Filmy o RPA: Dystrykt 9

“DYSTRYKT 9″ to swoistego rodzaju parodia apartheidu. Pewnego dnia nad miastem zawisa statek kosmiczny, Wysłany patrol znajduje w nim niedożywionych obcych, którzy nie maja jak wrócić na swoja planetę. Rząd pomaga im przeżyć, ale nie ma nic za nic. Obcy przetrzymywani są w zamkniętych obozach, a prywatna spółka postanawia wykorzystać ich do stworzenia broni masowego rażenia.
Dystrykt 9 (2009)To, co widzimy, to brutalnie szczere studium ludzkiej ksenofobii ubranej w szaty wciągającego kina akcji. Na przykładzie głównego bohatera Wikusa Van De Merwe’a widzimy, jak fałszywym jest przekonanie, że rasizm i związana z nim przemoc to domena szaleńców i zwyrodniałych potworów.
Wikus to typowy Kowalski, nieszczególnie bystry, ale sympatyczny, otwarty facet, kochający mąż i oddany pracownik. I ten przemiły człowiek z uśmiechem na ustach opowiada o tym, jak odgłos palonych młodych kosmitów przywodzi na myśl strzelający popcorn. Wikus z rozbrajającą ignorancją przybliża widzom działania, które nie sposób nazwać inaczej, jak czystkami etnicznymi bądź ludobójstwem. Ponieważ jednak Obcym odmawia się równego statusu, traktuje się ich jak zwierzęta, nagle wszystko z nimi można zrobić.
Pod przykrywka komedii skrywa się dużo głębsze dno i studium natury ludzkiej, która tak często odmawia tych samych praw innym.

Obsada:  Sharlto Copley, Jason Cope, Nathalie Boltt i inni
Zdjecie i fragmenty recenzji: Filmweb

Reklamy

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s