Muzyka RPA – Mandoza

Kwaito jest odmianą muzyki tanecznej tworzonej w Johannesburgu.
Słowo kwaito pochodzi od nazwy Amakwaito – grupy gangsterów działającej w latach pięćdziesiątych w dzielnicy Sophiatown w Johannesburgu. Z kolei ta nazwa powstała od słowa kwaai, oznaczającego wściekły lub zły.
Ponieważ powstało na początku lat 90-tych gdy upadał appartheid, ma tylko tyle lat co wolność w RPA – jest glosem młodzieży i młodości.

Mimo, że na całokształt Kwaito wpływ mieli tacy tradycyjni artyści jak Miriam Makeba (znana jako Mama Africa), Brenda Fassie czy Chicco Twala, dominującym nurtem jest tu jednak głównie hip-hop i elementy house.
Kwaito energetyzuje i porywa do tańca – w ruch idą pośladki i uda, tej muzyki nie da się tańczyć po europejsku. Jest agresywna i dzika – tak jak Johannesbrg i Soweto z którego pochodzi mój ulubieniec w gatunku kwaito – Mandoza.

Mandoza zaczynał karierę jako złodziejaszek samochodów – tak, jak bohater filmu Tsotsi.
W młodym wieku trafił do więzienia i wyciągnął z tego wnioski – wraz z tworzeniem muzyki, stworzył dla siebie nowe życie. Mandoza został odkryty przez „Króla Kwaito” Arthura Mafokate gdy jeszcze śpiewał w Chiskop – zespole który stworzył wraz z kolegami z dzieciństwa – tworzył jednak również solo, i to właśnie w ten sposób osiągnął popularność.
Szkoda tylko, że muzyka którą współtworzyl, zaczyna od kilku lat migrować w kierunku house. Może artyści zyskują na popularności, ale muzyka traci swoją unikalną barwę afrykańskiego township…
Na koniec zbiorówka najlepszych kawałków afrykanskich wykonawców (nie tylko kwaito) na YouTube – warto posłuchać – gorąco polecam!

Reklamy

4 thoughts on “Muzyka RPA – Mandoza

  1. Ciekawa wzmianka o tego rodzaju muzyki. Moge słuchać Kwaito godzinami. A moje zainteresowanie kwaito zaczęło się od znalezienia płyty Mandozy u mojego południowafrykańskiego naczeczonego. Rzeczywiście dzisiejsza forma kwaito to nie ta sama muzyka co reprezentowała Brenda Fassie. Poza tym wielki szacun dla Ciebie za pisanie i publikowanie różnych aspektów dotyczących Południowej Afryki i to w tak interesujący sposób. Pozdrawiam

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s