Muzyka RPA – Miriam Makeba

Choć Miriam Makeba (1932-2008) tworzyła swoją muzykę głównie w USA, to jednak jest ikoną czarnej muzyki RPA. Światu znana jest pod pseudonimem Mama Africa.
Jak większość Czarnych w tym okresie urodziła się w ubogiej rodzinie, a pierwsze tygodnie swojego życia spędziła w… więzieniu. A to dlatego, że jej matka sprzedawała uMtomboti – nielegalnie warzone piwo.
Konserwatywny apartheidowski rząd występek ocenił surowo, matka Miriam trafiła do więzienia na sześć miesięcy – wraz z nią, maleńka Miriam.
Od małego pomagała matce w pracach domowych (matka była służącą). Uwielbiała śpiewać, więc śpiewała w kościelnym chórze.

Miriam miała szczęście. Mieszkała w Sofiatown – jednej z niewielu „progresywnych” jak na tamte czasy dzielnic, gdzie do pewnego stopnia kultury i rasy się mieszały.
To tam, przy dużej dawce tolerancji lokalnej policji, która nie rozganiała ludzi przy pierwszej okazji miała szansę rozwinąć się scena muzyczna Marabi, Kwela i afrykańskiego Jazzu.
Karierę rozpoczęła w 1950 roku z grupą Cuban Brothers, ale popularność zdobyła dopiero gdy dołączyła do jazzujących Manhattan Brothers, których opuściła po kilku latach aby dołączyć do „dziewczyńskiej” grupy The Skylarks.
Dziewczyny stworzyły własny styl, mieszaninę jazzu z muzyką afrykańską który Miriam skutecznie rozpowszechniła.
Jedną z pierwszych piosenek Miriam które zyskały światową popularność była piosenka Pata-Pata, którą Miriam po raz pierwszy wykonała w 1956 roku – jedna z moich ulubionych w wykonaniu Miriam – posłuchajcie sami, niezwykle piękny głos, łagodna muzyka i afrykański rytm, który chyba już na zawsze ze mną pozostanie, bez względu na to, gdzie kiedyś poniesie mnie życie 🙂

Ale piękny głos to tylko jeden z atutów Miriam.
Była aktywistką, co nie przysporzyło jej popularności w ojczystym kraju w którym panował apartheid.
Wystąpiła również w filmie dokumentalnym „Come Back, Africa” otwarcie potępiającym apartheid, za udział w którym dostała nagrodę podczas festiwalu w Wenecji w 1959 roku, wypowiadała się też w mediach.
Po odebraniu nagrody w Wenecji zdecydowała się na razie nie wracać do RPA – wyjechała do Wielkiej Brytanii, gdzie poznała Harrego Belafonte z którym stworzyła utwór znany również w Polsce „Malaika”

Harry pomógł Miriam wyjechać wkrótce do USA, gdzie bardzo szybko zdobyła popularność.
W 1960 roku zmarła matka Miriam. Piosenkarka oczywiście wybrała się do RPA aby uczestniczyć w pogrzebie. Na lotnisku okazało się, że RPA pozbawiła Miriam obywatelstwa i anulowała paszport… To w odpowiedzi na działalność przeciwko apartheidowi.
Muszę przyznać, że się nie dziwię, że w tamtych czasach Miriam odmówiono prawa powrotu. Dziwię się natomiast, że Miriam po swoich wypowiedziach antyrządowych próbowała w ogóle wrócić do RPA i sądzić, że nie poniesie konsekwencji za swoje słowa – w czasach, gdy za mniejsze przewinienia niż wypowiedzi anty-apartheidowe trafiało się do więzienia.

Miriam była nie tylko utalentowaną, ale i piękną kobietą. Mnóstwo wpływowych mężczyzn próbowało pomóc egzotycznej Afrykance. Wielu z nich przyczyniło się zresztą do rozwoju jej kariery, tak jak wymieniony Harry Belafonte.
Ale chyba nie miała szczęścia w miłości – świadczy o tym pięciu kolejnych mężów (niektóre z jej małżeństw były bardzo krótkotrwałe).
Miała tylko jedno dziecko, córkę Bongi, która zmarła w 1985 roku w wyniku komplikacji po porodzie – to był dla Miriam bardzo trudny okres, popadła nawet w kłopoty z alkoholem w tym czasie.
Ale ta piękna i silna kobieta podniosła się z tego – na pewno duży wpływ na tę przemianę miał fakt uwolnienia po 27 latach Nelsona Mandeli, który był przewodnikiem duchowym Miriam. Odwiedziła nawet RPA – bo zmianie klimatu politycznego ten kraj nie stanowił już dla niej zagrożenia.
Nagrała jeszcze kilka albumów i wystąpiła w firmie „Sarafina!”.
Zmarła na atak serca w listopadzie 2008 roku, podczas koncertu – tuż po wykonaniu „Pata Pata” – piosenki która otwarła jej karierę…
Piękna, niesamowita, silna Miriam Makeba – prawdziwa MAMA AFRICA…

Reklamy

3 thoughts on “Muzyka RPA – Miriam Makeba

  1. Pingback: Top 10 – sławni ludzie RPA | Blondynka w Krainie Tęczy

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s