Pytania i odpowiedzi cz.1 – bezpieczeństwo i transport

Drodzy, postanowiłam zebrać w całość wasze pytania i odpowiedzieć na nie na blogu.
Dziś te, które wiążą się z podróżowaniem po RPA, a zwłaszcza z transportem i bezpieczeństwem.
A więc do dzieła!

1) Czy podróżowanie po RPA na własną rękę jest niebezpieczne?

Nie jest niebezpieczne, jeśli zachowamy pewne środki ostrożności. Generalnie wystarczy zdrowy rozsadek, nie zatrzymujemy się w miejscach gdzie nas dobrze nie widać, staramy się ograniczyć podróżowanie wieczorem, w drodze korzystamy z jasno oświetlonych, uczęszczanych stacji benzynowych.
Podróżujemy z zablokowanymi drzwiami, nie zabieramy autostopowiczów z ulicy i nie kupujemy od sprzedawców ulicznych na skrzyżowaniach, parkujemy w miarę możliwości na strzeżonych parkingach. To generalnie wystarczy aby uniknąć niebezpieczeństw.

2) Czy to prawda, że nikt nie zatrzymuje się na czerwonych światłach w obawie przed napadami?

Nie. W RPA obowiązują te same zasady ruchu co na całym świecie – czerwonego światła się nie ignoruje. Przejechanie przez skrzyżowanie na czerwonym świetle dopuszczalne jest jedynie w nocy, podczas małego ruchu i tylko gdy nie czujemy się bezpiecznie. I oczywiście z zachowaniem maksymalnej ostrożności.

3) Czy trzeba ze sobą zabierać gotówkę? Jeśli tak to co? Euro? Dolary? Czy lepiej kupić randy?

Zawsze dobrze mieć przy sobie jakieś pieniądze, ale raczej niewiele. Wystarczy jakieś 500-1000 rand.
Prawie wszędzie można płacić karta kredytowa lub debetowa, a bankomat zazwyczaj jest na każdej stacji benzynowej i we wszystkich centrach handlowych. Walutę można wymienić w banku lub na lotnisku. Czarny rynek walutowy nie istnieje, nie należy więc korzystać z propozycji wymiany waluty ‚na czarno’.

Uwaga: należy zachować uwagę przy wyciąganiu gotówki z bankomatu – unikamy miejsc źle oświetlonych i pustych, najlepiej pieniądze wyciągać w bankomacie w centrum handlowym lub na uczęszczanej stacji benzynowej. Wiele stacji benzynowych ma bankomaty wewnątrz sklepu, zazwyczaj są bezpieczniejsze niż bankomaty na zewnątrz.

4) Czy lepiej wynająć samochód, czy podróżować autobusem/ pociągiem?

To zależy od budżetu, na pewno wygodniejszy będzie samochód, a w przypadku grupy pewnie wyjdzie tez taniej niż podrożę autobusami czy pociągami (zwłaszcza, jeśli mamy zamiar dużo się przemieszczać). Jeśli chodzi o autobusy, to polecam linie Intercape, Greyhound i Baz Bus, o których już wspominałam w zakładce Informacje o RPA. Natomiast w przypadku pociągów – oprócz połączeń luksusowych (Rovos, Blue Train czy Shongololo), Gautrain oraz połączeń dalekobieżnych Shosholoza Meyl które są bezpieczne i o wysokim standardzie raczej takowych nie polecam. Złą sławą cieszą się zwłaszcza lokalne pociągi w Johannesburgu i Soweto (takie tutejsze metro) – często podlegają aktom wandalizmu, spóźniają się, a poza tym grasują w nich bandy często uzbrojonych złodziei.

5) Czy ubezpieczenie na 50 000 euro (koszty leczenia) na osobę jest wystarczające?

Prawdę powiedziawszy przy poważniejszym wypadku wymagającym transportu helikopterem czy jakiejś poważnej akcji ratującej życie typu przeszczep itp. 50 tys Euro to bardzo niewiele.
Ale dokładnie ta sama sytuacja miałaby miejsce gdyby wybierali się np. do USA, gdzie za wszystko trzeba płacić.
Natomiast powinno wystarczyć na repatriację do Polski w przypadku nagłej choroby, czy na pokrycie kosztów jakiegoś doraźnego leczenia szpitalnego (poza operacją).
Ja bym radziła poszukać w internecie jakiegoś lepszego ubezpieczenia, są firmy, które w takich przypadkach pokrywają koszty w setkach, a nawet milionach Euro. Ubezpieczenie o wartości 50 tys Euro w zupełności wystarczy w 99.9% przypadków w których nic (albo niewiele) się nie dzieje, ale w pewnych skrajnych przypadkach możemy żałować, że nie mamy lepszego. Załączam link do firmy polecanej przez Lonely Planet, Worlds Nomads specjalizującej się w ubezpieczeniach w podróży.

6)  Jak najlepiej skontaktować się z lekarzem w nagłych wypadkach, w tym w nocy?

Poniżej numery „awaryjne” które pewnie nie będą potrzebne, ale lepiej je mieć niż żałować, że się nie ma.

Policja/ nagła pomoc (ogólny numer) – 10111
Pogotowie (ogólny numer: karetka, staż) – 10177 lub 112 (z tel. komórkowego)
Pogotowie (transport lotniczy) – 083-1999 (gdy potrzebny jest transport lotniczy – należy upewnić się, czy ubezpieczenie pokryje taki transport, generalne nie będzie potrzeby wzywać samemu, bo gdy jest tak potrzeba, organizuje to pogotowie które dociera na miejsce wypadku)
Pogotowie ratunkowe – 0800-111-990 (ekipa pogotowia z lekarzem)
W przypadku choroby (nie wymagającej nagłej pomocy), większość hoteli posiada umowę z lokalnym lekarzem, więc najlepiej po prostu tam poprosić o pomoc.
.

7) Czy wykupywać na miejscu na wszelki wypadek leki na malarię

W okresie zimowym (od maja do września) malaria nie występuje prawie nigdzie w RPA, bardzo małe zagrożenie jest na północnym wschodzie kraju, przy granicy z Mozambikiem.
W lecie (w RPA to grudzień-marzec) niskie/średnie zagrożenie malarią obejmuje cały Kruger Park i rejony od St. Lucia na północ, wiosna i jesień to okres niskiego zagrożenia (zazwyczaj wystarczą spraye i moskitiera).
Pozostałe rejony kraju są bezpieczne cały rok.
.
8)  Czy są apteki 24 godzinne?
.
24-godzinne apteki występują praktycznie tylko w szpitalach. Warto pamiętać, że nazwy leków dopuszczonych w RPA mogą być inne niż występujące w Polsce czy w Europie, najlepiej zapisać nazwę czynnego środka i w ten sposób szukać zamienników. Albo wziąć lek ze sobą.
.
9) Czy zwykle miejsca publiczne typu sklep, bar, restauracja są na ogóle bezpieczne czy trzeba je wybierać według jakiegoś klucza?
.
Zależy w jakiej dzielnicy znajduje się sklep, w RPA do niektórych dzielnic lepiej nie zaglądać (np. townships). A jeśli, to z lokalnym przewodnikiem (zaufanym). Nie jest to regułą, ja byłam w wielu miejscach uważanych za niebezpieczne i nic mi się nie stało, ale przyjeżdżając z Polski nie jesteśmy wyczuleni na pewne rzeczy, więc lepiej nie ryzykować.
Generalnie sklepy, duże stacje benzynowe, centra handlowe, kina, teatry itp. są bezpieczne i nie ma się czego obawiać.
.

10) Czy przemieszczając się z miasta x do miasta y można się zatrzymywać np w przydrożnych barach i sklepach czy lepiej dojechać do celu?

W RPA nie funkcjonują „przydrożne bary” – stacje benzynowe są duże, jasno oznaczone i oświetlone (zwłaszcza te przy autostradach). Są bezpieczne, zazwyczaj znajdziemy tam 24 godzinny sklep i restaurację. Jeśli nie jesteśmy na autostradzie, to można się zatrzymać gdzieś w centrum jakiegoś małego miasteczka i poszukać restauracji – jeśli wokół kręci się dużo ludzi to będzie OK. Albo poszukać stacji benzynowej.

11) Czy dostęp do wi-fi /kafejek internetowych jest łatwy?

W hotelach i hostelach czy nawet na polach namiotowych internet jest zawsze, ale czasem dość drogo (ok 2 randy/ mb). Najlepiej kupić lokalną kartę SIM, bo roaming jest jeszcze droższy. Najlepszy zasięg ma MTN i Vodacom, najtańsza jest 8ta.
Aby zarejestrować kartę SIM potrzebny będzie paszport i poświadczenie zakwaterowania w hotelu.

12) Czy to prawda, że samochody w RPA są kuloodporne?

Samochody w RPA często maja szyby pokrywane laminatem utrudniającym rozbijanie, ale nie są kuloodporne.

13) Czy potrzebne są jakieś szczepienia?

Tylko jeśli przyjeżdżamy z kraju zagrożonego żółtą febra (potrzebny jest wtedy certyfikat poświadczający szczepienie przeciw tej chorobie.

14) Jak wygląda dostępność paliwa, czy trzeba podróżować z zapasem paliwa, czy wystarczy to co w baku?

To zależy od rodzaju podróży, jeśli mamy zamiar zwiedzać Kalahari (co zreszta jest bardzo popularne wsrod rodowitych mieszkancow RPA) to na pewno trzeba miec zapas, natomiast w większości przypadków wystarczy to co w baku. Należy jednak sprawdzać odległości pomiędzy stacjami benzynowymi na trasie, zwłaszcza jeśli chcemy uniknąć zjeżdżania z autostrady celem poszukiwania stacji benzynowej. Zapas paliwa musi byc przechowywany na zwwnatrz samochodu.

15) Czy lepiej wynająć terenówkę, czy wystarczy zwykły samochód?

Tak jak w poprzednim pytaniu, terenówka się przyda, jeśli mamy zamiar zwiedzać Kalahari czy inny park narodowy na własną rękę.
Poza tymi przypadkami wystarczy zwykły samochód.

16) Czy w RPA można chodzić po ulicach? Podobno jest to niebezpieczne?

Chodzenie po ulicach w RPA często jest utrudnione z powodu braku chodników. Co do samego faktu, to na pewno są dzielnice bardziej czy mniej niebezpieczne od innych, zwłaszcza w dużych miastach. Generalnie zawszy warto popytać innych w hotelu czy okolicy co myślą na ten temat, lub po prostu obserwować ulicę. W małych miasteczkach generalnie nie ma problemu z chodzeniem po ulicach, natomiast w Johannesburgu, Durban czy Capetown trzeba uważać. Oprócz małych miasteczek nie radzę spacerować po zmroku, chyba, że dzielnica jest uważana za bezpieczną. Jeśli wieczorem będziemy widzieli ludzi biegających i spacerujących (nie tylko czarnych) to generalnie jest OK. Jeśli spacerujemy, to należy upewnić się, że na wierzchu nie widać kosztowności i że tasz ogólny wygląd nie wrzeszczy „TURYSTA!”. No i lepiej oczywiście spacerować w towarzystwie niż w pojedynkę.

17) Czy paszport, pieniądze i karty kredytowe lepiej mieć przy sobie, czy może zostawić w hotelu?

Przed wyjazdem należy zrobić kopię paszportu i innych ważnych dokumentów i poświadczyć na policji (można już na miejscu), tak na wszelki wypadek. Zwiedzając, dokumenty lepiej zostawić w hotelowym sejfie (prawie każdy pokój hotelowy taki posiada). Ewentualnie paszport zabieramy, a zamykamy poświadczone dokumenty. Stara podróżnicza zasada to nie trzymać wszystkiego w jednym miejscu.

18) Czy woda z kranu nadaje się do picia?

RPA jako jeden z niewielu krajów posiada bardzo dobrą wodę. W miastach i miasteczkach nawet prosto z kranu jest zdatna do picia. Ponieważ jest tu niewiele rzek, pochodzi generalnie ze studni głębinowych. Jeśli mamy podejrzenie, że woda może pochodzić z rzeki lub tamy, należy ją uprzednio przegotować.

19) Czy kobieta podróżująca po RPA samotnie będzie bezpieczna? RPA ma bardzo kiepskie statystyki jeśli chodzi o gwałty, jak to wygląda w rzeczywistości jeśli chodzi o zagrożenie dla turysty?

Samotna podróż zawsze wiąże się z ryzykiem, w każdym kraju. Bez względu na to, czy podróżuje kobieta czy mężczyzna. Co do gwałtów w RPA to są one głównie dokonywane w lokalnych społecznościach, często na dzieciach (nie tylko dziewczynkach), często też jako element porachunków. Na ogół gwałcicielem jest ktoś z rodziny albo bliskiego otoczenia. Kobieta podróżująca samotnie powinna unikać samotnych wizyt w lokalnych barach i generalnie starać się dobrać sobie jakieś towarzystwo. Jeśli się nie da, to informować bliskich o swoich planach. Zasady takie jak wszędzie, z mojego własnego punktu widzenia RPA jest dużo łatwiejszym krajem dla podróżujących kobiet niż np. Indie czy kraje arabskie.

20) Podobno RPA ma słabo rozwiniętą sieć transportu miejskiego w dużych miastach. Czy więc dobrym pomysłem byłoby wypożyczenie roweru?

Tutaj miałabym mieszane odczucia. Rowerem można dojechać do pobliskiego sklepu czy centrum handlowego (choć wtedy czasem jest problem z zostawieniem roweru i pójściem na zakupy) albo do pobliskiego parku, ale ze względu na brak ścieżek rowerowych w dużych miastach poruszanie się rowerem jest dość niebezpieczne. Ale w małym miasteczku to z kolei idealny środek lokomocji. Warto najpierw poobserwować ulicę i zaplanować trasę – jeśli da się jechać chodnikiem lub trawnikiem, albo gdy ulica nie jest zbyt zatłoczona można zaryzykować takie rozwiązanie.

21) Jeśli nie rower to co??? Jak się poruszać po większym mieście?

Bez wynajętego samochodu pozostają jedynie lokalne autobusy (kiepska sieć), minibusiki (tanio) i taksówki (drogo).
Sieć autobusowa nie jest zbyt dobrze rozwinięta – załączam link do sieci w Johannesburgu Rea Vaya i w Capetown MyCiti
Minibusy nie mają rozkładu ani dokładnej trasy, najlepszym źródłem informacji będą czarni pracownicy hotelu/hostelu w którym się zatrzymaliśmy oraz inni backpackersi.
Jeżdżą głównymi ulicami i zatrzymują się na żądanie.
Taksówkę najlepiej zamówić w hotelu, albo przez jedno z wielu biur taksówkowych. Załączam informację do „oficjalnej” sieci SACab
Po Durban, Capetown i Johannesburgu jeżdżą również autobusy wycieczkowe (zwyczajowe piętrowce). W Durban jest to RikshaBus, a w Johannesburgu i Capetown City Sightseeing

22) Czy będzie potrzebne międzynarodowe prawo jazdy?

Aby prowadzić w RPA samochód  potrzebne jest autoryzowane tłumaczenie prawa jazdy (ja mam z IAA: http://idl-iaa.com/) które jest ważne razem z polskim prawem jazdy. Samo w sobie nie jest dokumentem. Można też mieć przy sobie tłumaczenie przysięgłe.

cdn…

Reklamy

19 thoughts on “Pytania i odpowiedzi cz.1 – bezpieczeństwo i transport

 1. Super przydatne informacje. Mam pytanie odnośne transportu. W najbliższym czasie będę przebywał w Centurion i zastanawiam się zastanawiam się nad wypożyczeniem skutera. Na stronie wypożyczalni jest info: „the hirer must be in possession of a valid motorcycle license, acceptable by South African authorities”. Czy jeżeli w tłumaczeniu prawa jazdy zaznaczę że zgodnie z polskimi przepisami kat.B obejmuje również motocykle (pozwala na poruszaniem się skuterem o pojemności do 150 cc bez żadnych dodatkowych uprawnień) to będzie to uznane jako „valid motorcycle license, acceptable by South African authorities”?

  • Na motocykle skutery w RPA potrzebne jest odmienne prawo jazdy, wiec niestety polskie prawo jazdy kategorii B nie bedzie honorowane. Najlepiej byloby lokalnie zrobic prawo jazdy „learners” (trzeba zdac egzamin teoretyczny), ale nikt na to nie wypozyczy skutera.

 2. a moglabym zasiegnac informacji jak jest z lotami lokalnymi? i jak cenowo? Mozna tez leciec na Madagaskar? Prawdopodobnie czeka mnie przeprowadzka do East London z mezem i synem bo maz dostal tam projekt z pracy i szukam informacji i troche sie obawiam. Blok super ! duzo przydatnych rzeczy !! Dziekuje slicznie. Pozdrawiam

  • Jesli chodzi lo loty na terenie RPA, to nie jest jakos szcegolnie drogo, tyle, ze wiadomo, im blizej terminu tym drozej. Polaczen jest sporo, z Johannesburga do glownych miast po kilka dziennie. Ja czesto latam do George, ceny od ok 700 randow za lot w jedna strone, do East London pewnie podobnie. Duzo jest lotow na Mauritius (ok 5 tys rand za lot tam I z powrotem), Madagaskar jest chyba droższy. Szukaj na Kayak.com albo na Skyscanner.com. Z lokalnych ewentualnie Cheapflights.co.za

 3. Byłam 5 lat temu w Kapsztadzie jestem zauroczona trochę zwiedziłam.Dużo chodziliśmy pieszo ,było bezpiecznie,mili ludzie.Teraz znowu lecimy,o tyle dobrze bo mieszka tam córka to mamy nocleg zapewniony.

  • Leszku, dziekuje za slowa uznania, staram sie aby informacje byly wywazone – bez koloryzowania (co niektorzy i tak mi zarzucaja) ale i bez siana niepotrzebnej paniki 🙂
   Mieszkamy w pieknym kraju, trzeba go jakos zareprezentowac, bo w mediach krazy pelno skrajnosci!
   Pozdrawiam (na razie z George ;-))

 4. Pingback: Johannesburg – top 10 | Blondynka w Krainie Tęczy

 5. Pingback: Atrakcje dla dzieci (i nie tylko) – top 10 RPA | Blondynka w Krainie Tęczy

 6. Pingback: Niezwykłe miejsca na noclegi | Blondynka w Krainie Tęczy

 7. Pingback: 10 powodów dla których warto odwiedzić RPA | Blondynka w Krainie Tęczy

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s