Filmy o RPA: Stander

Film “STANDER” to prawdziwa historia życia Andre Standera, najmłodszego kapitana policji w Johannesburgu oraz jednocześnie najbardziej notorycznego złodzieja napadającego na banki w Republice Południowej Afryki.
Stander (2003) Andre Stander to młody, biały policjant cieszący się z wygód i komfortu jakie zapewnia mu życie klas średnich w RPA lat 70., kraju rozdartego przez Apartheid. Będąc pod dużym wpływem wzrastającej liczby morderstw, w których odgrywał rolę świadka, ale też kata, Stander podejmuje decyzję, aby sprzeciwić się systemowi, któremu przez swoje dotychczasowe życie służył.
Jego forma buntu przyjmuje nadzwyczajną formę serii zuchwałych napadów na banki, co prowadzi do sytuacji, że ten młody policjant częstokroć ponownie pojawia się na miejscu zbrodni jako kierownik śledztwa. Ostatecznie jednak zostaje złapany i aresztowany. Stander trafia do więzienia, gdzie zaprzyjaźnia się z wyjętymi spod prawa Allanem Heylem oraz Lee McCallem.
Po ucieczce z więzienia „Gang Standera” przemierza kraj napadając na banki. W oczach opinii publicznej gang, okazujący tak daleko idący brak respektu dla obowiązującego systemu, staje się grupą prawie legendarnych bohaterów ludu, współczesnym odpowiednikiem Bonnie i Clyde’a. Dla rządu RPA, któremu dawniej służył aktualny powód wielkiego zamieszania, młody eks-policjant i jego gang, stają się najbardziej poszukiwanymi ludźmi w kraju.
Myślę, że postać Standera jest w filmie nieco wybielona, pokazana tak, aby wzbudzić sympatie. No bo Stander to jednak bandyta, a podczas napadów jego gangu ofiarami byli przypadkowi ludzie. Film jednak bardzo ciekawy i wart obejrzenia.

Obsada: Thomas Jane, Melanie Merle, Marius Weyers, Deborah Kara Unger i inni
Zródło zdjęcia: WikiMedia

Reklamy

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s