Filmy o RPA: The Power of One

Film “THE POWER OF ONE” (Zew Wolności) przedstawia Afrykę i RPA podczas Drugiej Wojny Światowej i po jej zakończeniu.
Angielski chłopak nazywany Peekay traci rodziców.
Trafia do szkoły z internatem gdzie jest jedynym Anglikiem wśród burskich dzieci i tego powodu jest prześladowany. 220px-The_Power_of_One_(1992)_promotional_posterPrzygarnia go dawny przyjaciel jego dziadka – Profesor von Vollensteen zwany Dockiem, który traktuje jak chłopca jak własnego wnuka. Odkrywa w nim talent do gry na pianinie, wciąga do pomocy w opiece nad ogrodem kaktusowym. Decyzją władz angielskich wszyscy Burowie są internowani, i Doc również trafia do więzienia. Peekay’a odwiedza go co dziennie i przy tej okazji poznaje murzyna Geela, który zaczyna uczyć go boksu.
Rozpowszechnia także mit o „Zaklinaczu Deszczu”, dzięki któremu zjednoczą się wszystkie plemiona. Punktem centralnym mitu jest własnie Peekay – biały chłopiec wychowany przez czarnych, tak dobrze znający ich język i kulturę, przez czarnych postrzegany właśnie jako symboliczny Zaklinacz Deszczu. Czarni wierzą, ze to właśnie on zjednoczy kraj.
Oczywiście młody Peekey to tylko personifikacja tego, co potrzebne jest do zjednoczenia – zrozumienia, dobrej woli i braku uprzedzeń.
Po wojnie chłopak kontynuuje pod okiem Geela treningi bokserskie i zapisuje się do prywatnej szkoły. Tam poznaje i zakochuje się w Marii, której ojciec jest liderem Nacjonalistycznej Partii w RPA. Jego losy dramatycznie zwiążą się z apartheidem, sportem i miłością do Marii, aż dojdzie do tragedii która odmieni życie Peekay.

Obsada: Stephen Dorff, Armin Mueller-Stahl, Morgan Freeman, Fay Masterson i inni.
Zdjecie: IMDB

Reklamy

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s