Koszty życia w RPA – opieka zdrowotna

Dziś chyba ostatni już post z serii o wydatkach na życie w RPA, ale za to bardzo istotny, bo o wydatkach na zdrowie.
Przyjeżdżając z Europy łatwo pominąć ten aspekt s prostej przyczyny.
Bo nawet narzekając na sytuację w Polsce – kolejki w przychodniach, oczekiwanie na badania i zabiegi – nie możemy przeoczyć, ze polski system istnieje, działa i jak na system państwowy wcale nie jest najgorszy.

Podobnie jak w przypadku szkół w RPA istnieją dwa równoległe systemy opieki zdrowotnej – system prywatny i system państwowy.
I tak samo jak i w przypadku szkol, system państwowy jest ciężko niedofinansowany.
Pomimo, że tylko najbogatsze 20% ludności korzysta z systemu prywatnego, to pracuje tam ponad 70% lekarzy.
Nietrudno więc wyciągnąć wnioski co do standardu opieki w systemie państwowym – niewystarczająca liczba przychodni i szpitali powoduje zatłoczenie, problemy z higiena i z dostępem do podstawowych zabiegów – które chociaż nie drogie, i tak nie są bezpłatne.
Jeśli dorzucimy do tego problemy z zapewnieniem bezpieczeństwa, wynikiem czego są incydenty od kradzieży do rozbojów i gwałtów (nie tylko na pacjentach ale i na lekarkach i pielęgniarkach) to powstaje po prostu obraz nędzy i rozpaczy, której trzeba unikać za wszelką cenę.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w systemie prywatnym.
Szpitale, przychodnie i kliniki są świetnie wyposażone, posiadają odpowiednią kadrę i zaplecze medyczne.
No i są drogie. Tak jak pięciogwiazdkowy hotel.
Doba z podaniem kroplówki (zanim jeszcze doliczymy koszty zabiegów) to wydatek ok. 4-5 tys rand.
Konsultacja ze specjalista to ok. 500-1000 rand, anestezjolog policzy nam 6-7 tys rand
Z wydatków nie-szpitalnych, wizyta u lekarza ogólnego będzie kosztowała ok. 400 rand, dentysta w zależności od zabiegu, ale zazwyczaj nie mniej niż 1000 rand/ wizytę. Skomplikowane leczenie już dużo więcej, np. kanałowe ok. 3 tys rand.
Jaki z tego wniosek?
Musimy zaopatrzyć się w solidne ubezpieczenie. I bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami. Spędzić parę godzin czytając zwłaszcza to, co zapisane jest drobnym drukiem.
Generalnie dostaniemy to, za co zapłacimy – cudów nie ma, firmy ubezpieczeniowe stosują sprawdzone algorytmy i w oparciu o nie wyliczane są ceny planów medycznych.

Ceny planów zaczynają się już w okolicy 500-600 rand/ osobę dorosła na miesiąc. Są jednak bardzo podstawowe i zazwyczaj będziemy musieli korzystać z wyznaczonych placówek wyznaczonych w ramach danego planu. Z tego względu polecane głownie dla ludzi młodych i zdrowych.
Za nieco lepszy plan zapłacimy ok. 1.5 -2 tys rand/osobę, a za plan z „górnej polki” ok 3-4 tys. rand
Wyjaśnienia poszczególnych planów można znaleźć tutaj na stronie Discovery – jednego z największych ubezpieczycieli w RPA.
Po wypełnieniu i podpisaniu wszystkich form i opłaceniu składek dostaniemy kartę, którą zawsze należy mieć przy sobie – ubezpieczenie medyczne to jedna z pierwszych rzeczy które sprawdzi karetka przyjeżdżając na miejsce wypadku.
Od jego rodzaju i wysokości będzie zależało, czy po poszkodowanych zostanie wysłany helikopter, czy tez forsująca korek karetka, oraz czy poszkodowany zostanie wysłany do szpitala prywatnego, czy państwowego.

To, o czym warto wspomnieć to fakt, ze ponieważ w RPA nie ma odpowiednika ZUS’u, to nie możemy liczyć na żadne świadczenia socjalne w przypadku choroby czy wypadku.
Jeśli w wyniku choroby lub wypadku będziemy czasowo niezdolni do pracy, płatne przez pracodawce jest jedynie 10 dnie w roku lub 30 dni w ciągu 3 lat. Za pozostały okres nie otrzymamy wynagrodzenia (czasem pokrywa to ubezpieczenie pracodawcy, ale trzeba sprawdzić).
Co więcej – pracownika niezdolnego do pracy nawet z powodu choroby pracodawca ma prawo ZWOLNIC. A wiec zupełnie inaczej niż w Polsce. System emerytalny praktycznie nie istnieje, a wiec na starość można liczyć tylko na własne oszczędności.

Ze względu na wysoki standard usług medycznych w sektorze prywatnym, RPA stała się swoistego rodzaju celem turystyki medycznej, a zwłaszcza turystyki „kosmetycznej”.
W imię sloganu „słońce, plaża, safari i skalpel” rzesze nie tylko pan ale również panów z krajów zachodnich wiążą mniej lub bardzie inwazyjne operacje plastyczne z kilkutygodniowym pobytem w RPA. Otoczeni luksusami i dzikimi zwierzętami kupują wymarzoną nową twarz lub figurę – bo w RPA i tak jest dużo taniej niż w Europie czy USA.
Ta gałąź usług medycyno-turystycznych jest bardzo aktywnie promowana przez Medical Tourist Association

Przeczytaj także:

Rpa w pigułce
Życie w RPA – raj na ziemi czy istne piekło?
Ciemne barwy tęczy – o przestępczości w RPA
Pytania i odpowiedzi cz.1 – bezpieczeństwo i transport
Pytania i odpowiedzi cz.2 – zwiedzanie i zakupy

10 thoughts on “Koszty życia w RPA – opieka zdrowotna

 1. Ceny dentystow w RPA ksztaltuja sie podobnie jak ceny prywatnych uslug dentystycznych w Polsce, gdzie jak wiadomo sa bardzo rozne w zaleznoscreklamyprestizu przychodni, wielkosmiejscowoci, popularnosci, specjalizacji lekarza itp. Mozna nawet za usluge lepszej jakosci niz z w Polsce zaplacic nawet mniej. Ja ogolnie wolalabym leczyc Sie w Afryce niz w Pl.

  • Tak, ale przy obecnym randzie… Przy zlotowce ponizej 3 ZAR RPA jest drozsza. Ja tez prywatnie wole sie leczyc w RPA bo standard jest tu naprawde super. Rzecz w tym, ze przyjezdzajac z Europy pewne rzeczy sa ‚za darmo’, standard tego co ‚za darmo’ w RPA albo jest szokujaco niski, albo nie wystepuje w ogole. Mnie sie tu fajnie zyje. Ale gdybysmy stracili polowe dochodu na rodzine, pakowalabym sie w pierwszy samolot do Europy (choc zapewne nie do Polski).

   Sent from Samsung tablet

   • Dlaczego do Europy? Nie lepiej do Botswany, albo Namibii albo Mozambiku? W tych wszystkich krajach jest wyższy poziom życia niż w Polsce. Czekają tam na inżynierów. W Europie jest za dużo emigrantów z Rumunii i z Polski.

     • To jednak tęsknisz za Europą? Myślałem że jesteś szczęśliwa w RPA?
      Co oznaczają słowa: „Sent from Samsung tablet”.
      Czy to znaczy że sponsoruje cię Samsung? Czy może masz darmowego tableta, za reklamę?
      Rozumiem, jeśli ktoś kupi tableta, nie będzie wyświetlana reklama. Mam komputer Hewlett Packard od 2004 roku i kiedy piszę komentarze, nie wyświetla reklamy tej znanej firmy.

 2. Arczi – medycyna w RPA (ta prywatna) jest na naprawdę wysokim poziomie, to w RPA dokonano pierwszego transplantu serca (w 1967 roku).
  Jeśli chodzi o powiększanie „tego i owego” to w RPA dużo kobiet powiększa albo zmniejsza i podnosi piersi – i to nie dotyczy tylko tych najbogatszych. Poza tym wszelkie liftingi i odsysanie tłuszczu też są dość powszechne.
  Jeszcze za czasów apartheidu były dokonywane operacje zmiany płci u gejów (nie zawsze dobrowolne) mające na celu ich „wyleczenie” – w myśl zasady, ze skoro nie można „tego” wyleczyć w głowie to należy „naprawić” ciało.
  Oczywiście takie operacje były dokonywane na białych, czarni wtedy nikogo nie obchodzili. Praktykowali wiec sami na sobie – przynajmniej nikt im nie zarzucał praktyk doktora Mengele…

 3. A to ciekawe…..turystyka medyczna?Wszyscy chyba słyszeli o Brazylii,tam wynika to z popularności zabiegów plastycznych wśród tamtejszych.Wiele zabiegów oznacza duży wybór ceny jak i jakości.Ale zdaje się ze jednak ceny.Czyżby w RPA byli aż tak dobrze powiększano to i owo,czy robią to tak tanio?Z drugiej strony mój znajomy,robił sobie w Kielcach zęby rachunek wyniósł bardzo słono.A więc zakładam że protetyka w naszym kraju jednak wychodzi taniej.Leczenie kanałowe w RP najtaniej 250zł do 600-700zł.czyli od 800-2000rand,przy czym te 2000rand to w Kielcach górna półka,w Krakowie czy Warszawie należy doliczyc z tego co się orientuję 30-40%.Inną sprawą jest że protetyka u nas jest prawdopodobnie tania,natomiast same zabiegi już niekoniecznie/szczególnie te najnowsze technologie.

 4. Pingback: Praca w RPA: kto, co, gdzie i za ile – czyli w końcu trochę konkretów ;-) | Blondynka w Krainie Tęczy

 5. Pingback: Życie w RPA – raj na ziemi czy istne piekło? | Blondynka w Krainie Tęczy

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s