Książki o RPA: Wypalanie traw

Po serii (a w zasadzie w trakcie, bo do serii zapewne będą dochodzić nowe pozycje) o filmach i muzyce RPA, postanowiłam dorzucić trochę informacji o książkach.
Zacznę od tych które są dostępne w Polsce, a szczególnie jednej z nich – będzie nią „Wypalanie traw” Wojtka Jagielskiego.
wypalanie trawW kwietniu 2010 roku media obiegła wiadomość o morderstwie lidera skrajnie prawicowej, neofaszystowskiej partii RPA, Eugena TerreBlanche’a.
TerreBlanche został zamordowany na własnej farmie przez swoich pracowników, w zmasakrowanym ciele trudno było rozpoznać apodyktycznego, wzbudzającego postrach lidera i samozwańczego dyktatora, który za nic mial nowe prawa i upadek apartheidu.
Zabójcy nie próbowali uciekać. Sami zadzwonili po policje, oddając się w ich ręce zdawali się być dumni z tego, co zrobili. We własnym pojęciu nie zrobili nic złego. Wymierzyli sprawiedliwość.
Ale zabójstwo TerreBlanhe’a to jedynie pretekst, osnowa wydarzeń. W swojej książce Wojtek Jagielski przedstawia najnowszą historie RPA – poprzez przybliżenie kultury Burow i ich podejścia do kwestii rasowych wyjaśnia motywy ich działania i genezę apartheidu.
Przez przedstawienie skrajnych postaw ukazuje największe problemy apartheidu oraz wydarzeń i decyzji politycznych które później doprowadziły do upadku tego systemu.
Książka Jagielskiego zmusza do myślenia, wyciągania samodzielnych wniosków. Przedstawia fakty, nie sili się na ich ocenę.
Ventersdorp, male miasteczko w północno-zachodnim RPA ujmuje esencje problemow całego kraju – rasizm, nepotyzm, powszechną akceptację przemocy i nadużyć.

Podsumuję książkę Jagielskiego słowami Grzegorza Tomickiego dla Liberte.pl:
„Wypalanie traw” to pozbawiona iluzji relacja z upadku pewnego świata i powstawania na jego gruzach nowego, niestety pod wieloma względami niewiele lepszego. Relacja okraszona niewielką ilością subtelnie wprowadzanych, za to niezwykle, moim zdaniem, trafnych analiz i interpretacji psychospołecznych i socjologicznych, wyjaśniających opisywaną rzeczywistość w sposób racjonalny, zdystansowany i pogłębiony. Wzorzec literackiego reportażu, kontynuujący tradycję pisarstwa Ryszarda Kapuścińskiego.

12 thoughts on “Książki o RPA: Wypalanie traw

 1. Książkę przeczytałem zaraz po premierze i do dziś, pomimo wielu innych lektur, to jedna z najbardziej przeze mnie zapamiętanych. Trochę zazdroszczę tej obserwacji z bliska tego kraju i przemian, które się pewnie wciąż dokonują…

 2. Obowiązkowo się zapoznam, po „Zabić Haniego” zaciekawiłem się tą tematyką. A może napiszesz o studiach w RPA? Co daje wyższe wykształcenie, jak są traktowani biali i czarnoskórzy studenci? Czy jest możliwość studiowania dla obcokrajowców?

  • Czarni i biali studenci „oficjalnie” traktowani są tak samo. W rzeczywistości zdarza się, ze maja preferencje przy wstępowaniu na uniwersytety ze względu na parytety a czasem dostają lepsze oceny (choć ta druga praktyka oficjalnie nie istnieje). Kwestia ocen to bardziej problem studiów zaocznych niż dziennych, bo na dziennych trudniej ukryć brak wiedzy.
   Obcokrajowcy jak najbardziej mogą studiować, studia w RPA są tańsze niż np. w USA czy Australii, a uniwersytety są niezłe. Najlepszy to uniwersytet w Cape Town (UCT), ale Witwatersrand University (znany jako WITS) Stellenbosch University, the University of Pretoria and the University of Kwazulu-Natal tez są niezłe (wszystkie znajdują się w światowym rankingu. Załączam linka do informacji
   http://www.topuniversities.com/where-to-study/africa/south-africa/guide
   Swoja siedzibę ma w RPA tez australijski MONASH http://www.monash.ac.za/
   Aby studiowac potrzebna jest odpowiednia wiza, ktora jak kazda inna wize lepiej zalatwic przed wyjazdem.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s