Nelson Mandela nie żyje

Wczoraj w nocy zmarł „Tata Mandela” ojciec demokracji RPA. Uwielbiany przez czarnych, szanowany nawet przez swoich przeciwników. Miał 95 lat.

Dla upamiętnienia – poniżej link do przemówienia wygłoszonego w Cape Town w dzień jego wyjścia z więzienia, dnia który zapoczątkował upadek apartheidu.

Przeczytaj także:

Nelson Mandela nadal w szpitalu – czy RPA czeka “Uhuru”?

Reklamy

10 thoughts on “Nelson Mandela nie żyje

   • Niestety, młode pokolenie w Polsce jest w większości pod wpływem prawicowej propagandy i innych „korwinizmów” – czytaj: łatwych odpowiedzi na złożone tematy, w jakich się lubuje osoba od której pochodzi ten neologizm – dlatego nic dziwnego, że wyrosło całe rzesze ludzkie nazywające Madibe terrorystą mimo, iż jak mówi naukowa praca „historia państw świata XX wieku: RPA” Andrzeja Gąsowskiego, Nelson Mandela dystansował się od ataków na punkty cywilne…

    • Co do terroryzmu, to granica miedzy walka o wolnosc a terroryzmem jest bardzo cienka, w koncu nasi partyzanci tez byli nazywanie terrorystami.
     Mandela potepil ataki na cywili – aktow terrorystycznych nie bylo wiele biorac pod uwage zacieklosc walki z apartheidem w RPA. Najwiecej krzywdy czarni wyrzadzali sobie nawzajem (tortury, plonace naszyjniki itp).

     • Wojciechu, pozwolę sobie wypowiedzieć się w imieniu młodego pokolenia 😉 To nie tylko sprawa propagandy, to sprawa braku wiedzy. Ja sama od dawna szukałam informacji na temat obecnej sytuacji politycznej RPA, ale tez jego historii, kultury etc. i naprawdę ciężko jest znaleźć cokolwiek (na szczęście wczoraj trafiłam na blog blondynki, który pochłonęłam w jeden dzień, o dzięki ci chorobo za wolny czas!), a co dopiero z ludźmi którzy nie szukają na własną rękę, jak się młodym nie poda na tacy pewnych faktów w podręczniku historii (w którym naprawdę niewiele jest o apartheidzie a i wiedza nauczycieli ogranicza się zwykle do podstaw), to sami się nie zainteresują, a jak zainteresują to niewiele znajdą, więc wyrobią sobie opinię na podstawie niewiarygodnych źródeł (tak, tv też do nich zaliczam).

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s