Historia RPA i Janusz Waluś – czyli co by było gdyby…

Jakiś czas temu zostałam poproszona o napisanie notki o Januszu Walusiu. Ponieważ temat polityki jest na tyle istotny, ze trzeba zrobić dokładne rozpoznanie, odłożyłam sprawę na dłużej.
Zupełnie przypadkiem dotarłam do świetnego artykułu autorstwa Rafała Bauera.
Autor bardzo szybko rozprawia się z historia i przechodzi do punktu kulminacyjnego – zabójstwa Chrisa Haniego, charyzmatycznego afrykańskiego komunisty, który mial szanse na wygranie wyborów po upadku apartheidu. Zabójstwa tego dokonał nasz rodak, Janusz Waluś.
Tutaj link do artykułu Rafała „Słup”
zabichaniegoDla osób zainteresowanych tym tematem nieco głębiej, polecam książkę „Zabić Haniego” Michała Zichlarza, opisującej Walusia takim jakim był zanim wyemigrował do RPA i jakim się stal pod wpływem takich ludzi jak agent wywiadu Johan Fourie z którym Waluś się przyjaźnił, czy polityków – Clive Derby-Lewis’a i Eugène Terre’Blanche.
Autor przybliża historię RPA i Afrykanerów, sylwetkę Janusza Walusia i jego rodziny, postać Chrisa Haniego, a wreszcie sam zamach i jego późniejsze konsekwencje.
W książce znajdziemy fragmenty przesłuchań Janusza Walusia przed Komisją Prawdy i Pojednania, dowiemy się jak wygląda jego życie w więzieniu oraz zagłębimy się w motywy jego czynu.
Książki jeszcze nie czytałam, stad niewiele mówiąca recenzja, ale chyba warto ja wymienić wspominając o Walusiu.

Reklamy

9 thoughts on “Historia RPA i Janusz Waluś – czyli co by było gdyby…

 1. Janusz Waluś słusznie odsiaduje wyrok za zabójstwo z premedytacją choć dobrze, iż ma możliwość ubiegania się o łaskę. Bądź co bądź nie zabił niewinną osobę a szefa bojówki ANC znanej z zabijania ludzi za pomocą necklacking’u – słusznie lub nie – podejrzanych o kolaborację z reżimem… Czytając książkę w swoich wypowiedziach Janusz Waluś zachowuje umiarkowanie twierdząc, iż „lepiej uważać by sytuacja się nie pogorszyła”. Mimo to do dziś posiada akceptację do separacji między rasami twierdząc, iż „Polacy tego nie zrozumieją, gdyż nie żyją pośród Czarnych narodów w tym m.in Nigeryjczyków”. Janusz Waluś do dzisiaj wiele czyta i mówi, że „posiada głęboki respekt do Portugalskich kolonialistów, wbrew temu co mówi obecna propaganda, to byli moralni giganci”…

  • Nie, on dostał kare śmierci, którą mu zamienili na dożywocie. Ale może się ubiegać o ułaskawienie i czas od czasu to robi, do tej pory z negatywnym skutkiem.
   Jak przesiedzi 25 lat (czyli w 2018 roku) to podobno ma mieć większe szanse. On zabił człowieka z premedytacja, w świetle prawa jest morderca. To już było po upadku apartheidu, wiec myślę, ze jedyne na co może liczyć to łaska.
   A w obecnym systemie będzie musiał pokazać, ze się zmienił, przyznać, ze się pomylił co do oceny sytuacji (choć kto wie) – a do tego pewnie nie jest skory.
   Musze przeczytać książkę to będę wiedziała więcej;-)

   • Dzięki za sprostowanie, wiedziałem, ze gdzieś dzwoni, tylko nie wiedziałem gdzie.

    Z ciekawością czekam na rozwinięcie sytuacji. Zwłaszcza teraz, kiedy znowu w jakiś sposób zrobiło się o nim głośno (chociaż podobno w RPA ma całkiem sporo wielbicieli).

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s