Filmy o RPA: Invictus

Film “INVICTUS” (Niepokonany) to nieprawdopodobna historia która wydarzyła się naprawdę. Prezydent RPA Nelson Mandela łączy siły z kapitanem narodowej drużyny rugby w celu zjednoczenia kraju podczas nadchodzących Mistrzostw Świata. Invictus - Niepokonany (2009)
Zwolniony po dwudziestu siedmiu latach z więzienia i wybrany w demokratycznych wyborach prezydent Mandela staje na czele zduszonego apartheidem, podzielonego społecznie i kulejącego ekonomicznie RPA.
Wbrew oczekiwaniom ciemnoskórej większości, nie zaczynają się represje wobec Afrykanerów, a prezydent staje na straży skłóconych ze sobą wartości.
Chce zjednoczenia i wybaczenia. Swoją szansę dostrzega w sporcie, a konkretniej – w zbliżającym się Pucharze Świata w rugby. Pod wodzą Francois Pieenara, grająca dotąd na pół gwizdka, kojarząca się z upadłym reżimem, drużyna pokonuje potężniejszych rywali i przy akompaniamencie wielojęzycznych pieśni dociera aż do finału…
Film dość realnie i obrazowo przedstawia wydarzenia z pierwszych miesięcy po upadku apartheidu i sposób w jaki Mandela zjednał zarówno białych jak i czarnych. To co mogło przerodzić się w krwawą rewolucję, stało się fundamentem nowego systemu.
Przedstawia pierwsze dni po upadku apartheidu, podział władzy, układ sił i… zaskoczenie – zarówno białych jak i czarnych. Nie ma czystek, wymiany gabinetów, tego, co zazwyczaj łączy się z drastyczną zmianą władzy.

Obsada: Morgan Freeman, Matt Damon, Tony Kgoroge i inni. Zdjęcie: Filmweb

Reklamy

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s