O podatkach w RPA słów kilka – czyli ile i gdzie płacić, aby nie przepłacić

Podatki to skomplikowana sprawa i często niełatwo dotrzeć do odpowiednich przepisów, które zwięźle wytłumaczą w jaki sposób legalnie ograniczyć ich kwoty.
Podatki w RPA (przy wysokich zarobkach) sa wyższe niż w Polsce – kwoty w tabeli ponizej:

taxsa

Dlatego też zanim podejmiemy decyzję o podjęciu pracy w RPA, trzeba dokladnie wszystko sprawdzić i policzyć.
Z wieloma krajami, między innymi z RPA, Polska ma podpisaną umowę o podwójnym opodatkowaniu.
Korzystanie z umowy polega na zdefiniowaniu miejsca rezydencji podatkowej kraju – czyli tego, z ktorym bedziemy mieć większe powiązania (ośrodek interesów życiowych).
Dochód osiągany i opodatkowany w jednym z krajów nie będzie opodatkowany w drugim kraju. Czyli jesli posiadamy oszczędności w Polsce, lub gdy osiągamy dochód z wynajmu mieszkania w Polsce i odprowadzamy od tego dochodu podatek, to nie będzie on opodatkowany w RPA.
Tym samym – dochód osiągnięty w RPA, nie będzie opodatkowany w Polsce o ile podatek został zapłacony w RPA.
To co wydaje się oczywiste, nie zawsze takim jest – gdyz w przypadku niektórych krajów (np USA) wg ustalonej skali opodatkowane sa dochody w obu krajach.
Istotne jest to również, jeśli mamy zamiar przelewać pieniądze zarobione w RPA na konto w Polsce – gdyż polski fiskus może zażądać wyjaśnienia pochodzenia środków.
Dokładnie wyjasnia to dokument w poniższym linku:

Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania momiędzy Polską i RPA z 1993 r.

Warto zwrócićuwagę na dwa artykuły, które będą potencjalnych ekspatów najbardziej dotyczyć:

  • Pierwszy z nich to artykuł 15 który reguluje zasady pracy najemnej. Praca najemna zlecona przez państwo umawiające się (Polska) a wykonywana na terenie drugiego kraju (RPA) może być opodatkowana w którymkolwiek z tych krajów. Patrząc na tabelę porównawczą, można zauważyć, że w przypadku niższych zarobków wygląda to mniej więcej podobnie, ale przy wysokich zarobkach bardziej opłaca się płacić podatki wg. Polskiej skali. Można to jednak wprowadzićw życie jedynie, gdy umowę mamy z firmąw Polsce.
  • Drugi z nich to artykul 21 regulujący pracę naukowców – którym przysługuje zwolnienie z podatkow przez 2 lata. Czyli naukowiec który mieszka na stałe w Polsce, będzie zwolniony z podatku w RPA i vice versa. Dzieje się tak tylko w przypadku prac prowadzonych w interesie publicznym.
Warto przeczytać całą umowę, gdyż zawiera również informacje na temat opodatkowania sprzedząy nieruchomości, akcji, rent i emerytur i wiele innych – istotnych, jeśli ktoś zdecyduje się potraktować RPA jako drugi dom i zostać to na dłużej.
Poniżej link do strony Miniserstwa finansów, gdzie znajdziecie wiecej informacji o umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.
No bo, jak to przekonuje nas slogan jednej ze znanych firm… Po co przepłacać jeśli nie widać różnicy 😉

Chciałam również podziękować Joli Mesjasz za tekst umowy.

Przeczytaj także:

Reklamy

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s