Książki o RPA: Hańba

O „Hańbie” pisałam już w cyklu o filmach RPA. Jednak z racji na swoją wymowę, książka zasługuje na oddzielny komentarz. A to dlatego, że film, choć świetnie wykonany i z doskonałą grą aktorską jednak spłyca calą historię, przedstawia wydarzenia zbyt pobieżnie w porównaniu z książką J.M. Coetzee.
W książce znajdziemy całą barwię emocji i przyczyn które kierują postępowaniem bohaterów. Dowiemy się, dlaczego właściwie profesor uwodzi swoją studentkę, dlaczego ryzykuje karierę dla słabości. A może to wcale nie słabość, tylko gra z samym sobą? http://www.themanbookerprize.com/sites/default/files/images/books/1999%20J%20M%20Coetzee%20Disgrace.jpgDlaczego Lucy, córka Lourie, godzi się na ryzykowne życie na farmie o z jakiego powodu akceptuje zachowanie Petrusa?
Obserwując zachowanie Lucy i jej ojca Davida, aż dziw, że łączą ich więzy krwi – tak bardzo są odmienni. Dawna hipiska i jej dystyngowany ojciec, profesor.
Ale które z nich dwojga ma więcej siły? Któremu poczujemy się bliźsi?
W zasadzie z punktu widzenia „naszej” polskiej czy europejskiej kultury z żadnym z bohaterów nie znajdziemy wspólnego języka. Dlatego „Hańba” boli. W zachowaniu bohaterów nie znajdujemy logiki – niewykluczone, że odłożymy książkę na bok, aby po chwili powrócić do niej jak pijak do niedokońconej butelki.
Bo od tej ksiązki i jej bohaterów, tak od nas odmiennych, nie można się oderwać.
„Hańba” to skomplikowana książka,która przybliży sposób myślenia mieszkańców RPA. Coetzee w swojej książce wyraża obawy o losy kraju, podejmuje próby rozliczenia się z przeszłościa, ustalenia moralnej odpowiedzialności za obecny stan rzeczy.
W jednym z komentarzy na Amazon przeczytałam, że w książca nie ma ani jednego zbednego słowa. Każde zdanie, każde słowo przesycone jest symbolizmem i przez to absolutnie konieczne.
Zgadzam się z tym komentarzem bez reszty.

 

Świetna recenzja Hańby na blogu Mikropolis

 

Reklamy

7 thoughts on “Książki o RPA: Hańba

  1. Szczerze, to nieco sie meczylem nad ta ksiazka, ale im blizej bylem konca, tym bardziej nie moglem przestac o niej myslec. Zdecydowanie tekst, ktorego nie mozna zastapic filmem.

  2. Ostatni dość często spotykam się z opinią, że kolejna ekranizacja spłyciła powieściowy pierwowzór. Zaciekawiłaś mnie opisem – pozorny brak logiki w zachowaniu bohaterów, bo z ich perspektywy z pewnością ich wybory mają jakiś sens. Postaram się znaleźć i przeczytać.

    • Film tez jest dobry, ale nie oddaje wlasnie tej logiki postepowania, ktora jest tak odmienna od naszej europejskiej. Daj znac, jesli nie bedziesz mogla znalezc, w RPA na pewno dostane bez problemu, wiec moge Ci ewentualnie jakos podeslac. Pozdrawiam!

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s