Pistorius Saga – czyli w co gra Barry Roux?

Kolejny tydzień procesu Oscara Pistoriusa i dalej nie ma odpowiedzi, co tak naprawdę się stało nad ranem 14 lutego ubiegłego roku.
W sadzie toczy się pojedynek dwóch doskonałych profesjonalistów.
Obrońcy Pistoriusa, Barry Roux’a i prokuratora Gerry Nel’a.
Obydwaj bardzo dobrzy. Obydwaj bardzo znani w profesjonalnym świecie. Obydwaj nastawieni na wygraną, dążący do niej… no cóż… po trupach przestaje być alegoria w tym przypadku.
Po wstępie Gerry Nel’a prezentującego prezentującego szokujące wyniki sekcji zwłok Reevy, które samego Oscara doprowadziły do mdłości, czas na występ obrony. I to nie byle jaki.
Bo Barry Roux obnaża wszystkie niedociągnięcia, wszystkie luki i nieścisłości w przedstawionych dowodach. W zabezpieczaniu śladów. W procedurach dokumentowania zdjęć. Nagle, tak szczegółowo dobrane dowody wydaja się zupełną porażką.
Ale takie jest prawo. Dowody maja być dowodami, a nie zlepkiem rzeczy zebranych przypadkiem gdy się komuś o nich przypomniało. Owszem, czasem zebranie dowodów zajmuje czas – ale nie wtedy, gdy teoretycznie powinny być one zabezpieczone i dostępne w jednym miejscu.
A o tym, że w ten sposób zostały zebrane świadczy wiele – nieścisłości w czasie robienia zdjęć, znaki, które istnieją na jednych zdjęciach, a na innych zostały w dziwny sposób usunięte. Przedmioty, które zmieniły pozycje, mimo, ze nikt nie miał prawa ich dotykać. Barry Roux jest jeszcze bardziej bezlitosny dla tych dowodów, niż był dla świadków.PistoriusTrial
W co gra Barry Roux? Jego technika jest bardzo prosta – usiłuje podważyć wiarygodność dowodów, zarówno tych, które przemawiają na korzyść, jak i niekorzyść Oscara Pistoriusa. Co mu to da?
No cóż – w sadzie nie liczy się, co się faktycznie wydarzyło, tylko to, co da się ponad wszelka wątpliwość udowodnić. Jeśli Berry Roux przekona sędzinę, Thokozile Masipa, że ślady nie były odpowiednio zabezpieczone, dowody zostaną odrzucone. A Oscar Pistorius oczyszczony z najpoważniejszego zarzutu, jakim jest morderstwo z premedytacja… z powodu braku dowodów! Tak wiec Barry Roux zdaje się być prawdziwym adwokatem diabla. Adwokatem bardzo dobrym. Takim, którego warto mieć sprzymierzeńca i zdecydowanie lepiej unikać jako wroga. Gerry Nel’owi tez nie można nic zarzucić. Większość dowodów została zebrana zanim sformułowane zostały jakiekolwiek zarzuty, zanim Nel zajął się sprawa.
Co wiec czeka Pistoriusa? Najprawdopodobniej i tak wiezienie. W końcu przyznał się do zabójstwa Reevy, choć nie z premedytacją.
To, że nawet jeśli w jego domu byłby intruz, nie mial prawa strzelać przez zamknięte drzwi, też jest praktycznie oczywiste – w świetle prawa o obchodzeniu się z bronią.
Tak samo, jak i to, że z ta bronią w odpowiedzialny sposób Oscar obchodzić się nie potrafi. Co samo w sobie (biorąc po uwagę skutki) jest bardzo poważnym zarzutem, z którego Pistorius się zapewne nie wybroni.
Ale cała reszta dotycząca zarzutu morderstwa z premedytacją, to jedna wielka niewiadoma – i wcale sprawa tutaj nie jest przesądzona. Ale nawet za zabójstwo Pistoriusowi grozi minimum 15 lat, ze wzgledu na okoliczności. Z tego raczej nikt go nie wybroni.
No ale czekamy dalej. Głownie na wyniki analiz telefonów. Bo te mogą jeszcze wiele zmienić, zwłaszcza, gdyby miało okazać się, że Reeva miała romans, albo, że się pokłócili. Bo jeśli okaże się, ze Pistorius miał motyw, to strategia Rouxa może wziąć w przysłowiowy łeb…

Reklamy

2 thoughts on “Pistorius Saga – czyli w co gra Barry Roux?

  1. Ja jestem bardzo ciekawa, jak ta sprawa się skończy. Sam Pistorius wygląda dość przyjemnie i kiedy pierwszy raz usłyszałam o sprawie, nie mogłam uwierzyć, że taki sympatyczny człowiek (przynajmniej z twarzy) mógł coś takiego zrobić.
    Tak czy owak, straszna to sprawa.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s