Oudtshoorn – czyli jazda na strusiu

Oudtshorn to kolejne miasteczko na trasie 62, które warto odwiedzić. Słynie ze strusi. Strusie farmy z dostojnie kroczącymi strusiami otaczają miasto. W hotelu na śniadanie możemy zamówić jajecznicę ze strusiego jaja, a na kolacje zjeść steka ze strusia. W pobliskim butiku kupimy torebkę ze skóry strusia, a na ulicznym straganie ‚pióropusz’ do odkurzania, oczywiście ze strusich piór.
Strusie są tu hodowane jak krowy, głównie na mięso. Ale dla odmiany, nie siedzą w maleńkich zagrodach, tylko swobodnie biegają po farmie.
Highgate Ostrich Farm

Strusie farmy zarabiają nie tylko na sprzedaży mięsa i skór. Ze względu na swoją specyfikę, są również atrakcyjne turystycznie. Każda z farm organizuje po swiom terenie wycieczki, podczas których możemy dowiedziec się jak wygląda hodowla strusi, obejrzec, jak wyrania sie pióropusze, czy jak wyrabia sie ozdoby i lampy ze strusich wydmuszek (czy raczej… wydmuch…), otrzymac w dloni malutkiego strusia czy nakarmic ktoregos z wiekszych.
Struś to najwiekszy na świecie ptak. Średnia waga dorosłego strusia to ok 110-115 kg, ale niektore osobniki ważą nawet 140 kg. Znoszą kilogramowe jaja (ktore są bardzo wytrzymae, może na nich stanąć dorosła osoba) i biegna z predkością nawet 70 km/ godzinę.
Niektore farmy więc wykorzystują naturalne cechy ptaka i organizuja wyscigi strusi. Oprócz oglądania wyścigów, na strusiu można się na wielu z nich również przejechać (osoby o wadze poniżej 70 kg). Przejażdzki organizowane są zazwyczaj tylko rano, zanim zrobi się gorąco. Później ptaki mogą być zmęczone i poirytowane.
Highgate Ostrich Farm
Nie każda farma gwarantuje przjażdżke na strusiu, ale większość z nich pozwala dosiąść ptaka w celu zrobienia zdjęć.
Takich farm hodowlano turystycznych jest w rejonie Oudtshoorn kilkanaście, najpopularniejsza z nich to Cango Ostrich Farm, ale wycieczka po farmie trwa tam ok 45 minut a dosiadanie ani jazda na strusiu to raczej „przywilej” niż coś, na co można liczyc. A w Tripadvisor jest sporo opini, ze te 45 minut to naprawde za krotko, żeby sie dokladniej przyjrzec życiu tych ptakow. My wiec wybralismy inna farme, Highgate Farm, na ktorej wycieczka po farmie trwała 1.5 godziny, i gdzie moglismy sie na strusiu przejechać – atrakcja wyjatkowo doceniona przez Małego Bolka, ktory niespodziewanie zapałał miłoscia do strusi… Patrzyłam trochę przerażona jak sobie poczyna na grzbiecie strusia bedac zapewne jednym z najmołdszych jezdzców, ale moj 4.5 letni Młody dał rade 😉
Rozpoczęcie wycieczki o 9 rano bylo naprawde dobrym pomysłem, Karoo, w ktorym leży Oudtshoorn to suchy i goracy rejon. Temperatura szybko się podnosi. O 10.30 rano, gdy konczymy wycieczke, jest już tak goraco, że nie ma czym oddychać…
My po wycieczce wrocilismy do George, ale idealna kontynuacja wycieczki na strusia farmę będzie wizyta w Jaskininach Cango – położonych 30 km poza Oudtshoorn – gdzie możemy się co nieco ochlodzić…
A teraz zapraszam do galerii 😉 kliknij na zdjęcie aby powiekszyć

8 thoughts on “Oudtshoorn – czyli jazda na strusiu

  1. No pewnie, że etycznie wątpliwe, podobnie jak farmy dla dzieciaków czy zoo (choć sama pisałam o tym, ze ogrody zoologiczne mimo wszystko są potrzebne). Jeśli maluch może dotknąć, nauczyć się o zwierzętach przy rodzicach, którzy uczą go szacunku do żywej istoty, w otoczeniu, które zapewnia opiekę, a nie męczarnię – nie jestem przeciwniczką takiej formy rozrywki/nauki. Myślę, że dla dziecka to cenne doświadczenie 🙂 Oczywiście wszystko w granicach rozsądku – tak jak piszesz – bez męczenia ptaków, gdy jest już za gorąco, bez niepotrzebnego wsiadania na strusia, gry waży się 80, a nie 20 kg jak czterolatek 🙂 I ostrożnie wybierając miejsce.

    • Magda – ja tez mam watpliwosci co do etyki i moralnosci tej „atrakcji” ale ciekwawosc i chec poznania czegos nowego zwyciezyla. Na strusiach jezdzi sie tylko rano, gdy jest chlodno a ptaki nie sa zmeczone, wiec jest jakas tam dbalosc o ich stan. Ale tez nie adze, ze strusion sprawia to przyjemnosc. Na pewno nie mam zamiaru robic z tej „rozrywki” swojego hobby. Natomiast same farmy sa bardzo ciekawe, mozna sie sporo dowiedziec o strusiach.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s