Nkandla Style – czyli po co prezydentowi kurnik?

Pamiętacie Gangam Style?
W RPA ten hit (z afrykańskim „make-over”) przeżywa drugą młodość. A to za sprawą miłościwie panującego w RPA prezydenta Zumy, o którym (a w zasadzie o Nkandla, jego domostwie) pisałam tutaj.
W ostatnich tygodniach został sfinalizowany oficjalny raport temat Nkandla, potwierdzający wsześniejsze wnioski – pan prezydent w ramach prac podnoszących standard bezpieczeństwa w swoim domostwie wydał prawie 270 milionow rand kilkakrotnie przekraczając budżet i został wezwany do spłaty nadwyżki przez „Protektora Publicznego” (osoba kontrolująca wydatki rządu), Thuli Mandoselę.
Na co wydał te pieniądze? Między innymi na ekskluzywny basen (mający być zbiornikiem przeciwpożarowym), lądowisko dla helikopterów, sklepik oraz… kurnik i zagrodę dla krów. No bo kurki muszą być bezpieczne i  organiczne, a prezydent przecież musi trzymać krowy, żeby zapłacić lobolę za przyszłe żony 😉
Zuma wg swojego niedawnego oświadczenia podczas jednej z akcji przedwyborczych zwracać pieniędzy nie ma zamiaru, bo… nie wiedział o skali wydatków. Od kontroli wydatków ma ministrów, poleci więc kilka głów.
Pan prezydent nie widzi niczego złego w takim sposobie rozumowania i oczywiście startuje do następnej kadencji.
A teraz już „hicior” idealnie podsumowujący aferę Nkandla 😉 gwoli wyjaśnienia treści:
– number 1: oczywiście prezydent
– gravy train: przysłowiowe „koryto”
– skippy dog alias number 2: Julius Malema, przywódca modzieżówki ANC który popadł w niełaskę i został wylany z partii
– Thula Thuli: Thuli Madonsela, autorka raportu o Nkandla

Reklamy

9 thoughts on “Nkandla Style – czyli po co prezydentowi kurnik?

 1. Dziś 1 kwietnia i chciałoby się powiedzieć: Dobry dowcip primaaprilisowy. Tylko że to nie jest dowcip…
  A najbardziej niezrozumiałe, niepojęte dla mnie jest to, że (tak przypuszczam) Wasz prezydent NAPRAWDĘ myśli tak, jak mówi. Mój rozum tego nie ogarnia :/ Afryka zawsze będzie mnie zadziwiać…
  Pozdrawiam!

 2. „Zuma wg swojego niedawnego oświadczenia podczas jednej z akcji przedwyborczych zwracać pieniędzy nie ma zamiaru, bo… nie wiedział o skali wydatków. Od kontroli wydatków ma ministrów (…)” – W MOJEJ RODZINIE OKREŚLA SIĘ TEGO TYPU SYTUACJE STWIERDZENIEM: GÓWNO SIEROTĄ ZOSTAŁO.

  Jest kupa, tylko nikt się do niej nie przyznaje i nie chce wziąć za nią odpowiedzialności. Widzę, że to nie tylko w Polsce odstawiane są tego typu numery…

  Pozdrawiam ciepło!

 3. Stwierdzamy, blonynko ze jest to najlepszy blog o RPA – tak trzymac, oby tylko ci sie chcialo jak najdluzej go prowadzic.Polecamy go tez wszystkim znajomym..

  ..

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s