Dziecko w rozgrzanym samochodzie

W RPA zima, ale na półkuli północnej lato w pełni. A co za tym idzie coraz wiecej przypadków pozostawienia dziecka w samochodzie podczas gdy rodzice robią zakupy, albo wręcz… zapomnienia o dziecku. Tak jak to miało miejsce w przypadku pozostawionej przez ojca 3-letniej dziewczynki, która została w samochodzie na całe osiem godzin, podczas gdy ojciec pracował – link tutaj. Daruje sobie tu oceny moralne, bo każdy myśli swoje. Sąd zapewne rozstrzygnie, jak potraktowany zostanie ojciec – dla niego to już nie tylko tragedia, ale być może i wyrok.
Pozostawianie dzieci w samochodach to nie tylko Polski problem. Występuje wszędzie, bez względu na kraj, bez względu na kulturę. Ludziom po prostu wydaje się, że nic się nie stanie jeśli pozostawią dziecko w samochodzie na kilka minut.
Ale minuty często się przedłużają, a rodzice wracają gdy jest już za poźno.
O dziwo – w krajach mało rozwiniętych oraz uważanych za „niebezpieczne”, w tym RPA, problem jest mniejszy niż w krajach rozwiniętych.
Po pierwsze, ludzie mają mniej samochodów, więc i skala mniejsza.
Ale w przypadku RPA, gdzie częste są kradzieże samochodów z parkingów, ludzie po prostu nie ryzykują pozostawienia dziecka w samochodzie.
Poniżej załaczam wideo z YouTube które obiegło już świat. Pokazuje co dzieje się z dzieckiem pozostawionym podczas upału w samochodzie. Szokujące, jak szybko może dojść do tragedii…

Przechodnie widzący dziecko pozostawione w samochodzie często nie zdają sobie prawy, jak długo dziecko się w nim znajduje. A więc nie zawsze zareagują. Często obawiają się konsekwencji zbicia szyby. A nie ma czego, bo zbicie szyby w takim przypadku to dzialanie podczas wyższej konieczności. Ludzie drodzy!!!

NIE ODDALAJCIE SIĘ, JEŚLI WIDZICIE DZIECKO POZOSTAWIONE SAMO W SAMOCHODZIE.

NAWET, JEŚLI OBAWIACIE SIĘ WYBIJAĆ SZYBĘ, POWIADOMCIE NATYCHMIAST POLICJĘ I POCZEKAJCIE DO ICH PRZYJAZDU.

Wycinek z kodeksu karnego: Art. 26.

§ 1. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.
§ 2. Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w § 1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego.

Z forum TVN24  (użytkownik Mosquito):

Dodatkowo, zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 8 września 2006r., mamy tu do czynienia ze stanem nagłego zagrożenia zdrowotnego – stanem polegającym na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia (art. 3. 8.)
Wobec powyższego, (zgodnie z art 4.) każdy kto zauważy osobę lub osoby znajdujące się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego lub jest świadkiem zdarzenia powodującego taki stan, w miarę posiadanych możliwości i umiejętności ma obowiązek niezwłocznego podjęcia działań zmierzających do skutecznego powiadomienia o tym zdarzeniu podmiotów ustawowo powołanych do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Nadmienić należy, iż osoba udzielająca pierwszej pomocy (czyli każdy z nas!), kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz podejmująca medyczne czynności ratunkowe korzysta z ochrony przewidzianej w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.2)) dla funkcjonariuszy publicznych (art. 5. 1.), a także to iż każdy z nas może poświęcić dobra osobiste innej osoby, inne niż życie lub zdrowie, a także dobra majątkowe w zakresie, w jakim jest to niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia osoby znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego (art. 5. 2.)

Reklamy

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s