Praca w RPA – podbijamy rynek!

Nęci Cię RPA. Piękna pogoda, egzotyczne zwierzaki, uroczy Cape Town. Multikulturowość. Cywilizacja połączona z egzotyką. Marzysz o domku z ogródkiem i basenem, a w Europie to szczyt marzeń ściętej głowy. Na blogach przeróżnie, od mrożących krew w żyłach historii po urokliwe notki o górach i oceanach…
W Europie dalej recesja a z USA ani Australii też nikt nie odpowiada na Twoje maile. Może wiec warto rozejrzeć się po rynku pracy RPA, omijanej do tej pory szerokim łukiem?
Jak zacząć?


Najpierw zweryfikuj swoje umiejętności. Jeśli interesuje Cię praca sezonowa, albo nie wymagająca kwalifikacji (typu zbieranie winogron czy pomarańczy, prace domowe czy bary i restauracje), od razu zapomnij o RPA. Wprawdzie taką pracą można posiłkować się wędrując z plecakiem od miasta do miasta, ale do tego typu pracy jest w RPA mnóstwo chętnych z innych części Afryki gotowych pracować za grosze. Mieszkają w barakach i na okrągło jedzą pap z jakąś namiastką mięsnego sosu, bo na nic innego ich nie stać.
Na budowie też nie zarobisz, bo to sektor zdominowany przez Chińczyków. Też mieszkają w barakach i pracują na okrągło, żeby coś ze sobą zabrać do domu.
Przy takich pensjach domku z basenem doczekasz się może w następnym życiu. Albo i nie.
Aby w miarę przyzwoicie żyć w RPA, trzeba należeć do jednej z poniższych grup gwarantujących jakiś potencjał sukcesu.

1) Młodzi ludzie po dobrych studiach
Ta grupa obejmuje młodych stażystów zatrudnianych przez międzynarodowe firmy i biura projektowe. Aby znaleźć taką pracę, należy najpierw znaleźć międzynarodową firmę i nawiązać z nią kontakt, od razu zaznaczając, że interesuje was przeniesienie do egzotycznego kraju. Nie zawsze można wybierać. Zamiast RPA może trafić się Nigeria. Plusy takiego układu to zapewnione przyzwoite zakwaterowanie i samochód (czasem do podziału), ubezpieczenie medyczne i emerytalne, i często dość przyzwoite kieszonkowe (np. 10 tys. Rand). Domek z basenem pewnie będzie dzielony z innymi młodymi ludźmi… Nie są to kokosy, ale tuż po uniwerku nie można ich oczekiwać.
W „mojej” firmie takie programy trwają tylko pół roku, po tym okresie taki młody delikwent jest często zatrudniany na stałe, już na lokalnych warunkach. W poszukiwaniu tego typu pracy powinny pomóc organizacje studenckie typu Erasmus itp, można także kontaktować się bezpośrednio z międzynarodowymi firmami posiadającymi filie w RPA.

2) Naukowcy i ludzie zainteresowani pracami badawczymi w RPA, nauczyciele , wykładowcy, asystenci naukowi etc.
To dość wąska grupa, ale nie jest trudno znaleźć prace. RPA potrzebuje wykształconych ludzi, zwłaszcza takich, którzy wiążą swoja karierę z uniwersytetem. Zaletą jest to, że można kontynuować naukę jednocześnie pracując. Wada… dość niskie zarobki. Domek z basenem pewnie tez do podziału. Złudne jest tutaj przełożenie marnej asystenckiej czy nauczycielskiej pensji w Polsce na realia RPA. Polska pensja nawet po pomnożeniu przez 2 nie pozwoli na godziwy standard życia. Po prostu polskie pensje są marne, a w RPA sporo pochłaniają wydatki na bezpieczeństwo. Przyznam, ze nie wiem ile w RPA zarabiają doktoranci i asystenci. Moja rada? Szukać i porównywać. Na pewno w rejonie Johannesburga (Uniwersytety Pretoria i Wits to dwa z najlepszych w Gauteng  i również w RPA) można zarobić więcej niż w Cape Town czy w Durban. Ale za to tam jest taniej i ładniej 😉

Zapytania o pracę najlepiej kierować bezpośrednio do uniwersytetów i ośrodków badawczych.

Poniżej lista uniwersytetów które współpracują z ośrodkami zagranicznymi (te będą bardziej skore to zatrudnienia obcokrajowca):

3) Specjaliści, inżynierowie i managerowie o różnych poziomach doświadczenia
Wiem, w przeciwieństwie do poprzedniej, to z kolei grupa bardzo szeroka. Ale faktem jest, ze w RPA potrzeba wielu specjalistów różnych dziedzin. Upadek apartheidu przetrzebił nieco populacje wykształconych białych, a czarni następcy dopiero się kształcą. Co wcale nie jest prostym zadaniem biorąc pod uwagę stan edukacji w RPA. Nawet istnienie szkół prywatnych nic tu nie zmienia, bo przeciętną czarną rodzinę (a w coraz większym stopniu zaczyna dotyczyć to też białych) po prostu nie stać na szkoły prywatne. Tak wiec dobra edukacja to w RPA przywilej, a nie prawo – co oczywiście owocuje zapotrzebowaniem na ekspatów.
Największe zapotrzebowanie jest na inżynierów, lekarzy i pracowników technicznych wysokiej klasy. Nie bez przyczyny. Pod względem nauk ścisłych RPA ostatnio uplasowało się na jednej z najniższych pozycji na świecie, za Nigeria, Zimbabwe a nawet Lesoto. Ministerstwo Edukacji RPA zamiast z raportu wyciągnąć wnioski, po prostu go odrzuciło. Nie zanosi się wiec na poprawę. Lista zawodów w których występują braki kadrowe jest dość często uaktualniana – poniżej wersja z czerwca 2014 – w tych o uzyskanie pozwolenia na pracę jest najłatwiej.

Lista”immigration_critical_skills”

UWAGA: polskie studia, nawet zaoczne wcale nie są uważane za złe. Istnieje szansa, że nawet po zaocznym Marketingu czy Administracji znajdziesz się w grupie ludzi których kwalifikacje zaliczają się obecnie do „pożądanych”. Warto spróbować (jeśli poziom angielskiego na to pozwala) – nic nie tracisz!
Na pewno  trzeba się będzie wykazać jakimiś sukcesami i doświadczeniem, warto więc zainwestować trochę czasu w porządne CV (i nie słuchajcie nikogo, kto twierdzi, że CV nikt nie czyta…)
Pracy najlepiej szukać przez poprzez znane serwisy społecznościowe (LinkedIn, Golden Line etc), przez profesjonalnych łowców głów (każda branża ma swoich, więc nie podaję) oraz biura rekrutacyjne (jeśli  w formularzu wyszukiwarki podane jest określenie „AA” albo „BEE” to je odznaczamy – oznacza ono, że dana pozycja zarezerwowana jest dla czarnoskórego/ kolorowego obywatela RPA). Ludzie spoza RPA nie klasyfikuują się do BEE bez względu na kolor. Czyli obcokrajowiec nawet jeśli jest czarny, to w klasyfikacji BEE „jest biały”

Kilka sprawdzonych portali poniżej:

www.careerjet.co.za
www.indeed.co.za
www.careersportal.co.za
www.careers24.com
www.bestjobs.co.za

O wizę do RPA do pracy ZAWSZE należy starać się przed wyjazdem. Generalnie firma, która zatrudnia obcokrajowca zna cały proces który wygląda mniej więcej podobnie:

– ogłoszenie w lokalnej prasie/ biurze rekrutacyjnym przez min. 2 tygodnie przed zaofereowaniem zatrudnienia obcokrajowcowi
– weryfikacja wszelkich dokumentów potwierdzających kwalifikacje kandydate przez firmę (potrzebne będą tłumaczenia) i potwierdzenie kwalifikacji przez SAQA odpowiednim certyfikatem – 3-4 tygodnie, czasem się to przedłuża
– złożenie wniosku Konsulacie RPA wraz z wszelkimi dokumentami – w każdym przypadku należy sprawdzić listę, ale generalnie wymagany jest kontrakt, zaświadczenie od lekarza (specjalny firmularz), prześwietlenie (również specjalny formularz), wypełniony odpowiedni wniosek wypełniony CZARNYM długopisem: okres oczekiwania ok 2-4 tygodnie.

Cały proces trwa więc ok 3 miesięcy, na co firma oferująca zatrudnienie jest przygotowana.

Więcej o pracy w RPA znajdziecie tutaj, a o kosztach życia i wydatkach tutaj.

Warto też zajrzeć na stronę Urzędu Spraw Wewnętrznych RPA i poczytać o innych rodzajach wiz oraz wymaganych dokumentach.

Reklamy

21 thoughts on “Praca w RPA – podbijamy rynek!

 1. Strasznie jestem szczęśliwa, że istnieje taki właśnie blog o RPA. Planuje po ukończeniu drugich studiów licencjackich wyprowadzić się tam na stałe 🙂 Dzięki Tobie moja pierwsza podróż do Johannesburga była spokojna. Teraz jeszcze raz uspokoiłaś mnie z wizami, bo słyszałam o problemach. Wielkie dzięki za fantastyczne kompendium wiedzy.

 2. Hej nie mam fecabooka ale za 1,5 roku konczę studia ( inżynierka ) kierunek inżynieria materiałowa ( polimery, metal, drewno itd. ) do moich szczególnych zainteresowań należą metale szlachetne. Jakie mam szanse w RPA?

 3. Opowiadanie bzdur o polskim Bantustanie w porownaniu do RPA i te malowanki ogrodka i basenu
  i o tym ze coraz czesciej bialych nie stac na prywatne szkoly oho ho ho hoho trzydziesci lat temu tez wiekszosci bialych nie bylo stac na prywate szkoly , Mozambik platformy wiertnicze ………. itp ……itp ,,,,Botswana ….. najwieksza platforma wiertnicza jest w twojej kobieto glowie, are you Nuts ? Mozambik to jeden z najbiedniejszych krajow swiata moze i jest jakas platformana – jedna. Kopalnie Botswany wcale nie czekaja – nonsens – a ile jest kopalni w Botswanie ?And white South Africas living for Australia UK USA Canada nie do Mozambiku ,Botswany ,Namibii moze ZIMBABWE tak ,tak prosto pod nos siepaczy Mugabe. I jeszcze zapmnialas wspomniec o afirmative action. Nastepny – Gregory – Nawet Botswana to lepszy kraj niz Polska – a byles? gdzie te slamsy w Warszawie , Gdansku. Krakowie – lepiej nie malowc teczy, bogactwa, bo teczy zadnej nie ma. I ty mloda damo lepiej teczy tez nie maluj. Nie te czasy. Studia zaczne „O” dziwo – ho ho ho – Najczestrza praktyka w wiekszosci krajow zachodnich jest uczenie sie i praca i ci ludzie najbardziej sa poszukiwani ze wzgledu na to ze na czyms sie znaja i ta praktyka jest od dawna stosowana w RPA wiec zadnego „O” dziwo w tym nie ma – szczegolnie w przemysle – Polakow najlepiej nigdzie nie wpuszczac , bo uciekaja z wlasnego kraju a wszedzie wszystko chcieliby zmieniac „O” dziwo na jego modłę ??? co widac w EU – lubia was tam ? odpowiedz jest banalnie prosta. Pani Tecza – najlepiej jak przestanie robic ludziom wode z mozgu. I w RPA nikt na nikogo nie czeka. Nie te czasy.
  – Namibia ma Diamenty – „O” – Botwana i RPA ma wiecej , i co z tego ze Namibia ma diamenty? slamsy ma rowniez . Head Hunters – tak, tak – przewala sie od pracy w Namibii ,Botswanie , Mozambiku. Stolica Mozambiku nazywa sie teraz Maputo – nie – jak kiedys piekne bogate Lourenço Marques – Maapuutooo – SKM – czyli dwie choroby weneryczne i dodatek. Raczej uwazalbym z tym pompowaniem i „O” dziwianiem. Moze tak statystke – ilu Bialych wyjedchalo, co? ilu jest teraz – right now – na lotnisku – and living for good ? a moze w slamsach wiecej ich sie nie pojawilo?Czyzby? Duza dziewczynka juz jestes ssac palucha w tym wieku? Co to ma byc jakas taka mgielka? Kraina teczy – malowan przez Maleme . Pani Wiesiu – ile ludzi w RPA zyje – niegodnie? „W RPA możecie żyć na luzie, w stylu kolonialnym” dobre, mocne – tylko smieszne . Ten kolonializm to z ktorego palucha pani Wiesia – wyssala. Spakowac walizke i zycie w kolonialnym stylu – tylko wziac ze soba tak jakies 300.000 Euro na dobry poczatek bo inaczej to pewno do walizki wody sie naleje i bedzie basen. Co tam, sprzedac dom w Londynie i potem to juz Great White Hunter. „O” . Gregory – Botswana to bardzo bogaty kraj tak, tak drugi Kuwejt. Puk Puk jest tam kto .

  • Jest o praktyce. Doswiadczenie to wlasnie praktyka. I o affirmative action tez jest, ale najwyrazniej latwiej ci komentowac niz przeczytac powiazane wpisy. To jest artykul o EXPATACH w SA, a nie o problemach bialych ktorzy z RPA uciekaja. Co do Bantustanow – to nie ja porownoje do nich Polske. I ja nigdzie nie stwierdzilam, ze Mozambik to bogaty kraj, po prostu odpowiedzialam, jak ewentualnie w nim szukac pracy. RPA posiada wiecej diamentow niz Namibia? No i co z tego, skoro pytanie dotyczylo krajow INNYCH niz RPA? I gdzie ja napisalam, ze kopalnie w Botswanie „czekaja”?
   Ale i tak ci dziekuje za komentarz, poniewaz pomimo paru zarzutow jest bardziej sensowny niz niektore inne.

  • Pan „White South African” nas obraża. Każdy może mieć swoje zdanie. Ja do szkoły nie chodziłam, skończyłam 7 klas podstawówki ale wiem że Polska upada. Kiedyś Polska produkowała dosłownie wszystko. Kupowane były licencje i kształcono inżynierów.
   Teraz Polacy pracują w firmach pochodzących z innych krajów. Powstały wielkie fabryki, ale co z tego? Polacy zarabiają 2 tyś. PLN a zyski idą do właścicieli za Odrą. Z kraju przemysłowego staliśmy się krajem niewolników. Tania siła robocza i to wszystko. Polskie uczelnie już się nie liczą. Uniwersytet Jagieloński jest na ponad 500 pozycji w świecie. Ale jak ma być wyżej, jeśli w Polsce nie robi się badań naukowych i nic się nie produkuje? Nie mamy ani jednego produktu, który jest naszą marką. Moim zdaniem, Unia zrobiła lepszą robotę niż Stalin. Rosjanie zabijali naszą inteligencję bo wiedzieli że bez mądrych ludzi kraj się nie będzie rozwijał. Za to Unia podeszła do tego w inny sposób. Dotowali na edukację, 50% ludzi było na uniwersytetach, ale co z tego, jeśli nie uczyli tam najnowszych osiągnięć naukowych. Będą uczyli termodynamiki i jak projektować silnik spalinowy tak jak to robiono 50 lat temu. Nikt nas nie nauczy, w jaki sposób projektuje się silniki teraz. To jest tajemnica. Dlatego mamy tylu inżynierów, ale nie jesteśmy w stanie nic zbudować. Za to w RPA jest dużo lepiej. Przywódcy ANC przygotowywali się 25 lat do objęcia władzy.
   W tym czasie studiowali i robili kontakty z rządami innch krajów. Dlatego, kiedy RPA stało się demokratycznym krajem, nie zamykano fabryk tak jak w Polsce. Wiadomo, są strajki, ale cały czas przemysł się rozwija. Turystyka też jest dumą kraju. Co z tego że w Polsce mamy piękne miejsca, jeśli nikt nie potrafi tego tak reklamować jak robi to rząd RPA. Nie oszukujmy się, kiedy Góra Stołowa została 7 nowym cudem świata, nie była to zasługa samej Góry Stołowej tylko umiejętna reklama rządu RPA.

   • Wiesiu – zgadzam sie z Toba, ze Polska sie stacza, ale to co piszesz o posiadaniu jakiejkolwiek strategii przez ANC to brednie. ANC to banda kolesi ktorzy chca sie nachapac – tak jak rzad w Polsce.
    RPA to przepiekny kraj. daje duzo mozliwosci. Ale nie jest to zasluga ANC. Tego co piszesz o Gorze Stolowej nawet nie chce mi sie komentowac. Po prostu rece mi opadaja.
    White South African jest rozgoryczonym bialym, ktory albo juz zwial z RPA, albo ma taki zamiar. Ty i on przedstawiacie rownie ekstermalne opinie – tyle, ze odmienne.
    A prawda… jak zawsze – gdzies posrodku…

    • Wiem tylko że ANC ma plan rozbudowy kraju. W Polsce nie ma takiego planu. Czeka się na więcej fabryk z Niemiec i pieniądze od emigrantów. Będziemy składali Niemcom samochody i to jest nasza duma narodowa. Zgadzam się że nie chcą nas w RPA, nikt na nas nie czeka, ale zawsze pracę można znaleźć i żyć uczciwie. Za to w Polsce czekają na nasze pieniądze. Mają wspaniały system do kontroli obywateli, tam każdy musi płacić podatki od wszystkiego. To lepiej pracuje niż w komunie. System opresji demokratycznej. Wybieram więc RPA, nie widzę przyszłości w Polsce dla mnie ani moich dzieci.

     • Ja mam watpliwosci co do przyszlosci zarowno w Polsce, jak i RPA. To, co mnie przeraza w RPA, to brak jakiejkolwiek sensownej opieki spolecznej nad emerytami. Patrze na tesciow i widze, ile wydaja na ubezpieczenie. To nie sa ludzie biedni, ale zyja bardzo skromnie. Ja nie wiem, czy naszych osczednosci wystarczy na godna starosc w RPA (zakladajac, ze mnostwo pieniedzy bedziemy musieli wydac na edukacje dziecka – a mamy tylko jedno). Nie wiem, czy za 40 lat, kiedy bedziemy starzy bedzie sie dalo tu normalnie zyc. Ale wtedy na zmiany bedzie za pozno.

    • To prawda że w RPA Medical Aid jest bardzo drogi, ale chociaż możesz łatwo zamówić wizytę do lekarza prywatnie i ceny nie są wysokie. W Polsce upada system opieki zdrowotnej. Nawet w UK nie jest lepiej. Na wyzytę do lekarza czeka się 2 tygodnie. Lekarze przepisują na wszystko paracetamol. Angielski system opieki zdrowotnej jest dużo gorszy niż w RPA. Nie mówiąc już o Polsce. Najgorzej zniechęca mnie do Polski głupota i brak wykształcenia polityków.
     Wyobraź sobie że polski rząd przyznał winę Polski za Holocaust i będzie wypłacać emerytury żydom w Izraelu. Decyzja padła jednogłośnie. Wszyscy uznali że żydom należą się emerytury z Polski. Cała sprawa była ukryta przed naszym społeczeństwem. Sekret zdradziły izraelskie gazety. Teraz pomyśl sobie, jak w takiej sytuacji postąpiło by ANC?
     ANC nigdy nie zgodziło by się na takią kompromitację. Oni myślą logicznie i zaczęli by negocjacje żeby na tym jeszcze zarobić. ANC zrobiło dobrą robotę. Sprytnie stworzyli postać Mandeli. My mieliśmy wtedy wałęsę, ale ten okazał się zdrajcą i komunistycznym kapusiem, RPA ma Mandelę. Piszę że ma, chociaż Mandela umarł, zawsze będzie symbolem walki i dobrej woli. Cały czas Mandela żyje i zarabia pieniądze. W Polsce takiego symbolu nie mamy. To Polacy mordowali żydów zdaniem naszego rządu, a w telewizji leci film ” Nasze matki, nasi ojcowie” gdzie Niemcy pokazują nam historię II wojny śwatowej. Jak można za takie filmy płacić i pokazywać ludziom? Za możliwość transmisji tego filmu Niemcy powinni nam zapłacić. Tak zrobiło by ANC.

     • Wiesiu – odszkodowania dla Zydow od Polski to jakas paranoja. Emerytury to zupelnie inna sprawa, jesli pracowali w Polsce to dlaczego niby mieliby nie dostac?
      Co do cen uslug medycznych w RPA, to kwestie czy one sa wysokie, czy nie pozostawie do oceny indywidualnej.
      Dla osoby pracujacej zapewne sa przystepne. Ale ja pisalam o sytuacjo emerytow.
      Podaje ceny kilku przykladowych uslug w mojej pobliskiej prywatnej klinice (1 zl = 3.5 randa)
      – wizyta u lekarza ogolnego: 400 rand
      – dentysta: leczenie mleczaka trzonowego u dziecka: 850 rand
      – dentysta: przeglad + polerowanie: 850 rand
      – pediatra (wizyta zwienczona zaleceniem… paracetamolu…): 780 rand
      – okulista: 600 rand
      – urolog; 800 rand
      Bardzo drogie jest leczenie ambulatoryjne i pobyty w szpitalu
      – prosty zabieg pod znieczuleniem ogolnym + jedna noc w szpitalu: ok. 15 tys rand
      – porod naturany z epiduralem: 35 tys rand
      – porod przez cesarskoie ciecie (bez komplikacji): 45 tys rand
      – wizyta na pogotowiu: 900 rand
      – noc w szpitalu przy objawach zatrucia (dziecko) (sala 2 osobowa) + kroplowka: 4.5 tys rand
      Przy braku ubezpieczenia przy rejestracji szpital blokuje z karty 30 tys. rand. Jesli nie masz – to idziesz do panstwowego, a w tych obsluga jest jeszcze gorsza niz w polskich szpitalach – po prostu horrendalne braki kardowe.
      I w koncu Mandela – Mandeli nie wykreowal ANC, tylko najpierw propaganda komunistyczna, a pozniej zachodnia poprawnosc polityczna. A ANC po prostu istnieje teraz dzieki pamieci Mandeli. Mysla jak zarobic? Raczej jak sobie napchac kieszenie (patrz np. Nkandlagate).

    • Skąd wiesz że Mam na imię Wiesia? Czy jesteż Tokolosh? Jak widzisz mnie na odległość i znasz mnie? Dzałają tu jakieś nieczyste siły.

     • Nie wiem jak działa komputer. Kiedy kończyłam szkołę, nie było nawet kalkulatorów. To nie tak jak wy, co uczyli was HTML, Java, PHP, CSS i jeszcze innch.
      Mnie tego nikt nie uczył. Ostatnio kupiłam kalkulator i okazało się że nie umiem nawet posługiwać się kalkulatorem. Na szczęście mają instrukcję obsługi i mają lekcje na Youtube za darmo. To znaczy, kiedy mam dodać 2+2, %, kwadraty, wiem jak to zrobić, ale kiedy chcę użyć funkcji, kalkulator staje się trudny.

     • Mnie tez nikt nie uczyl HTML, Java czy PHP (dalej tego nie umiem), a CSS nauczylam sie sama. Kalkuratorow nie lubie, bez instrukcji obslugi to tylko proste funkcje obsluguje, wole komputer z arkuszem Excela, obslugi ktorego tez sie nauczylam sama.

 4. Bardzo dobre porady. Nie łatwo znaleźć w internecie tyle informacji o szukaniu pracy i emigracji. Chcę jeszcze dodać, że RPA to normalny kraj, pomimo że w Afryce, bardzo Europejski. To właśnie Polska jest bantustanem, w porównaniu z RPA. Nie jest to moja opinia. Wczoraj oglądałam na youtube spotkanie z prof. Kieżunem. Facet ma już 90 lat, ale napisał książkę o prawdziwym stanie polskiej gospodarki. Książkę tą nie napisał żeby zarobić, bo pieniędzy już nie potrzebuje. Napisał żeby ostrzec Polaków, co się dzieje? Zdaniem Kieżuna. Polska ma podobną gospodarkę jak kolonie w Afryce. Kieżun pracował kiedyś w Afryce, dlatego ma dobre porównanie.
  W RPA możecie żyć na luzie, w stylu kolonialnym. W końcu każdy człowiek ma prawo do godnego życia, a takie prawo zabrano nam w Polsce. Musimy szukać szczęścia w Afryce. Tutaj możecie poszerzać swoje horyzonty.

   • A co z praca w innzch krajach? Botswana to bardzo bogaty kraj, nawet Namibia I Mozambik sa lepsze niz Polska. Jak szukac pracy w tamtych krajach?

    • Niestety, nie mam pojecia… Podejrzewam, ze najlepiej przez head-hunterow. Mozambik ma platformy wiertnicze, w drodze do Polski siedzialam kiedys obok chlopaka, ktory pracowal na jednej z nich, nawet sobie chwalil. Namibia ma diamenty – trzeba chyba bezposrednio przez spolki ktore zarzadzaja kopalniami. Botswana sie bardzo szybko rozwija, ale ma bardzo duzo kontaktow z RPA, wiec lokalni head-hunterzy moze beda mogli cos podpowiedziec?

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s