Praca w RPA – negocjujemy wynagrodzenie

W poprzedniej notce dość dokładnie opisałam kto może liczyć na dobrą pracę w RPA. Dobrą, czyli taką, która oprócz związania końca z końcem pozwoli na „normalne” życie i rozwój kariery.
To, czego nie zdołałam jeszcze ująć (a sprawa jest istotna) to fakt, że wynagrodzenia w RPA się negocjuje. Generalnie im wyższe stanowisko i większe doświadczenie kandydata, tym większe pole do popisu.
Dość rzadko pierwsza oferta będzie satysfakcjonująca – zamiast się zrażać, najlepiej jest po prostu dość jasno wyrazić swoje oczekiwania (oczywiście odpowiednio je motywując).
Możliwości jest wiele – oprócz „gołej” pensji firmy zazwyczaj gotowe są zapłacić (a przynajmniej rozważyć) poniższe dodatki:salary
– ubezpieczenie medyczne dla całej rodziny (tej, dołączającej do kandydata w RPA). To wydawałoby się oczywiste, ale wcale nie jest. W RPA nie ma odpowiednika ZUS’u, więc ubezpieczenie (albo jego brak) to sprawa indywidualna. Zazwyczaj w pierwszej ofercie firma proponuje ekspatom 50%, ale często zgadza się na pokrycie w 100%.
– składka emerytalna – tak jak powyżej, jest to kwestia indywidualna. Dość popularne są schematy w których firma wpłaca 10% podstawy wynagrodzenia na konto off-shore lub w zdefiniowany pakiet akcji.
– koszty lotów do Polski (można rozszerzyć na Europę albo zdefiniować na tym etapie dowolny kraj) – generalnie firma pokrywa przynajmniej jeden lot dla całej rodziny na rok.
– wydatki na szkołe dla dzieci – BARDZO WAŻNY ELEMENT. Prywatne szkoły w RPA są drogie, a państwowe kiepskie. Generalnie za rok w szkole podstawowej w Johannesburgu płaci się 60-80 tys rand za jedno dziecko. Potem jest jeszcze drożej. Jeśli niedopatrzymy tutaj sprawy, przyjdzie nam a to zapłacic z własnej kieszeni. Wydatki na szkołę generalnie pokrywają firmy międzynarodowe. Firmy lokalne i placówki naukowe najprawdopodobniej nie będą skore do ich pokrycia.
– samochód służbowy lub przynajmniej dodatek na paliwo. W RPA praktycznie nie istnieje transport publiczny. Oznacza to, że od pierwszego dnia będzie porzebny samochód, a w przypadku rodziny, nawet więcej niż jeden. Warto więc zadbać o to, aby część wydatków związanych z transportem pokrywała firma. Dość często firma pokryje wynajem samochodu do 3 miesięcy, ale można się starać o dłuższy okres.
– koszty zakwaterowania – choć wiele firm odchodzi od tego schematu, nadal warto o to powalczyć. Zwłaszcza, o pokrycie kosztów przez pierwsze kilka miesięcy, które pozwolą stanąć na nogi i zorganizować się w RPA. Tak jak w przypadku samochodu – firma często pokrywa pierwsze 3 miesące, ale warto powalczyc o więcej.
– dodatek na zagospodarowanie – tutaj nie istnieją jakieś specjalne standardy co do kwoty. Dodatki na zagospodarowanie (zwłaszcza gdy firma nie pokrywa kosztów mieszkania i samochodu) często są bardzo wysokie (sięgające połowy rocznej pensji a nawet wiecej). Ideą tego dodatku jest to, że obcokrajowiec przyjeżdzający do RPA będzie musiał wynająć mieszkanie, kupić samochód, jakieś meble etc., firmy biorą więc pod uwagę potrzebę dofinansowania tych wydatków.
– wymiar urlopu – standardowo w RPA przysługuje tylko (!) 15 dni w roku, choć wiele firm przyznaje swoim pracownikom 20 dni. Pracodawca może (choć nie ma takiego obowiązku) przyznać pracownikowi dłuższy urlop (np. 25 dni).
– koszty szkoły językowej dla najbliższych członków rodziny – dość typowy wydatek często pokrywany przez firmy. Zwykle jest to ryczałt – ponosimy wydatki i przedstawiamy fakturę do zwrotu.

Dlaczego firmy bardziej skłonne są do pokrycia powyższych wydatków niż do podniesienia pensji?
Przyczyna jest bardzo prosta. Każda firma zatrudniająca obcokrajowca ma obowiązek wykazać, że jego pensja nie odbiega zbytnio od średnich zarobków lokalnego pracownika na porównywalnym stanowisku. Co oznacza, że bardzo często „oficjalna” pensja ekspata będzie porównywalna do lokalnego managera. Firmy jednak doskonale zdają sobie sprawę, że czymś muszą obcokrajowców przyciągnąć, gdyż inaczej nie uzyskają tego, czego szukają. Stąd te dodatki.
Oczywiście bardzo rzadko uda się wynegocjować cały ten pakiet. Im większa luka na lokalnym rynku zatrudnienia, tym większe możliwości. Ale warto wiedzieć, co w ogóle podlega negocjacjom 🙂 No i w końcu i tak dotrzemy do punktu w którym mamy tylko dwie możliwości…

negotiating-salary_1

Przeczytaj także:

Więcej o pracy w RPA
Koszty życia w RPA

Reklamy

4 thoughts on “Praca w RPA – negocjujemy wynagrodzenie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s