Prawdziwa Afryka… Moja Afryka…

Znalezione w sieci… a konkretnie u Marty, która też mieszka w RPA. Starałam się odnaleźć źródło oryginalnego tekstu, ale w sieci był publikowany wiele razy bez podania autora.
Oryginał prawdopodobnie powstał w jednym z afrykańskich języków (o czym świadzy nieprzetłumaczona nawet na angielski fraza w tekście). Ten tekst najdoskonalej jak można sobie tylko wyobrazić i do bólu prawdziwie obrazuje sytuację w Afryce – w tym oczywiście w RPA.

Marta – dzięki za tłumaczenie!

Prawdziwa Afryka jest czymś, czego nigdy Ci nie pokażą.

Prawdziwa Afryka jest ukryta pod płaszczykiem biedy i głodu i śmierci; nowotworowa masa na ziemi, której reszta świata nadała termin jednorodnej “Afryki”​​.

Prawdziwa Afryka jest zanurzona pod korupcją i chciwością, pod tyranią i ostentacyjną elitą, pod twarzami ludzi, których nie można wykarmić. 

Prawdziwa Afryka jest pochowana pod ruderami miast, które roją się od brudu i chorób, w których dzieci są zmuszane do tego, by dorosnąć zbyt szybko, aby móc przetrwać.

Prawdziwa Afryka kryje pod niczyją ziemią pustyni, czarną i suchą, nie będącą w stanie utrzymać zielonego i zdrowego życia.

Nie, to nie jest prawdziwa Afryka. Afryka, którą znam.

Afryka, która odzwierciedla się w promieniach słońca, które rozgrzewają cię od wewnątrz.

Afryka świeci w ciepłym spontanicznym uśmiechu.

Afryka, która jest w sercu wysokich pod niebo gór i tropikalnej dżungli, złotych wydm i zielonych łąk.

Afryka, która jest w sercu różnych narodów, różnych języków, różnych kultur, różnych tożsamości, które razem nazywają ten kraj swoim domem.

Ziemi, gdzie moyomulti unomera pauno; gdzie korzenie zapuszczają się i nie pozwalają odejść, silne jak u baobabu, który zawsze był i zawsze tam będzie, stojąc stabilnie i solidnie wobec zagrożeń czasu.

Moja Afryka jest  tam, gdzie mieszka moje serce, nawet gdy już dawno odszedłem daleko, gdzie mój umysł dryfuje na poprzez odległości niekończącego się oceanu.

Prawdziwą Afrykę możesz poczuć minutę po zejściu z samolotu na afrykańską ziemię, której powietrze woła cię, przyzywając cię do domu.

Prawdziwa Afryka jest chaosem i spokojem, które istnieją obok siebie, ramię w ramię niczym trąbiące samochody mijające się na ulicach, które biegną równolegle do krów pasących się spokojnie w polu.

 

To prawdziwa Afryka, której oni nigdy nie pokazują.

To jest miejsce, które nazywam domem.

Przeczytaj także:

Reklamy

3 thoughts on “Prawdziwa Afryka… Moja Afryka…

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s