Zapuszczamy korzenie – czyli poszukiwanie odpowiedniego lokum w Johannesburgu

Po kilku wpisach o pracy i kosztach życia w RPA postanowiłam iść o krok dalej. Załóżmy więc, że decyzja jest już podjęta, umowa o pracę podpisana i z paroma walizkami lądujecie w Johannesburgu (albo w Kapsztadzie, jeśli macie więcej szczęścia…).
Firma zapewnia zakwaterowanie przez pierwszy miesiąc albo dwa. Co dalej?
Dalej trzeba będzie znaleźć odpowiednie mieszkanie. Jest to o tyle istotne, że zadanie to nie ominie nikogo nawet jeśli firma pokrywa koszty, bo przez pierwszy miesiąc lub dwa zapewnie ulokuje swój nowy „nabytek” w hotelu. Choć notka pisana na przykadzie Johannesburga, podobne zasady obowizują w innych miejscach w RPA.
Co więc należy wziąć pod uwagę jeśli chodzi o wybór mieszkania czy dzielnicy?

1) Budżet

To oczywiście najbardziej oczywista sprawa. Im niższy – tym więcej czasu trzeba poświęcić na poszukiwania i wybór odpowiedniego zakwaterowania. 4-5 tys randów/miesiąc pozwoli na zamieszkanie w domu dzielonym z kimś innym. To zazwyczaj dobra opcja dla młodych ludzi. Domy w RPA są duże, więc raczej nie będziecie sobie wchodzić w drogę jeśli tego nie chcecie. Większość młodych ekspatów których znam wybiera tę opcje. Oczywiście im wyższa ktota, tym lepsze warunki. Generalnie w powyższej kwocie mieszczą się wszelkie rachunki (woda, prąd, ochrona). Czasem wliczone jest sprzątanie oraz pakiet telewizji satelitarnej DSTV. Internet na ogół jest płatny dodatkowo.
Jeśli chcecie mieszkać samodzielnie, to małe, nieumeblowane mieszkanie (sypialnia + salon) w niewielkim strzeżonym kompleksie mieszkalnym można wynająć za ok 5 – 6 tys rand. Opłata będzie zawierać podstawowe media (w tym ryczałt za zużycie prądu).
Większe mieszkanie, także nieumeblowane (2-3 sypialnie + salon) będzie kosztować 8-10 tysięcy randów/ miesiąc.
Niewielki dom (dzielnica z ochroną poza centrum) to wydatek ok. 15 tysięcy randów/miesiąc, w przypadku domu podstawowe media nie zawsze są wliczone, warto się więc upewnić.
Jeśli chcecie mieszkać w typowo „ekspackich” dzielnicach Johannesburga typu Sandton, Daifern, Bryanston, Fourways Gardens czy Kyalami do powyższych cen należy dodać 30% a nawet 50%
Planując wydatki należy wziąc pod uwagę koszty ogrzewania w zimie. W zależności od rodzaju domu czy mieszkania (bardziej lub mniej nasłonecznione, większe lub mniejsze okna) na pewno przez trzy miesiące trzeba się będzie dogrzewać grzejnikiem. Przez ten okres wydatki na prąd mogą wzrosnąć o jakies 2 tys. randów/ miesiąc.

2) Lokalizacja

Johannesburg posiada sieć połączonych ze sobą autostrad – N1, N3 i N12 to obwodnica. Z południa na północ przecina ją M1, a z centrum na wschód M2. Życie ekspatów toczy się zazwyczaj w północnych częściach Johannesburga w okolicach N1 i N3 (zarówno wschód jak i zachód) oraz po zachodniej stronie M1, choć kilka dobrych dzielnic znajduje się też na południu w okolicach N12 (np. Alberton).

johannesburg_map
Unikać natomiast należy dzielnicy określanej jako Johannesburg CBD, mieszczącej się w centrum Johannesburga. Są to okolice M2 i samo centrum, gdzie M2 łączy się z M1. To tam mieści się cieszące się złą sławą Hillbrow. Inną częscią miasta do której nie radzę się zapuszczać to Aleksandra, położona w północno wschodniej części Johannesburga (poniżej złącza autostrad M1 i N3), która jest dzielnicą zamieszkałą głównie przez czarną biedotę (w odróżnieniu od Soweto, które ostatnio staje się dzielnicą modną wśród artystów).
Ze względów praktycznych dobrze jest mieszkać w okolicach położonych niezbyt daleko od autostrad, choć i tak wjazdy na autostradę może być zakorkowany. Szczególnie problematyczny pod względem korków jest wjazd z ulicy William Nicol, w okolicy którego mieści się kilka popularnych pośród miedzynarodowych ekspatów dzielnic (między innymi właśnie wymienione wcześniej Fourways i Daifern).
Jeśli jest to możliwe – radziłabym szukać mieszkania czy domu w okolicy miejsca pracy w promieniu maksymalnie 30 km, w innym porzypadku należy się przygotować na stanie w korkach. Korkuje się oczywiście wjazd do centrum i do okolic Sandton (gdzie mieście się comercyjne centrum) rano oraz wyjazd z tych okolic wieczorem.
Jeśli mogłabym polecić kilka niecałkiem docenionych przez ekspatów a bardzo fajnych dzielnic, byłyby to:
– centrum i okolice Sandton: Wendywood, Gallo Manor, Morningside
– wschód: Edenvale, Modderfontein, Dowerglen, Bedfordview, Greenstone
– zachód: Randburg, Ferndale
– północ: Sunninghill, Lonehill, Paulshof
– południe: Glenvista, Alberton

3) Bezpieczeństwo

Istotnym elementem który trzeba wziąć pod uwagę przy wynajmnie mieszkania czy domu jest bezpieczeństwo. Przybywając do RPA z Europy nie zawsze jesteśmy zorientowani w tych sprawach i nie bardzo wiemy, co oceniać.
Z drugiej strony – słysząc informacje o napadach i rabunkach dość łatwo jest zupełnie niepotrzebnie zamknąć się w twierdzy.
Najlepiej jest oczywiście wypośrodkować – przez wybór odpowiedniej dzielnicy i mieszkania.

Jeśli do RPA przeprowadzacie się s rodziną, a w domu cały czas będzie niepracujący partner/ka, napewno najlepszym rozwiązaniem będzie wybór kompleksu mieszkalnego w chronionej dzielnicy. W kompleksach mieszkalnych można wynająć zarówno dom jak i mieszkanie. Oprócz poczucia bezpieczeństwa, kompleksy mieszkalne oferują mozliwość zorganizowania sobie życia towarzyskiego, bo zazwyczaj posiadają wspólny basen czy kort tenisowy, często także siłownię czy plac zabaw dla dzieci.
Mniejsze kompleksy są tańsze, ale mogą np nie posiadać parku czy kortu tenisowego. Dla singla mogą być idealne.
W przypadku kompleksów mieszkalnych każdy mieszkaniec posiada kartę albo pilota do otwierania bramy, a każdą odwiedzającą osobę należy zgłosić ochronie – inaczej goście nie zostaną wpuszczeni na teren kompleksu.
Nie radzę polegać jedynie na osiedlowym systemie zabezpieczeń w postaci kontroli wjazdów i wyjazdów. System alarmowy i kraty w oknach (zwłaszcza na parterze) to w Johannesburgu niestety norma. Wynajmując mieszkanie czy dom należy rozejrzeć się po okolicy i ocenić jakie zabezpieczenia posiadają sąsiedzi. Generalna zasada jest taka, że wynajmowane lokum nie powinno odbiegać standardem od reszty domów czy mieszkań w okolicy.

Dla rodziny w której pracują obydwoje rodzice a dzieci są spore i cały dzień będą w szkole, dobrym rozwiązanie m może być wynajem domu w dzielnicy częściowo strzeżonej, określanej jako „boomed-off area” do której wjeżdża się przez szlaban. Kamera rejestruje wjazdy i wyjazdy, a ochrona pilnuje aby na terennie dostały się osoby niepożądane. Gości nie zgłasza się jednak ochronie, po zgłoszeniu ochronie kogo odwiedzają są wpuszczani na teren osiedla.
Plusem tego rozwiązania jest koszt – niższy niż na ściśle chronionych osiedlach. Minusem oczywiście wyższe ryzyko, że na teren osiedla dostaną się niepowołane osoby. Dlatego ważne jest aby w przypadku wyboru tej opcji mieć sprawnie działający system alarmowy połączony z brygadą szybkiej reakcji (Armed Response).
Od kilku lat mieszkamy na takim osiedlu i na szczęście do tej pory nie było na naszym osiedlu żadnego incydentu.

Ostatnią możliwością jest mieszkanie w domu czy mieszkaniu bez ochrony. W przypadku domu takie rozwiązanie jest bardziej ryzykowne niż w przypadku mieszkania – bo każdy blok w „dobrej” dzielnicy będzie miał przynajmniej stróża albo wjazd na kartę czy pilota. W przypadku niestrzeżonego domu można polegać jedynie na systemie alarmowym. Mimo, że w RPA wiele osób mieszka w takich domach, nie polecam tego swieżym ekspatom, przynajmniej nie w Johannesburgu. Dużo zależy od wyboru dzielnicy, znajomości sąsiadów etc… Zaletą jest oczywiście cena – duży dom może być do wynajęcia w podobnej cenie co niezbyt duże mieszkanie w chronionym kompleksie mieszkalnym.
Jeśli zdecydujecie się na tę opcję, warto upewnić się, że dom podzielony jest na dwie części – bezpieczną (sypialnie i łazienki – najlepiej górne piętro) oraz ogólną (kuchnia, salon, patio etc) i że część ogólną od bezpiecznej oddzielają solidne drzwi albo krata (niestety) zamykana na noc. Dostęp do panelu systemu alarmowego powinien być oczywiście w części bezpiecznej.

4) Bliskość szkoły, przychodni i sklepów

Kolejną rzeczą jaką nalezy rozważyć jest odległość jaką dzieci będą miały do szkoły. Najlepiej wybrać taką lokalizację, gdzie np. po drodze do pracy będzie szkoła/przedszkole do której poślecie swoje dzieci. Jeśli jest to dobra dzielnica, to można pokusić się o posłanie dzieci do szkoły państwowej (które w RPA też nie są darmowe…). Warto jednak sprawdzić opinie na temat okolicznej szkoły przed podjęciem decyzji. Ponieważ w RPA istnieje rejonizacja, wiele osób podejmuje decyzję o zamieszkaniu w konkretnej dzielnicy ze względu na szkołę. Choć rejoniacja dotyczy jedynie placówek państwowych, to nawet posyłając dzieci do szkół prywatnych zazwyczaj nie chcemy tracić czasu na dojazdy.
Ponieważ w RPA transport miejski praktycznie nie istnieje, istotna może być także odległość do najbliższych sklepów – zwłaszcza, jeśli rodzina będzie dysponowała tylko jednym samochodem, a mama i dzieci będą cały dzień w domu. Warto sięc sprawdzić czy w okolicy znajduje się sklep do którego można dotrzeć piechotą (tak, tak, bo piechotą w Johannesburgu też można…). W okolicach dzielnic mieszkalnych bardzo często znajduję się mini centra handlowe gdzie oprócz supermarketu znajdziemy restaurację, aptekę, bankomat i parę innych udogodnień z placem zabaw włącznie.

5) Umeblowane czy nie?

I ostatni już punkt w tym zestawieniu (choć zapewne nie wyczerpałam tematu 😉
Mieszkanie umeblowane będzie kosztowało 2-3 tysiące randów na miesiąc więcej niż nieumeblowane. Czasem nawet więcej – w zależności od wystroju wnętrza.
Zawsze będzie w nim porządne łóżko w każdej sypialni (wraz z przynajmniej dwoma kompletami pościeli), kanapa z fotelami w salonie, telewizor (obecnie zazwyczaj LCD), a w kuchni wszystkie potrzebne naczynia, kuchenka, lodówka, pralka, często też zmywarka i suszarka. W łazience kilka kompletów ręczników. Jakieś bibeloty i obrazki na ścianach.
Jeśli mieszkanie posiada patio lub balkon, to też będą tu jakieś meble ogrodowe. Generalnie standard bardzo dobry w porównaniu z tym co w Polsce.
Część tego umeblowania może nam nie być potrzebna, ale nie oznacza to, że wynajmujący obniży cenę.
Mieszkanie nieumeblowane będzie posiadało kuchenkę i meble kuchenne, w sypialniach często będą wbudowane szafki. Może więc okazać się, ze wcale niewiele może być potrzebne do wygodnego życia.
W takim przypadku bardziej może opłacać się wynająć mieszkanie nieumeblowane i kupić niedrogie meble (np. sieć Mr Price).
Może nie będzie super stylowo, ale na pewno wygodnie i dużo taniej, zwłaszcza w przypadku dłuższego pobytu (na miej niż pół roku polecam jednak wynajem umeblowanego mieszkania).

Reklamy

4 thoughts on “Zapuszczamy korzenie – czyli poszukiwanie odpowiedniego lokum w Johannesburgu

  • Iwona – rozumiem, ze wize pobytowa juz masz?
   Jesli tak, to bedziesz musiala najpierw sie pewnie zatrzymac w jakims hotelu, albo u znajomych – bo nie bedziesz w stanie odpowiednio wybrac, nie bedac na miejscu.
   Najlatwiej przez agencje – property.24.com to zbiorowka, gdzie znajdziesz sekcje „rentals”, tam znajdziesz oferty roznych agencji.
   Bez agencji mozna na gumtree.com
   Mozna tez bezposrednio w kompleksach pytac (trzeba zapytac o „body corporate” oni moga miec namiary na mieszkania do wynajecia.

 1. Nie mam zamiaru przeprowadzić się do RPA, ale fajnie było się zapoznać z tym artykułem. Zawsze to daje wyobrażenie na temat tego jak się tam żyje, jak żyją ludzie, z którymi utrzymuje kontakt, a nigdy ich pewnie nie odwiedzę.
  Te wszystkie zabezpieczenia są pewnie niczym dla złodziei, którzy są zdeterminowani i nastawieni na cel. Neil (The Parlotones) pewnie miał niezły system alarmowy, a jednak ukradli mu wszystko łącznie z zasłonami w oknach. Fakt, że on z racji statusu był zapewne trochę innym rodzajem celu niż przeciętny obywatel RPA.

  • Na każde zabezpieczenie znajdzie się metoda, to nie ulega wątpliwości. Wg. mnie najleszym zabezpieczeniem (w każdym wypadku) jest podzielenie domu na dwie części i umieszczenie trochę sprzętu (nawet drogiego, ale ubezpieczonego) w części „ogólnej”. Złodziej w RPA dysponuje ograniczonym czasem mierzonym od momentu wtargniecia do momantu przyjazdu armed response, więc muszą się zwinąć w kilka minut, jesli znajda pare cennych rzeczy w salonie to nie beda szukac dalej. Chyba, ze szukaja czegos konkretnego, ale to juz inna sprawa…

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s