Przedmieścia Johannesbrga – VLOG

Dziś przejażdżka po kilku przedmieściach Johannesburga. Najpierw okolice Sandton – osiedla Bryanston i Gallo Manor potem Edenvale z osiedlami Dowerglen i Marais Steyn Park oraz The Avenues, a na koniec Linbro Park. Osiedla Bryanston i Gallo Manor (Sandton) oraz Dowerglen i Marais Steyn Park (Edenvale) niewiele się między sobą różnią stylem życia. Jedynie lokalizacja ma tu duże znaczenie – Sandton jest dużo droższe od Edenvale ze względu na swoje położenie – blisko centrum biznesowego, najlepszych restauracji i galerii.
Edenvale to trochę sypialnia, niewele się dookoła dzieje ekspatów tam niewielu, głównie mieszkańcy RPA. W obydwu dzielnicach znajdziemy zarówno osiedla strzeżone, jak i niestrzeżone. Te pokazane na filmie należą do osiedli strzeżonych o dość niskim poziomie zabezpieczeń, wjeżdza się tam przez szlaban, który obsługuje stróż działający ” na pamięć” – czyli generalnie wpuszcza tych, których zna, reszta musi wyjaśnić po co chce wjechac, ale generalnie nie stanowi to problemu. Czasem samochody maja naklejone identyfikatory, ale nie jest to regula. Dodatkowo kompleksy mieszkalne chronione są ogólną bramą na pilota. Są jeszcze osiedla o wysokim poziomie bezpieczeństwa, gdzie wjeżdza się jedynie na kartę albo kod dostępu. W środku wyglądają identycznie – tylko zamiast szlabanu jest brama wjazdowa, czasem z zabezpieczeniem w postaci kolców na drodze.
The Avenues (też Edenvale) to z kolei osiedle bez ochrony – choć praktycznie każdy tutaj będzie miał umowę z firmą ochroniarską, zazwyczaj Armed Response (Reakcja Zbrojna) która w razie czego podjedzie w ciągu kilkunastu minut i sprawdzi co się dzieje.
Zupełnie inaczej wygląda Linbro Park – które jest dzielnicą jeszcze mało rozwiniętą. Znajdziemy tam duże posiadłości, niewielkie farmy i stadniny koni. Mieszkają tam generalnie ludzie którzy cenią przestrzeń, ale chcą być blisko Johannesburga. Nie ukrywam, że ja bałabym się mieszkać w takim miejscu – raz, że za duża przestrzeń jak dla mnie aby się tam czuć bezpiecznie, dwa, że za blisko Aleksandry, która opisywałam tutaj, a więc i ryzyko jakiegoś zabłąkanego oportunistycznego bandziora który przybadkiem może „zbłądzić” w te okolice.
W ukazanych warunkach mieszka wiekszość białych w RPA. Jeśli chodzi o ogół społeczeństwa to będzie to ok 10% całości (wiecej w Johannesburgu, ok. 20%). Osiedla się różnią – te pokazane na filmie to “średnia/wyższa półka” w swojej kategorii.
Postaram się następnym razem przejechać po paru innych osiedlach, choć przyznam, że półka najwyższa jest dla mnie mało dostępna.
Półka najniższa z kolei to townships, przez które trzeba jechać generalnie ostrożnie albo w ogóle tam nie się nie zapuszczać.
Zapraszam!

Reklamy

7 thoughts on “Przedmieścia Johannesbrga – VLOG

  1. Nie ogarniam. Generalnie nie ogarniam miejsc, w których są te mniejsze miejsca, do których lepiej się nie zapuszczać, a gdzieś tam dalej bogate rezydencje. Całe dzieciństwo spędziłam na spacerach po lesie. Ciężko by mi się żyło gdzieś, gdzie nie mogę się tak po prostu włóczyć, niewiedząc, gdzie idę.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s