Gamkaskloof – do piekła tam i z powrotem

We wcześniejszym wpisie z rejonu Karoo opisałam trasę przez Swartberg Pass i powrót przez Meirinspoort Gorge. Dziś opiszę dodatkową część trasy prowadzącą przez rezerwat Gamkaskloof do osady, a właściwie już skansenu o uroczej nazwie „The Hell” (Piekło) 😉
W przeciwieństwie do trasy głównej, ta część dostępna jest raczej tylko dla samochodów 4×4 i off-roadowych motycykli. Wprawdzie posiada też łatwe odcinki, ale kręte i kamieniste wzniesienia i przejazdy przez strumyki mogą spowodować sporo uszkodzeń jeśli trasę pokona się nieodpowiednim pojazdem. Trasa do „Piekła” jest dość wyraźnie oznaczona, zjazd (w lewo) znajduje się w dolinie, 7 km od Die Top, jakies 2/3 drogi z Oudtshoorn do Prince Albert.
Dalej jest 37 km wąską, kamienistą drogą do Elands Pass, a do końca wioski dodatkowe 12 km. Pierwszeństwo na wąskiej dróżce mają samochody jadące w górę – te, które jadą w dół mają do dyspozycji zatoczki skąd można podziwiać piękno okolicy. Na całą trasę tam i z powrotem należy przeznaczyć cały dzień, zwłaszcza, jeśli macie zamiar odwiedzić Prince Albert albo Oudtshoorn. Można też zatrzymać się w wiosce i spędzić tam noc albo dwie. Na całej trasie nie ma zasięgu, więc na pewno noc spędzona w Piekle będzie bardzo spokojna 😉

W zasadzie nikt dokładnie nie wie, skąd wzięła się nazwa The Hell (albo Die Hell w jezyku afrikaans).
Jedna z popularnych historii mówi, że inspektor zwierząt wezwany do osady zabłądził i w końcu dotarł tam dużo trudniejszą niż główna trasą. Zmęczony do cna upałem określił to przeżycie jako „droga przez piekło”. W lecie jest tam bardzo gorąco, temperatury powyżej 40’C w cieniu to wcale nie rzadkość, ukojenie daje tylko woda w strumieniu. W zimie za to często leży tam śnieg i wieje zimny, przenikliwy wiatr.
Nazwa nie spodobała się mieszkańcom wioski – dla nich był to kawałek raju, odległy na tyle aby można było uniknąć politycznych zawirowań, nawet wojna anglo-burska tam nie dotarła, chociaż trwała ponad 20 lat… Sami siebie określali jako „Kloovers” (mieszkańcy doliny).
Teren doliny jest bardzo żyzny, toteż osadnicy oprócz warzyw i owoców uprawiali tam zboża, tytoń i herbatę, a z dzikiego miodu warzyli piwo.
Od ok. 1830 roku do lat 60-tych ubieglego stulecia mieszkało tam 20 rodzin, co dawało polulację ok 120 osób. Wioska zaczęła się wyludniać, gdy w 1962 zbudowano obecną drogę. Dzieci poszły do szkół i już nie wróciły do wioski, a starsi ludzie stopniowo wyprzedali swoje majątki i przenieśli się do łatwiej dostępnych i bardziej zaludnionych miejsc.
Ostatni mieszkaniec opuścił wioskę w 1992. Do osady powróciła natomiast Annatjie Joubert, która swoją farmę przekształciła w pensjonat – to tam można się obecnie zatrzymać na noc. Do dyspozycji jest pole namiotowe i kilka małych domków, a niewielkie zakupy można zrobić w okolicznym kiosku.

Jadąc dalej poza wioskę, docieramy do rzeki Gamka, która nas niestety zatrzymała. Wprawdzie jest tam most, ale był całkowicie zalany, a nurt był dość bystry – choć woda nieco ponad kostki nie jest dużym wyzwaniem dla naszego autka, to obawialiśmy się zepchnięcia na ochraniające most umocnienia i uszkodzenia samochodu. Jeśli uda wam się pokonać rzekę, to drogą można jechać jeszcze parę kilometrów dalej. Będzie coraz gorsza, z wieloma rozjazdami których nie widać na mapie, aż w końcu całkiem zanika… A dookoła już tylko las i natura…

Poniżej galeria zdjęć z „Piekła” 😉 – kliknij aby powiekszyć.

9 thoughts on “Gamkaskloof – do piekła tam i z powrotem

  1. Całkiem nieźle w tym wydaniu piekła – dla mnie to jak w domu ;)). Musimy dopisać do listy naszych kolejnych celów – niezłe miejsce i niesamowite krajobrazy!

  2. Te serpentyny wyglądają super. Fakt, nasza Kianka by raczej tamtędy nie przejechała, choć może, kto wie? 😉
    A co do nazwy miejscowości – w sumie nie ma się co dziwić mieszkańcom, że nie są nią jakoś super zachwyceni. Pewnie woleliby żyć w raju albo w niebie 😉

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s