Świat nietoperzy – Montagu Guano Cave

Montagu Guano Cave leży w okolicach miasteczka Montagu przy trasie R62, która jest jedną z najbardziej scenicznych tras w RPA. Jest to drugą pod wzgledem wielkości jaskinią zamieszkała przez nietoperze w RPA. Oprócz kilku gatunków nietoperzy znajdziemy tam obrazki na skałach.
Jaskinia składa się z dwóch komór – pierwsza, główna komora jest wyska na kilka metrów. Druga komora znajduje się na tyłach pierwszej, znajduje się otwór prowadzący do drugiej, mniejszej komory.
Obie przez wiele lat wypełnione były… łajnem nietoperzy, które w 1890 roku zostało usunięte i wykorzystane jako wartościowy nawóz. W tamtych czasach osiagało na rynku nawozów najwyższe ceny.
I to właśnie podczas usuwania łajna odkryto wiele prymitywnych narzędzi i rysunków skalnych, wskazujących na to, że jaskinia była w przeszłości zamieszkała.

cave6

Odkrycie zainteresowało historyków, zaczęły się prace archeoligiczne, podczas których odkryto kilka tysięcy narzędzi w postaci kamiennych noży, głowic strzał i oszczepów oraz wiele innych. W wnyniku badań w 1964 roku amerykański archeolog Charles Keller postawił tezę twierdzącą, że jaskinia jakieś 20-50 tysięcy lat temu była… prehistoryczną fabryką narzędzi!
Ale na tym jeszcze nie koniec rewelacji. W latach 80-tych inny historyk, Cyryl Hromnik, postawił kolejną tezę – wg której to nie europejscy osadnicy byli pierwszymi kolonizatorami terenu Afryki Południowej, ale… Hindusi.
Swoją tezę oparł na analizie znalezisk metalurgicznych (które wh niego nie mogły powstać w tym czasie w Afryce) oraz obrazków sprzed czasów kolonialnych, znalezionych na ścianach jaskini – jeden z nich przedstawiał hinduski wóz przypominający rikszę, stanowiącego również symbol hinduskiego boga Shivy.
Wg Hromnika Hindusi mieli zamieszkiwać okolice Montagu jakies tysiąc do dwóch tysięcy lat wstecz, a jaskinia nie była fabryką lecz świątynią (stąd symbol Shivy na ścianie). Narzędzia natomiast nie pochodzą z czasów pre-historycznych, lecz są dużo nowsze.
Hromnik twierdził, że na początku pierwszego tysiąclecia naszej ery, intensywnie kwitł handel pomiędzy Indiami i Afryką, a Hindusi którzy przybyli na tereny obecnego RPA integrowali sie z ludnością lokalną.
Świadczyć o tym miały między innymi języki Nguni i Kwena, które zawierją wiele zapożyczeń z jezyków hinduskich (głównie z języka tamilskiego). Zgodnie z tezą Hromnika to właśnie w ten sposób powstały plamiona Hottentotów, Kwena czy Khoikhoi (których pochodzenie nie jest zresztą do końca wyjaśnione do tej pory).

cave4

Oczywiście w latach tuż przed upadkiem apartheidu tezy Hromnik zupełnie się nie przyjęły, a sam Hromnik został uznany za rasistę i nowoczesnego heretyka, celowo nadinterpretującego fakty i znaleziska. Artykuł na bazie którego opisałam jaskinię pochodzi z 1997 roku. Jego autorka, Alexia Beckerling już wtedy twierdziła, że konec tego milczenia – historia pochodzenia jaskini, narzędzi i obrazków na ścianach powinna zostać dokładnie i bezstronnie (czytaj: bez podtekstów politycznych) zbadana i wyjaśnione. Obecnie – kilkanaście lat po powtaniu artykułu Alexii – prowadzone są prace archeologiczne mające na celu wyjaśnienie zagadki… Planowane jest również właczenie jaskini na liste obiektów dziedzictwa RPA.

cave1

Sama wycieczka wgłąb jaskini jest dość krótka, ale teren na którym miesci sie farma oraz przejażdżka traktorem (którego nazwałam Ninky Nonk ;-)) do jaskini są atrakcją same w sobie.
Do tego krótki trekking i już jesteśmy na miejscu.
Sam ośrodek posiada kilka domków do wynajęcia, farmę ze zwierzakami na której jest nawet lama (idealna dla dzieci) i kilka skalnych basenów. A dookoła… przepiękne góry i pełna tajemnic jaskinia!
Żałowaliśmy, że nie było z nami Małego Bolka, bo na pewno spodobałyby mu się zwierzaki i przejażdzka „Ninky Nonkiem”.
Poniżej video z naszej wycieczki 😉

A jeśli wolicie zdjęcia, zapraszam poniżej 😉 Zdjęcia można powiększać klikając.

Reklamy

8 thoughts on “Świat nietoperzy – Montagu Guano Cave

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s