Wydma Atlantis – piaskownica nie (tylko) dla dzieci

Wydma Atlantis położona jest w okolicach miasteczka Atlantis jakieś 40 km na północny zachód od Cape Town. Leży kilka kilometró od Oceanu Atlantyckiego, ma powierzchnie 27 km2 i wysokość ok. 20 m npm. Otoczona jest mało wymagającą roślinnością (krzewy, trawy) które jednak dość solidnie wydmę stabilizują.
Aby tam się dostać najpierw jedziemy drogą R27 wzdłuż wybrzeża w kierunku Namibii mijając Blouberg, Melkbosstrand i elektrownię Koeberg, a potem skręcamy w drogę R307. Jakieś cztery kilometry i pół kilometra dalej, po lewej stronie znajduje się niewielki parking z budką w której można wykupić pozwolenie na wjazd na wydmę.
Ale to nie sam pobyt na wydmie (choć jest przepięknie) jest atrakcją dla większości odwiedzających – tylko rozrywki jakie pobyt na wydmie oferuje.

 

Piaskownica dla dla dorosłych, gdzie można nie tylko pogrzebać w piachu, ale się w nim totalnie zagrzebać… siebie, swój samochód (tylko 4×4, inny na wydmę nie wjedzie), motocykl albo kład, który moim zdaniem najbardziej nadaje się do zdobywania wydm…
Najpopularniejsza z rozrywek to sandboarding. Niewiele potrzeba aby tego spróbować – można użyć profesjonalnej deski, ale płyta z dykty jest tańsza i równie dobra, zwłaszcza, jeśli ktoś chce spróbować sand boardingu tylko raz. Zasady podobne do zasad snowboardowych (na stojąco) lub zasad jazdy na sankach (na siedząco i leżąco). Snow boardingu na siedząco j leżąca próbowałam raz. Póżniej przez tydzień wybierałam piach z przeróżnych zakamarków swojego ciała, których nie podejrzewałam nawet o możliwość składowania tegoż piachu…


Toteż tym razem to nie snow boarding zaciągnął nas na wydmę, ale możliwość przejechania się po wielkiej połaci lśniącego nieskazitelną bielą piachu właśnie wspomnianymi kładami.
Kłady trzeba oczywiście wynająć albo wypożyczyć. Słyszałam, że niektóre hotele czy pensjonaty posiadają takowe do dyspozycji gości (za opłatą), ale dotyczyło to chyba Mozambiku, nie okolic Cape Town. Zresztą kłady nie mogą poruszać się po drodze (chyba, że są dodatkowo wyposażone) więc i tak byłby problem z transportem. Zdecydowaliśmy się więc na opcję najbardziej popularną – czyli wynajęcie kładów wraz z przewodnikiem. Firm organizujących rozrywki na wydmach (i wiele innych z dawką adrenaliny) jest wiele, my wybraliśmy CapeXtreme.
Plusem tej opcji jest to, że unikniemy ryzyka zgubienia się czy utknięcia na wydmie – choć biorąc pod uwagę ilość przebywających na wydmie ludzi, na pewno utknięcie na Atlantis nie jest tak niebezpieczne, jak utknięcie gdzieś na wydmie czy plaży w przepastnej Namibii (które też nam się kiedyś zdarzyło a przeczytać o tym możecie tutaj ;-)…
Tak więc tuż przed 10 rano stawiliśmy się na parkingu – nasze kłady już czekały.

Atlantis1
Tutaj warto dodać, że im wcześniej, tym lepiej – dojazd z Cape Town do Atlantis to około godzina, więc trzeba wstać wcześnie, ale uniknie się ten sposób tłumów i upału. Alternatywna pora to późne popołudnie lub wczesny wieczór.
Po dopatrzeniu formalności udaliśmy się dość wąską drogą na wydmę. Po przejechaniu przez busz na szczycie wydmy widok zaparł nam dech w piersi. Dookoła jaskrawa, opalizująca biel piachu kontrastująca z błękitem nieba i oceanu widocznego w oddali, przetykana pasmami zieleni.
Nawet o 10 rano było już gorąco, na szczęście wiał wiatr któy nieco nas chłodził. Z przwwodnikiem na czele rozpoczęliśmy zdobywanie wydm.
Jazda kładami po wydmach to niełatwa sprawa. Wprawdzie jest dużo mniejszy, ale i tak mniej sterowny niż samochód. Na szczęście po utknięciu w piachu łatwo jest go wyciągnąć i jechać dalej.
Zdobywamy kilka stromych wydm – za każdym razem mamy wątpliwości, czy damy radę z nich zjechać. Ale jakimś cudem nam się to udaje. Po paru zjazdach i zakrętach niczym z Mad Maxa kończymy wycieczkę. Na koniec bolą ręce i piach zgrzyta między zębami, ale za to wrażenia niezrównane!
Poniżej kilka zdjęć z naszego „dune bashing”, już wkrótce też film 😉

Reklamy

7 thoughts on “Wydma Atlantis – piaskownica nie (tylko) dla dzieci

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s