Szlaki Gór Smoczych – Amphitheatre

Amphitheatre (Amfiteatr) to kolejny przyjemny ale już nie łatwy szlak w północnej, najłatwiej dostępnej części Drakensberga (Royal Natal National Park). Rozpoczyna się na parkingu Sentinel. Są dwie wersje szlaku, jedna (dłuższa) przez drabinki, druga przez wąwóz. Ja (bez Bolków) przeszłam tylko tę pierwszą wersję, druga w planach 😉

Długość szlaku: 14.5 km
Czas: 6 godzin (nam zajęło dłużej, ale to głównie ze względu na dość długi czas na szczycie)
Stopień trudności: Trudny (moim zdaniem ogólnie niezbyt trudny, ale jest kilka bardzo stromych podejść i wysokie drabinki)
Nasz własny barometr trudności: zazwyczaj kwękanie Młodego, ale go a tam nie bylo. Szlak jest troche zbyt trudny dla mniejszych dzieci, choć nieco bardziej obyte z górami i drabinkami 6-latki pewnie sobie poradzą.

Uwaga: zmienna pogoda i silny wiatr nawet w lecie.  Weźcie coś, co ochroni was od wiatru i potencjalnie od deszczu.

Szlak zaczyna się wysoko, bo na 2500 m npm, to tam znajduje się parking Sentinel (współrzędne  S 28 43′ 34.70 E 28 53′ 27.56) z którego prowadzie ścieżka wiodąca w górę w kierunku szczytu Sentinel.
Ponieważ jest tak wysoko, już niewiele wyżej zobaczycie niesamowite widoki na okoliczne szczyty. ścieżka wije się w górę zygzakami wzdłóż północnej ściany Sentinel. Później prowadzi mokrym wgłębieniem, które w porze deszczowej przekształca się w koryto strumienia. Nieco dalej, na lewo jest jaskinia Sentinel, dalej ścieżka prowadzi do drabinek (współrzędne S 28 44′ 47.88 E 28 52′ 48.36).
Następnie ścieżka przebiega przekracza rzekę Tugela i wzdłóż niej prowadzi do wodospadu, który jest docelowym punktem (współrzędne S 28 45′ 08.04 E 28 53′ 38.88), gdzie przy odrobinie szczęścia i odpowiedniego światła zabaczycie prawdziwe górskie cuda.
Jeśli macie możliwość, przenocujcie w namiocie lub nieco dalej w Crow’s Nest Cave a ranek może powitać was takim oto widokiem (zdjęcie internet).
Moim zdaniem to jeden z najpiękniejszych szlaków jednodniowych – właśnie dlatego, że można na tak wysoko dojechać. Inne wysoko położone szlaki przeznaczone są często na kilka dni.

Amfiteatr jest jednym z miejsc w których możecie pożegnać się ze swoim plecakiem czy butami.
Nie, że spadną albo nie będą się nadawały do użytku – po prostu istnieje realna szansa kradzieży, jeśli pozostawicie cokolwiek bez opieki. Sprawcami są na ogół nastolatkowie i dzieci z Lesotho.
Gdybyście mieli ochotę wybrać się na kilkudniowy trekking po Górach Smoczych, nie musicie zabierać namiotu. Wprawdzie nie ma tu schronisk, ale jest wiele dość uczęszczanych jaskiń, z których wspinacze i trekkerzy często korzystają. Ze względu na bezpieczeństwo, lepiej wybierać się na takie eskapady w grupie.
Oto lista dostępnych jaskiń –  Jaskinie noclegowe w Górach Smoczych

Poniżej jeszcze kilka zdjęć:

Choć generalnie nie polecam konkretnych miejsc (bo co osoba to inny gust czy budżet), to w przypadku wypadów w okolice Amphitheatre czy też kilkudniowych wypadów w góry, warto zatrzymać się w Amphitheatre Backpackers. Przyzwoite warunki i ceny, fajne towarzystwo – na pewno będziecie w stanie skompletować grupę na kikludniowy wypad, jeśli macie takowe w planach (albo dołączyć do już zorganizowanej).

Reklamy

11 thoughts on “Szlaki Gór Smoczych – Amphitheatre

  1. Czy będę monotematyczna jeśli napiszę, że znów katujesz mnie tymi górskimi widokami? Całkiem przyjemne te katusze, aczkolwiek troszkę mnie skręca, że do Gór Smoczych mam mocno nie po drodze 😦

  2. My w tamtym roku wybraliśmy szlak przez wąwóz. Należy jednak mieć na uwadze, że jest on dość słabo oznakowany i widząc pierwszą drabinkę postanowiliśmy się nią wspiąć, co było błędem. Następnie szliśmy bardzo długo wzdłuż rzeki, zresztą jak większość turystów tego dnia, a wodospadu ciągle nie było widać. Postanowiliśmy wrócić, gdyż zaczęło padać. Na parkingu zapytaliśmy gdzie ten wodospad? Okazało się, że zamiast wchodzić na drabinkę po prawej stronie, należało pójść w lewo i podobno po przejściu tunelu (jaskini?) podobno wszystko było już widać 😦 Niestety było już zbyt późno, żeby wrócić…

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s