Podróż durbańską ciuchcią z Kloof do Inchanga

…Stoi na stacji lokomotywa… Ciężka, ogromna, i pot z niej spływa…

Pamietacie ten wiersz Tuwima? Ja taką lokomotywą (a raczej pchanymi przez nią zabytkowymi wagonikami) miałam okazję przejechać się w długi, wielkanocny weekend.
Umgeni Steam Railway to jedna z najstarszych linni kolejowych w RPA i jedyna działajaca.
Choo-Tje w George (Western Cape) niestety dokonał żywota, wcale nie ze względu na zły stan lokomotywy czy wagonów, ale przez osunięcie terenu i zniszczenie trakcji. Teraz Choo-Tje można obejrzec w muzeum, a dla turystów pozostaje jedynie Umgeni.
Prace konserwacyjne i reaktywacja starych lokomotyw i wagoników zaczęły się w 1982 po tym, jak firma Illovo Sugars (która tak na marginesie oprócz cukru produkuje alkohol 🙂 postanowiła ofiarować jedną z lokomotyw maleńkiej wiosce Inchanga.
Sama linia kolejowa powstała na poczatku lat 1880-tych i służyła jako jedno z głównych ogniw transportu pomiędzy Durban i Pietermaritzburg.

Umgeni_Steam_Railway,_locomotive_1486_Maureen,_Kloof_station_06-Jun-2010

Linia biegnie przez tunel w Drummond, również jeden z najstarszych w RPA (wybudowany w 1878).
Jedna z głównych pozostających obecnie w użytku lokomotyw obchodziła kilka lat temu setne urodziny, a większość wagoników pochodzi z lat 30-stych ubiegłego wieku.  Cała więc podróż, rozpoczynajaca się w Kloof a kończaca w Inchanga, oprócz wartości rozrywkowych stanowi także ciekawe doświadczenie historyczne.
Trasa prowdzi przez jeden z niezwykle atrakcyjnych, bajecznie zielonych rejonów RPA nazywanych Dolina Tysiaca Wzgórz i oferuje przepiękne widoki, których na próżno wypatrywać z autostrady. Na końcu trasy w wiosce Inczanga znajduje się niedzielny market z nieco odpustowym (kiczowatym ale przyjemnym) klimatem i niewielkim muzeum.

IMG_1913

Zajmujaca ok. godzinę podróż na pewno spodoba się dzieciom, umilą ją sprzedawcy wiatraczków i innych dziecinnych rekwizytów (tanich, na pewno nie nadwyrężą zbytnio budżetu) które wesoło później wiruja w oknach 🙂
Łasuchy też znajda coś dla siebie, bo market na stacji Inchanga to niebagatelne źródło dochodu dla tej małej wioski. Znajdziecie tu świeżutką pizze, pyszne durbańskie curry i mnóstwo słodkości 🙂
A po powrocie do Kloof w gorace popołudnie możecie uraczyć się zimnym piwem w pubie Strokers Arms 🙂
Jedynym minusem jest częstotliwość wycieczek, odbywaja się jedynie w ostatna niedzielę (plus czasem w sobotę) miesiaca… Nam na szczęśie udało się być w Durban właśnie w ostatnią niedzielę miesiąca 😉

Poniżej kilka zdjęć z naszej wycieczki 😉

Reklamy

9 thoughts on “Podróż durbańską ciuchcią z Kloof do Inchanga

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s