Ohh… CRAP – czyli jak to Chiny negocjują z RPA

Pamietacie mój wpis Chińska Republika Afryki Południowej – czyli ohh… CRAP?
I choć sam fakt zalewania rynku RPA towarami chińskimi nie jest na pewno unikalny, to już nieco nietypowe jest podejście rządu RPA do tego faktu – tworzenie Chinom jeszcze bardziej preferencyjnych warunków do inwestycji i postępowanie tak, jak rząd chiński zagra (co było zauważalne w odmowie wizy Dalai Lamie w celu odbioru Nagrody Nobla w zeszłym roku).
Co musi się wydarzyć, aby rząd RPA w końcu dostrzegł, że relacja jest jednostronna i że to Chiny wyjdą na niej z pełnymi kieszeniami?

Co zatem wydarzyło się ostatnio?

Otóż w Chinach w mieście Erdos (rejon Inner Mongolia) kilka dni temu została aresztowana duża, 20-sto osobowa grupa turystów, składająca się z 9 Brytyjczyków, jednego Hindusa oraz 10 obywateli RPA. Przebywali w Chinach na 47 dniowej wycieczce objazdowej.
Aresztowanym odebrano telefony komórkowe i jak to w Chinach nierzadko bywa, pozbawiono jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym (w tym ambasadami).
Co było powodem aresztowania? Otóż wcale nie narkotyki tym razem.

Władzom Chin trudno było przez kilka dni podać zarzuty, dlatego zwlekali z powiadomieniem ambasad. W końcu zarzuty zostały sformułowane – są nimi… uczestnictwo w organizacjach terrorystycznych oraz oglądanie propagandy.
Oficjalnie informacja o aresztowaniu została potwierdzona w RPA we wtorek, 14 lipca, przez DIRCO (Organizacja Wsółpracy i Stosunków Miedzynarodowych – w luźnym tłumaczeniu). Wkrótce potem 11 z pośród 20 zatrzymanych zostało po interwencji rządów (brytyjskiego i RPA) zwolnionych z aresztu, ale nadal pozostaje tam 9 osób.

Obo blisko Ulanquab

Turyści w pobliżu miasta Ulanqab (Inner Mongolia w Chinach). Zdjęcie: Kang Wenkui/Xinhua Press/Corbis

I chyba całe wydarzenie, można by potraktować jako niefortunny przypadek nadgorliwości chińskiego rządu, gdyby nie kilka drobnych faktów…
Wśród pozostałych zatrzymanych znajdują się takie osoby jak:

 • Hoosain Ismail Jacobs (aresztowany wraz z żoną) – bojownik Umkhonto we Sizwe (organizacji partyzanckiej której członkiem był Nelson Mandela, która faktycznie przez wiele lat była uważana za organizację terrorystyczną). Pan Jacobs tak, jak Mandela, przez 27 lat przebywał w więzieniu a ostatnie 25 lat spędził na emigracji w Wielkiej Brytanii. Oprócz politycznej przeszłości, Hoosain Ismail Jacobs prywatnie jest wujkiem dyrektora generalnego firmy Vodacom (Shameela Josooba).
 • Samil Aziz Josoob, brat wymienionego wyżej Shameela Josooba – dyrektor generalny firmy inwestycyjnej Capital & Financial Brokers
 • Dr Feroz Suliman – wpływowy chirurg kliniki Waterfall w Midrand (okolice Pretorii), oraz jego żona, Dr Shehnaaz Mohamed.

Biorąc pod uwagę, że wyżej wymienieni to niezwykle prominentni ludzie, trudno tu chyba mówić o przypadku – zwłaszcza, że incydent zbiegł się z pobytem w Chinach vice prezydenta RPA, Cyrila Ramaphosy, który przebywa w Chinach od poniedziałku na specjalnej wizycie dotyczącej umów handlowych pomiędzy RPA i Chinami.

Cyril Ramaphosa w Chinach

Cyril Ramaphosa w Chinach. Zdjęcie: POOL/REUTERS

No cóż – wygląda na to, że Chińczycy zadbali o odpowiedni klimat do negocjacji…
I choć w sumie może się okazać, że panowie spokrewnieni z prezesem Vodacomu to członkowie ISIS, to chyba raczej mało prawdopodobne…
Raczej widzę wykorzystanie tutaj organizacji Umkonto we Sizwe – jako oficjalnej przykrywki i wytłumaczenia Chin – gdy już dostaną to, co chcą.

„Ups… Zapomnieliśmy usunąć Umkonto we Sizwe z listy organizacji terrorystycznych. Przepraszamy bardzo. Oczywiście nie powinno się to zdarzyć, Panie Ramaphosa. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zarzymani zostali uwolnieni. To co – podpisujemy umowę?”

Edit: 17 lipca 2015 roku Cyril Ramaphosa ogłosił, że negocjacje z Chinami przebiegły pomyślnie i że wszyscy aresztowani obywatele RPA wracają do domu.

Reklamy

2 thoughts on “Ohh… CRAP – czyli jak to Chiny negocjują z RPA

 1. Dziękuję za link. Teksty są coraz ciekawsze:))

  Nagrałam właśnie poprzedni, który Pani przysłała. Pozdrawiam serdecznie.

  Jolanta Zdolska-Gurgul

  jolanta.gurgul@audioexpress.pl tel: 505 104 747

  Jolanta Zdolska-Gurgul „Audioexpress.pl” Głogoczów 725 32-444 Myślemice NIP: 67-81-092-625

  http://www.audioexpress.pl Zastrzeżenie ! Treść tej informacji jest poufna i może zawierać informacje stanowiące tajemnicę zawodową. Jeżeli czytelnik niniejszej wiadomości nie jest jej zamierzonym adresatem lub pośrednikiem uprawnionym do jej przekazania, informuje,  ze jej rozpowszechnianie, kopiowanie, rozprowadzanie lub inne działanie o podobnym charakterze jest prawnie zabronione i może być karane. Odbiorca korespondencji, który otrzymał ja omyłkowo, proszony jest o zawiadomienie mnie o tym i usuniecie tej wiadomości z komputera. —————————————————- Disclaimer ! The information in this e-mail is confidential and may be legally privileged. If the reader of this message is not the intended recipient or agent responsible for delivering this message, i inform that any disclosure,  copying,distribution or any action taken or omitted to be taken in reliance on it, is prohibited and may be unlawful. If you received this mistakenly, please contact me and delete the message from any computer 16 lipca 2015 10:52 „Blondynka w Krainie Tęczy” napisał:

   

  Blondynka z Krainy Teczy posted: „Pamietacie mój wpis Chińska Republika Afryki Południowej – czyli ohh… CRAP? I choć sam fakt zalewania rynku RPA towarami chińskimi nie jest na pewno unikalny, to już nieco nietypowe jest podejście rządu RPA do tego faktu – tworzenie Chinom jeszcze bardzi”

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s