Najpiękniejszy kraj na ziemi – RPA!

To już oficjalne. RPA jest najpiękniejszym krajem na ziemi. Ogłosił to Travel Guru na Buzzfeed. Travel Guru RPA w ogóle bardzo lubi, bo już nie raz ten kraj pojawia się wysoko w jego/jej (?) rankingach.

Wg Buzzfeed RPA posiada jeden z najwyższych wskaźników „powtórnego odwiedzania” przez zadowolonych turystów, zachwyconych pięknem tego afrykańskiego kraju o infraktrusturze bardziej europejskiej niż afrykańskiej. To samo z językiem – w zasadzie wszędzie można dogadać się po angielsku.

Największy skarb to oczywiście natura, od pięknych plaż, poprzez Wielką Piątkę aż do wspinaczek górskich czy nurkowania, wszystko to znajdziecie w RPA. Ale nie tylko natura jest tu niesamowita – miasteczko Franschoek znalazło się na liście pięciu najładniejszych miasteczek na świecie, a przecież nie można też pominąć Kapsztadu, czy Durban.

Mossel Bay

Linia brzegowa RPA również należy do najpiękniejszych na ziemi – świadczą o tym rankingi tras nadmorskich. Trzy spośród dziesięciu leżą w RPA. Dwie najpiękniejsze to Chapmans Peak i Clarens Drive (o trzeciej nie znalazłam w artykule wzmianki, ale zapewne chodzi o Garden Route).

RPA obfituje także w bogate życie oceaniczne, na odcinku 2000 km wybrzeża, żyje tu prawie dwa razy więcej gatunków niż w Morzu Śródziemnym. Możecie tutaj z brzegu oglądać wieloryby czy delfiny, a nieco dalej popływać z rekinami. To tutaj ma miejsce jedna z dwóch największych migracji oceanicznych. Buzzfeed nie wymienia nazwy, ale a chodzi tu o Sardine Run – masy sardynek (ławice mają nawet 7 km długości, 1.5 km szerokości oraz 30 metres głębokości) i podążających za nimi predatorów są tak olbrzymie, że widać je na zdjęciach satelitarnych.

No i nie można zapomnieć o parkach – najbardziej znany Park Krugera, ale nie tylko; są tu jeszcze: Kgalagadi (granica z Namibią) iSimangaliso (północny wschód, wybrzeże Oceanu Indyjskiego), Hluhlue Imfolozi (niedaleko iShimangaliso, ale nieco w głębi – nie jest to obszar nad oceanem) oraz Tsitsikamma (położony pomiędzy miastami Knysna i Port Elizabeth).

Pod kątem biodywersyfikacji, RPA nie ma sobie równych. Co jest fajniejsze od pięknego zachodu słońca? Zachód słońca z żyrafą w tle 😉 zwłaszcza, gdy następnego dnia mamy ochotę zanurkować i zobaczyć pobliską rafę. Bo czemu nie – z parku Huhluwe Imfolozi z Wielką Piątką do Cape Vidal oraz Sodwana Bay (obydwa fajne miejsca do nurkowania) jest ok. godzina jazdy. A w okolicach Kapsztadu występuje najwieksze koncentracja gatunków roślin (pod względem liczby gatunków). Sam Kapsztad rozciąga się wokół słynnej Góry Stołowej, która znalazła się na liście Siedmiu Nowych Cudów Natury.

Warto także wspomnieć o Amfiteatrze w masywie Gór Smoczych – magiczne miejsce z jednym z najwyższych wodospadów na świecie (Tugela Falls, oficjalnie drugi po Angel Falls), gdzie pięć niewielkich, skalnych stopni dzieli was od prawie 1000 metrowej przepaści… Przy wodospadach, warto wspomnieć o Augrabies Falls, na granicy z Namibą – wraz z Tugela Falls dwa z „top 10” wodospadów świata znajdują się w RPA. Obydwa jednak warto oglądać podczas afrykańskiego lata, gdy poziom wody w rzekach jest wysoki.

Co jeszcze poleca Travel Guru? Na pewno Blyde River Canyon – w prowincji Mpumalanga, a także góry Swartberg (z jednym z moich ulubionych miejsc w RPA, przełęczą Swartberg), które wcale nie są czarne, jakby na to wskazywała nazwa, lecz chwilami pomarańczowo czerwone. Pośród nich znajduje się jeden z najpiekniejszych na świecie systemów jaskiń, Kango Caves.
Drakensberg, Swartberg, Waterberg i Makhonjwa to najstarsze pasma górskie na świecie – odkryto tu najstarsze skamieniałości i najstarsze zasoby złota.

Nawet pustynie są tu niezwykłe w swej piekności – od pudrowo czerwonych piasków Kalahari, poprzez Karoo, które o zachodzie słońca mieni się fioletowym pobłyskiem, aż do Namaqualand, pustkowie o rozmiarach Kalifornii, które na wiosnę wybucha kwiatami. Miejsca, gdzie można się bawić do upadłego albo zagubić wśród natury.

Nasycone zielenie Mpumalangi, błękity oceanów, czerwienie i oranże pustyni, wraz z kolorowymi przedmiściami jak Bokaap czy Muizenberg doskonale wyjaśniają, dlaczego RPA jest uważana za najbardziej kolorowy kraj na świecie – dosłowienie i w przenośni Kraina Tęczy 😉
Marzenie każdego podróżnika!

Reklamy

6 thoughts on “Najpiękniejszy kraj na ziemi – RPA!

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s