Marsz przeciw korupcji – czyli dlaczego nie warto się przejmować strajkami w RPA

Korupcja w RPA to prawdziwy problem. Wg danych podanych przez Związek Walki z Korupcją RPA w ciągu 20 lat od upadku apartheidu straciła 700 miliardów randów (niecałe 60 miliardów USD) pieniędzy publicznych – właśnie przez korupcję.
Nie dziwi więc, że od czasu do czasu pojawiają się protesty – głównie w mediach poprzez nagłaśnianie przekrętów.
Zazwyczaj jednak nic z tego nie wynika, sprawy zmiatane są pod dywan i nikt nie ponosi odpowiedzialności.
Tak jak w przypadku Nkandla, lądowania Guptów w Waterkloof czy lokomotyw, które nie pasuja do wiaduktów… A te to tylko czubek góry lodowej, reszty nie widać, bo jest tego po prostu za dużo, aby o tym pisać w mediach.
Nie dziwi więc, że lud się burzy i postanowił zorganizować Marsz Przeciw Korupcji. Akcją kieruje właśnie wymieniony Związek Walki z Korupcją i mimo przeszkód, marsz właśnie się odbywa – głównie w Cape Town i Pretorii.

01b30cbe5cb8433ea8838c5dd39b9601

Jakie to problemy, skoro  zorganizowanie tak szczytnej akcji nie powinno być skomplikowane?
W RPA bardzo prężnie działają związki zawodowe, więc akcja miała przejść pod szyldem strajku.
I choć strajki w RPA to norma, odbywają się bez specjalnych protestów (a wręcz za przyzwoleniem) rządu kilka razy w roku, to w tym przypadku jest inaczej…
Otórz rządowi najwyraźniej ten konkretny protest jest bardzo nie na rękę, bo Biuro Rozwoju Ekonomicznego Kraju zdecydowało się… zabronić skorzystania z prawa do strajku!

adec3889a15e4792a14457d13e1b0934

Marsz oczywiście może się odbyć, ale ktokolwiek w nim uczestniczy ma wziąć na ten dzień urlop – inaczej pracodawca będzie miał prawo takiemu delikwentowi nie zapłacić a nawet zwolnić dyscyplinarnie.
I choć ja generalnie związków i strajków nie popieram, to akurat w tym przypadku szokuje mnie bezczelny populizm Biura Rozwoju Ekonomicznego Kraju, które najwyraźniej probuje zapunktować u rządzącej parti ANC (która nie zgadza się ani z kwotą ani metodami jej kalkulacji) tak aby oni sami nie brudzili sobie takimi zakazami rączek…

Akcja nie jest jednak pozbawiona kontrowersji – przeciwnicy akcji twierdzą, że będąc kierowaną przez przez trzech byłych liderów ANC którzy sami na korupcji korzystali ale popadji w niełaskę i zostali odcięci „od koryta” (są nimi Zwelinzima Vavi, Irvin Jim oraz Julius Malema), deleko jej od obiektywizmu i sama jest populistycznym zagraniem, tyle że w odwrotnyym kierunku…

Przeczytaj także:

Aby żyło się lepiej… – strajki w RPA

Reklamy

One thought on “Marsz przeciw korupcji – czyli dlaczego nie warto się przejmować strajkami w RPA

  1. Blondynko, dobry wpis.Tylko, że walka z korupcją to raczej wojna z nierównym przeciwnikiem….Obawiam się, że marsz zwróci uwagę na problem jedynie na chwilę….
    ps Zapraszam do odwiedzenia strony Audio-blog i zaproszenia tam twoich czytelników. Czy wiedzą, że wybranych tekstów z tego bloga moga posłuchać w wersji audycji radiowej oprawionej muzycznie? Podaję linki do miejsc, gdzie można pobrac aplikację z Twoimi audio-wpisami. Polecam ! To mała rewolucja i nowa jakość w blogosferze. https://itunes.apple.com/pl/app/audioblog/id994818651?mt=8

    A dla telefonów i tabletów w systemie Android aplikacj abezpłatnie do pobrania tutaj:
    https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.audioexpress.audioblog&hl=pl

    Pozdrawiam serdecznie z jesiennej Polski:)

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s