Plane spotting w Johannesburgu

Rand Airport to niewielkie lotnisko niedaleko wschodnich granic Johannesburga, tuż za miastem – a więc lokalizacyjnie nieźle położone. Obecnie tylko niewielka część ruchu jest tu kierowana – głównie ze względu na bliskość OR Tambo, które jest głównym lotniskiem w Johannesburgu.
Kiedyś Rand Airport był kwaterą główną SAA (Linie Lotnicze RPA) – teraz na terenie lotniska (oprócz samego lotniska dla operatorów czarterów głównie)  znajduje się szkoła latania, hangary oraz biura i siedziby organizacji związanych z lotnictwem.
Co rok odbywają się tu pokazy lotnicze. Patrząc na lokalizację i utrzymanie obiektu, mam wrażenie że potencjał tego miejsca jest trochę mało wykorzystany i zdecydowanie za mało reklamowany.
Nieopodal lotniska znajduje się muzeum awiacji SAA, które mnie osobiście bardzo się podobało.

DSC_0907

Dotarłam do niego zupełnie przypadkiem. Jak wiele miejsc które borykają się z niezbyt dużymi dochodam ze swojej działalności (a muzea zazwyczaj do nich należą) , muzeum SAA można wynająć na imprezę.
Koszty nie są chyba szczególne wysokie, biorąc pod uwagę, że muzeum specjalną popularnością się nie cieszy, a wstęp to jedyne 25 randów. Podczas imprezy muzeum nawet nie trzeba zamykać, bo kilka budek gdzie można ulokować imprezowe specjały znajduje się nieco na uboczu.
My też znaleźliśmy się tam jako część imprezy – jednej z czterech odbywającej się tam w tym samym czasie.
Ze względu na sporą powierzchnię, imprezowicze (nasi sześcio- i siedmiolatkowie, bardzo młodociani nastolatkowie prowadzący wojnę na lasery oraz jeszcze jakieś dwie grupy których praktycznie w ogóle nie było widać) nie wchodzili sobie w drogę.
Spotykaliśmy ich głównie oglądających stare samoloty, które nie tak dawno latały jeszcze (czasem nie całkiem legalnie) po niebie RPA – powojenne okazy takie jak de Havilland DH 104 Dove, Lockheed L18-08 Lodestar, Douglas DC-4 1009, Douglas C-54D-15-DC oraz dwa Boeingi 747’s.

Niestety, ze względu na wartość historyczną tylko jeden z nich można obejrzeć od środka.
Jest to Lebombo, Boeing 747-244B, który sam w sobie ma ciekawą historię.
Jeśli oglądaliście film „ Invictus” (Niepokonany) to na jednej ze scen zauważycie samolot z napisem „Good Luck Bokke” przelatujący nad stadionem Ellis Park podczas finałowego meczu rugby pomiędzy drużyną RPA (Springbooks) oraz drużyną Nowej Zelandii (All Blacks).
Scena jest wierna historycznie – to Boeing 747-244B Lebombo, który możecie zwiedzić w muzeum SAA był właśnie tym samolotem.

DSC_0917

„Good Luck Bokke” – boeing Lebombo

Finałowy mecz o Puchar Świata Mistrzostw Rugby w 1995 roku istotny był nie tylko ze względu na swoje znaczenie sportowe – miał też wymowę polityczną.
RPA po raz pierwszy od wielu lat brała udział w rozgrywkach bo świat bojkotował drużyny RPA ze względu na apartheid.
Dodatkowo – Mandela użył rugby jako katalizatora zmian – choć wszyscy oczekiwali wymiany zawodników z białych na czarnych (w duchu zmian i nowego rządu…) oraz zmiany nazwy drużyny, Mandela nie poszedł tą drogą.
Pozostawił nawet kapitana drużyny, Francoise’a Pieenar’a na swoim miejscu, czego też nikt się nie bardzo spodziewał.
I całe szczęście – bo nikt inny nie poprowadziłby Springbooków do słynnego zwycięstwa, jakże istotnego dla historii RPA.

nelson-mandela-sports-day

Nelson Mandela wręcza Puchar Świata Rugby Francoisowi Pienaar

I choć w Johannesburgu jest wiele innych miejsc gdzie można obserwować samoloty (jeśli ktoś lubi) to wizyta w muzeum SAA pokazuje nam nieco inną perspektywę.

No i dla wielu z nas (łącznie ze mną) może to być jedna z niewielu okazji obejrzenia pierwszej klasy w samolocie 😉

Reklamy

3 thoughts on “Plane spotting w Johannesburgu

  1. W Muzeum Lotnictwa w Pretori są szczątki Liberatora zestrzelonego przez Niemców w czasie WW2. Lotnictwo z RPA wykonywało niebezpieczne loty nad Warszawa w czasie powstania. Mało kto o tym wie ale coś nas jednak łączy z tym odległym krajem. Na yt jest film o tym „The men who went to Warsaw”

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s