Oscar Pistorius będzie sądzony za morderstwo

Najwyższy Sąd Apelacyjny w zakończonym dziś procesie Oscara Pistoriusa ostatecznie uznał, że powinien być sądzony za morderstwo.
Podstawą prawną tej decyzji jest „dolus eventualis” – czyli zdolność przewidzenia śmierci w wyniku własnego działania i kontynuowanie tych działań.
W przypadku zastosowania „dolus eventualis” nie jest istotne, czy oskarżony działał w zamiarze spowodowania śmierci. Nie ma też znaczenia tożsamość ofiary.
Zasada „dolus eventualis” jest często stosowana w przypadkach nieodpowiedzialnego zachowania i jego nie zawsze celowych następstw  – np. huligan zrzucający cegłę z mostu na przejeżdzające samochody powinien być potraktoway identycznie. Rzadko się ją jednak stosuje w przypadu morderstw, gdzyż zazwyczaj sprawca działa albo całkiem świadomie i z zamierzeniem spowodowania śmierci konkretnej osoby, albo w ogóle nie ma zamiaru czyjejś śmierci powodować, a jest ona raczej niezamierzonym wynikiem (taką kwalifikację przyjęła uprzednio sędzia Thokozile Masipa).

PISTORIUS-RULING

Sędzia Eric Leach uznał, że interpretacja i uzasadnienie przyjęte uprzednio przez Masipę jest niezgodne z literą prawa a zatem niewłaściwe – Thokozile Masipa popełniła błąd klasyfikując działąnie Pistoriusa jako „zamierzone zabójstwo”.
I choć samo nazewnictwo „culpable homicide” – czyli nieumyślne zabójstwo (choć słowo „culpable” wskazuje tu na zaniedbanie ze strony winnego) i „dolus eventualis” – czyli spowodowanie śmierci w wyniku zamirzonych działań brzmi podobnie, to kluczowe są tu następstwa prawne  – za morderstwo, nawet jeśli jest to jedynie  „dolus eventualis” –  minimalna kara to 15 lat, która może być skrócona na specjalny wniosek obrony.

Wyglada więc na to, że Oscar Pistoroius wkrótce wróci do więzienia…

Więcej o sprawie: tag Walentynkowy Horror

Reklamy

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s