Nowy Minister Finansów RPA

Jak przeforsować niewygodne dla rządu, złe dla kraju ale idealne dla prezydenta i jego intresów decyzje?
Można to zdobić w prosty sposób – pozbywając się z dnia na dzień ministra finansów.
To właśnie zrobił prezydent Zuma ogłaszając w środę, że Nhlanhla Nene, dotychczasowy minister finansów nie będzie już dłużej sprawował swojej roli i zastąpi go nikomu nie znany, określany jako „mierny ale wierny” David van Rooyen.

Ponieważ prezydent swoim zwyczajem nie podał powodów takowej decyzji, media snują domysły.  Pośród najbardziej możliwych przyczyn znajdują się poniższe:

  1. Sposób w jaki Nene zarządzał lolalnym monopolostą lotniczym – South African Airways. A konkretnie jego odmowa restrukturyzacji kontraktu z Airbusem, zakupu tychże przez nieokreśloną spółkę zamiast prosto od producenta i odmówienie przyznania gwarancji rządowych SAA w wyniku niewywiązania się ze swojej strony umowy (co już SAA sie zdarzało). Żeby było ciekawie, prezesem SAA jest Dudu Myeni – rzekoma kochanka prezydenta Zumy, i to ona wystosowała do rządu propozycję gwanrancji rządowych. Zuma zapewne więc mimo wieku swego do myślenia użwa raczej innych niż stosowne do tego procesu części ciała…
  2. Brak poparcia dla kontraktu nuklearnego wartego 1 trylion randów (1 zł to ok 3.5 randa). Nene zwyczajnie stwierził, że kontrakt jest za drogi i RPA nie może sobie na niego pozwolić. Kto za to usilnie forsował kontrakt? Oczywiście czcigodny prezydent Zuma.
  3. Bo… Nene odmówił prezydentowi zakupu prywatnego odrzutowca, za błahostka – 4 miliardy randów. Jakby tego było mało, podobno zabronił obsudze Zumy korzystać z najdroższych hoteli i latać pierwszą klasą…
  4. Rankingi agencji są bliskie przyznania RPA „śmieciowego” statusu jako krajowi dla potencjalnych inwestycji.  Standard & Poor w zeszły piątek zmienił status ze stabilnego na negatywny, a Fitch Rating z BBB na BBB-. Są tacy, którzy za wszystko winią nie tyle rząd i prezydenta, co dotychczasowego ministra Nene, który jak mógł tak próbował ograniczyć rządowe marnotrastwo.

Rynek na wieści o wymianie Ministra Finansów zareagował ostro, rand w ciągu dwóch dni stracił ok 5% i traci nadal. Rynek najwyraźniej nie wierzy w kompetencje nowego ministra… I sadząc z tweeta poniżej, chyba nie bez powodu…


Źródło: News24 – cztery możliwe przyczyny zwolnienia ministra Nene

Reklamy

4 thoughts on “Nowy Minister Finansów RPA

  1. Agencję raitingowe to instytucje polityczne sterowane przez USA. RPA skrecilo w kierunku Chin i to może być kara, co nie zmienia faktu że rządzą tam złodzieje i oszusci. Jakie sa tam perspektywy na zmianę władzy?

    • Zmiana władzy to ewentualnie nowy prezydent, bo na zmiane parti rzadzacej nie ma co liczyc. Co do Chin, zdecydowanie masz racje – zreszta nie tylko, bo ten nowy projekt nuklearny to partnerstwo z Rosja. Ja sie tylko tak patrze na to co sie tu dzieje, bo wyglada mi, ze RPA sie znow w apartheid zapedza na wlasne zyczenie. Jakos nie widze ani Rosji ani Chin stosujacych tutejsze zalecenia biznesowe (typu BEE). Chinczycy juz i tak kontraktuja wlasnych podwykonawcow zamiast korzystac z malo stabilnej, temperamentalnej i bardzo wymagajacej lokalnej sily roboczej…

  2. Dzisiaj na koncercie koled w ogrodzie botanicznym w Durbanie wysyapil jakis komik ze skeczem na ten temat. Bylo ostro. ..Ludzie goraczkowo bili brawo. Taki smiech przez lzy.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s