Brexit stał się faktem

Przeczytałam właśnie informacje o wyjściu Wielkiej Brytanii z EU. A jednak. Wbrew powszechnym opiniom, że jednak pragmatyzm i portfel wygra z emocjami.
Ale nie stało się tak – Brytyjczycy tym razem dali się ponieść emocjom i w dobie kontrowersji związanych z imigrantami, zagłosowali na nie. 52% za wyjściem 48% za pozostaniem.
W sumie aż tak bardzo im się nie dziwię, bo rodowici Anglicy zaczynali się już w swoim własnym kraju czuć obco.

exit from the eurozone concept

exit from the eurozone: golden star fallen from a blue wall

Ale czy przypadkiem nie są sami temu winni?
Czy przez lata kolonizacji sami się o to nie prosili? Bo przecież nie można bez żadnych kosewencki podjijać narodów, sprowadzać tanią siłę roboczą i sądzić, że niczego to w kraju nie zmieni?
Wydaje mi się, że w ciągu jednego dnia Wielka Brytania przeszła z jednego ekstremum do drugiego.
Co teraz? Spadł funt. Ale pewnie się odbije.
O dziwo, spadł też rand – ale z analiz wynika, że w zasadzie należało się tego spodziewać (wzmocnienie dolara).
RPA jest dla UK dość istotnym partnerem, więc zmiany w UK, na pewno nie obędą się bez konsekwencji dla gospodarki w RPA. Specjaliści twierdzą, że wprawdzie trudno przewidzieć, ale zawsze „lepszy diabeł którego znamy, niż diabeł któego nie znamy”.
Ja chyba nie zgodzę sięz tym założeniem. RPA będzie miała teraz więcej możliwości ustalić sobie własne warunki współpracy z UK, nie licząc się ze zdaniem EU. To chyba dobrze?

Reklamy

5 thoughts on “Brexit stał się faktem

  1. Bardzo dobrze, że się tak stało. UK odzyska suwerenność. EU niszczy Europę i nasza kulturę i tradycję, promuje dewiacje, nierobstwo i faworyzuje muzułmanów. Dramat.

  2. Póki co siedzimy tu w tym UK i czekamy bo w sumie nikt jeszcze nie powiedział co się wydarzy, jak potraktują Nas osiedleńców i jakie zmiany szykują się w ekonomii … mówi się : ‚Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.” … nic pożyjemy, zobaczymy 🙂

  3. Prawda jest taka, że nikt nie zna skutków odejścia z UE. Ale faktem jest, że będzie to miało potężne skutki dla całej Europy, jak nie świata. Jednak Anglia to bardzo istotny kraj, tak gospodarczo jak i politycznie.

  4. Nie znam sytuacji RPA na tyle, by się wypowiadać na temat skutków dla tego akurat kraju. Ale skutki globalne mogą być potężne i dotknąć wszystkich.
    Brexit jest wymierzony w imigrantów, ale głównie tych z Unii (czyli Polaków w 1 szeregu), bo w sprawie reszty mogliby łatwo z Unią negocjować i zachować niezależność, jak to zresztą od dawna robią w wielu sprawach. Ale skutki rozciągną się na wieeele stref polityki wewnętrznej i zagranicznej – UK, UE i poszczególnych krajów europejskich.
    W ciekawych czasach żyjemy.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s