W sieci – czyli GSM i Wi-Fi w RPA

O tym, że w RPA nietrudno o miejsce poza zasięgiem sieci komórkowych już kiedyś pisałam w notce “Abonent czasowo niedostępny” – czyli 10 miejsc idealnych na cywilizacyjny detox

Oprócz tych dziesięciu miejsc jest oczywiście wiele innych. Ale co, jeśli chcecie mieć zasięg? Bo praca, Facebook, znajomi? Po prostu życie poza siecią to „nie Ty”?

Bez względu na to czy jesteście zwolennikami pierwszej czy drugiej opcji, najlepszym rozwiązaniem na to aby mieć udane wakacje jest zaplanowanie podróży z uwzględnieniem dostępu do sieci komórkowych. Bo nawet jeśli na codzień wolicie być poza zasięgiem, to jednak zapewne będziecie chcieli od czasu do czasu poinformować rodzinę czy znajomych o tym co się z wami dzieje, zwłaszcza jeśli chcecie spędzić w RPA dłużej niż urlopowe dwa tygodnie…

W RPA jest dość dobrze rozwinięty rynek sieci komórkowych, co nie znaczy, że działają one idealnie. Podstawowa orientacja się przyda, szczególnie, jeśli macie zamiar zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM (kosztowo to najlepsze rozwiązanie). W zasadzie występują dwa segmenty – segment danych i segment „minut”.
W segmencie danych dobre kosztowo oferty mają sieci 8ta i CellC. Jeśli chodzi o minuty, to lepszy jest Vodacom, Virgin i MTN.
Jeśli chodzi o pakiet całościowy, biorący pod uwagę dostępność sieci, to wygrywa Vodacom. CellC ciut poniżej Vodacom, jeszcze trochę niżej był MTN i Virgin, ale Virgin się rozwija, więc mogli już przegonić MTN.
Na szarym końcu jest 8ta (Telkom). Niestety, pomimo niezłej ceny w wielu rejonach znajdziecie się poza jej macierzystym zasięgiem (a za roaming przez inne sieci zapłacicie dodatkowo).

W linkach poniżej znajdziecie mapy zasięgu poszczególnych sieci.
Generalnie należy wpisać przynajmniej miasto albo okolicę w pole “Search a location” a następnie wybrać rodzaj sieci. Można też podać cały adress albo przybliżyć daną okolicę.

CellC

http://www.cellc.co.za/coveragemap

MTN

https://www.mtn.co.za/_layouts/1033/styles/MTNcoza/home/SignalChecker.html

Virgin Mobile

http://www.virginmobile.co.za/coverage-map/

Telkom Mobile ex 8ta

http://www.telkommobile.co.za/coverage/

Vodacom

http://www.vodacom.co.za/vodacom/coverage-map

Oprócz sieci GSM, w większych miastach znajdziecie publiczne sieci Wi-Fi, płatne lub nie (te płatne zazwyczaj pozwalają się zalogować za darmo na 30 albo 60 minut (najpopularniejsze z nich to Always On oraz G-Connect).
Wiele hoteli, galerii handlowych, czy restauracji i kafeterii również pozwoli wam skorzystać ze swoich sieci (zazwyczaj jest limit na dane) – typowe z nich to Mugg&Bean, Fego, Colcacchio, McDonalds czy Wimpy.

Znalazłam taż bardzo dobrą mapkę z darmowymi punktami Wi-Fi

http://www.findfreewifi.co.za/

Reklamy

3 thoughts on “W sieci – czyli GSM i Wi-Fi w RPA

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s