Sunland Baobab 

Przy planowaniu ostatniego pobytu w Parku Krugera, postanowiliśmy nadrobić trochę drogi zobaczyć słynny Sunland Baobab, podobno największy (ma ok 47 metrów obwodu) baobab na świecie.
Jest tak stary, że nikt do końca nie wie ile ma lat.

Niektóre źródła twierdzą, że ma ponad 6 tysięcy lat, choć bardziej wiarygodne chyba datowania metodą izotopów węglowych donoszą, że ma „tylko” 1060 lat… To z kolei wydaje się nieco zniżone,  bo drzewo ma w środku wielką dziuplę, a te w baobabach tworzą się gdy drzewa przekroczą tysiąc lat. Kiedyś mieścił się tu… bar w którym mogło zmieścić się kilkanaście osób!

Bar już nie działa, został zamknięty kilka lat temu w trosce o trwałość drzewa, ale pozostał pubowy wystrój, z barkiem i kilkoma krzesłami. Tuż obok baru jest jeszcze jedna dziupla, dużo mniejsza, ale na stojąco zmieści się tam parę osób. W środku kilka czapeczek i kartek z napisami przyczepionych do ścian dziupli, pozostawionych przez odwiedzających. Choć nie bardzo podoba mi się zaśmiecanie takich miejsc, to jednak chyba jest bardziej cywilizowane niż wpisywanie swoich imion i dat pisaniem bezpośrednio na ścianach.

Nieopodal baobabu  znajduje się kilka domków kampingowych, warunki nieco spartańskie, ale znośne na jedną noc. Jest nawet plac zabaw dla dzieci. Miłośnicy natury znajdą tu las cykad oraz liczne trasy trekingowe i rowerowe. Można też wypożyczyć popularne w RPA kłady.
I choć oglądanie starego drzewa może nie wydawać się jakąś wyjątkową atrakcją, to cieszę się, że udało nam się go zobaczyć. Nawet, jeśli Sunland Baobab nie ma 6 tysięcy lat, to i tak jest drzewem bardzo wiekowym. Kilka dni przed naszym przyjazdem odłamała się duża gałąź, Baobab więc zdecydowanie zaczyna tracić na stabilności. Długo już pewnie nie pociągnie 😦

Reklamy

2 thoughts on “Sunland Baobab 

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s