Park Krugera – czyli gdzie polować (obiektywem!) na Wielką Piątkę

O Parku Krugera nieco szczątkowo pisałam już kilkakrotnie przy takich wpisach jak Atrakcje dla dzieci (i nie tylko) – top 10 RPA czy też z pod tagiem Park Krugera.
Były to jednak luźne wpisy, nie przedstawiałam w nich samego parku.
Czekałam na odpowiednią okazję, którą będzie pobyt conajmniej kilkudniowy, w rejonie dotychczas przeze mnie nie odwiedzanym (północ parku, okolice zwrotnika Koziorożca i powyżej).

kruger-map

Park Krugera zajmuje obszar ok 20 tys km2, mniej więcej tyle co województwo dolnośląskie.
Znajdziecie tu 2000 gatunków roślin, 118 gatunków gadów, 517 gatunków ptaków i 147 gatunków ssaków – w tym afrykańskąWielką Piątkę (Lew, Lampart, Nosorożec, Słoń i Bawół), a także ślady pobytu na tych terenach ludów koczowniczych, które pozostawiły po sobie malunki na skałach i pozostałości budowli, takie jak Masorini czy Thulamela.

Ja uwielbiam afrykańskie koty, każdy pobyt w Parku Krugera kończy się zawsze próbą upolowania obiektywem geparda (bardzo trudno, bo są stosunkowo niewielkie i nikną w trawie) czy lamparta (nocny tryb życia, więc też niełatwo) a w ostateczności lwa (te spośród kotów najłatwiej jest wypatrzeć, są towarzyskie i nie boją sie ludzi ani samochodów, samice często wylegują się przy drodze z maluchami).

Park Krugera podzielony jest na trzy dość różnorodne części:

 • północną o wyglądzie sawanny, suchą i piaszczystą, porośniętą niewysokimi krzakami, tutaj najłatwiej chyba będzie dostrzec lwy i lamparty, zwłaszcza w części północno wschodniej jest ich więcej niż w innych
 • środkową, z bujniejszą roślinnością ale dalej dość suchą i piaszczystą, ze sporą ilością krzaków maruli (a więc i słoni to dużo). Tutaj kotów jest nieco mniej, ale z Wielkiej Piątki oprócz słoni zobaczycie tu bawoły i przy odrobinie szczęścia również nosorożca. Dolna część środkowej części (okolice Orpen) to dobry teren aby poszukać geparda, zwłaszcza przy drodze z Orpen do Satary i nieco dalej na wschód (w kierunku granicy z Mozambikiem)
 • południową, nawadnianą przez rzeki Crocodile i Sabie, w związku z czym jest zadrzewiona i zielona przez dość długą część roku, nawet podczas pory suchej – jest to najczęściej odwiedzana część Parku Krugera z dużą ilościązwierząt (występuje tu cała Wielka Piątka, a w trójkącie pomiędzy Skukuzą, Tshokwane a Lower Sabie występują też gepardy). Zwierzęta w tej części może być jednak trudniej dostrzec w bujniejszej roślinności. W takich warunkach nie zauważenie słonia wcale nie jest takie trudne 😉 A tak w ogóle – to go widzicie? I parę metrów dalej już poza krzakami…

Do Parku Krugera można wjechać wieloma bramami – najwięcej z nich leży w południowej, najbardziej uczęszczanej częście parku. Zarówno zasady wjazdu jak i godziny wjazdu są wszędzie takie same, więc przy wyborze bramy wjazdowej powinnięcie się kierować tylko i wyłącznie położeniem bramy w odniesieniu do planowanej trasy przejazdu przez Park Krugera (np. warto wjechać jedną bramą a wyjechać inną). Bramy otwierane są o wschodzie słońca, a zamykane o zachodzie słońca – godziny trochę się różnia w różnych sezonach, ale generalnie nie przekraczają godziny pomiędzy latem i zimą, najpóźniejsza godzina otwarcia bram to 6 rano, a najwcześniejsza godzina zamknięcia to 17.30

Nie wolno pozostawać w parku po godzinach zamknięcia – grozi za to kara!

Aby maksymalnmie wylkorzystać pobyt w Parku Krugera, należy zaplanować tam przynajmniej dwa noclegi. Nie jest to oczywiście konieczne, bo przy odrobicie szczęścia można całą Wielką Piątke oraz wiele innych zwierząt zobaczyć w jeden dzień, ale jeśli trafi wam się pechowy dzień, to zobaczycie niewiele. Nocować można tylko i wyłącznie w wyznaczonych obozowiskach.

kruger-park-24-skukuza

Typowy okrąglak w Parku Krugera, zazwyczaj dla 3-4 osób

Pomimo, że jest ich wiele, szybko się zapełniają i dostępne mogą być jedynie miejsca kampingowe. Jeśli nie uda się znaleźćnoclego w Parku, można zatrzymać się w okolicach bram – np. Phalaborwa albo Hazyview, skąd do parku jest tylko kilka kilometrów. Ceny w obozowiskach zależą od rodzaju noclegu oraz obozowiska – podstawowy „okrąglak” w tanszym obozowisku albo namiot safari to ok 300 –400 randów na osobę, ale są też bardziej ekskluzywne opcje, oczywiście odpowiednio droższe. Miejsce na polu namiotowym to ok 300 randów (za całe miejsce mieszczące do 6 osób). Aktualne ceny na 2016-2017 rok znajdziecie tutaj, dostępność miejsc najlepiej sprawdzać bezpośrednio na stonie SanParks, gdzie po założeniu konta można również dokonać rezerwacji.

Miłośnikom luksusów polecam prywatny rezerwat Sabie, który jest jednak drogi – za nocleg zapłacicie ok. 3 tys zł za osobę 😉

Przebywając w Parku Krugera należy przestrzegać kilku podstawowych reguł bezpieczeństwa. Są nimi:

 • Z samochodu wysiadać wolno TYLKO I WYŁĄCZNIE w wyznaczonych do tego miejscach (obozowiska, miejsca piknikowe, inne oznaczone miejsca). Pod żadnym pozorem nie należy wysiadać z samochodu gdzie indziej (bo np w tle pojawiła się fotogeniczna żyrafa). Jak już pisałam na początku, Kruger Park posiada Wielką Piątkę – więc za fotogeniczną żyrafą może czaić się lew.
 • Nie wolno wystawiać z samochodu części ciałą, stawać na siedzeniach, wychylać się – zwierzęta są przyzwyczajone do konturu samochodu, wystające części ciała mogą je zainteresować albo zaalarmować (co nie zawsze może być bezpieczne).
 • Należy dostosować prędkość do dozwolonej (zwykle 40 km/h a na gruntowych drogach nawet mniej) – na pewno więcej zobaczycie podróżując wolno, no i nie zderzycie się ze zwierzakiem.
 • Nie należy przeszkadzać zwierzętom – to one są w Parku Krugera „u siebie”. Nie wolno na zwierzęta krzyczeć, gwizdać, w jakikolwiek sposób zakłócać ich spokoju. Za kilkutonowym słoniem (ani innym wielkim zwierzęciem) nie należy jechać, bo się może zdenerwować (słoń wahluje wtedy uszami) i przy konfrontacji wasz wynajęty Golf czy nawet Defender będzie miał niewielkie szanse. Wszelkie ataki zwierząt w parkach praktycznie zawsze spowodowane są zachowaniem ludzi. W przypadku ataku, nawet sprowokowanego zachowaniem ludzi, zwierzę zazwyczaj jest usypiane.
 • Nie należy przebywać w parku po godzinach zamknięcia bram obozowisk – wyjątkami są nocne safari organizowane przez operatorów.
 • W przypadku awarii samochodu (nawet jeśli to tylko przebita na cierniu opona) należy powiadomić najbliższe obozowisko, które przyśle pomoc albo udzieli wskazówek, co robić. Nie należy zmieniać koła ani naperawiać samochodu w potencjalnej obecności lwów, lampartów i innych groźnych zwierzaków.
 • Pozostałe dzikie zwierzęta też mogą być niebezpieczne – zwłaszcza małpy i pawiany, które nie boją się ludzi o chętnie włażą do domków, namiotów czy samochodów przez otwarte (a czasem tylko uchylonre) drzwi i okna. Ale i tak najwięcej turystów w Afryce ginie z powodu hippopotamów (są bardzo terytorialne i wcale nie takie powolne).
 • Należy przestrzegać „etykiety parku” – gdy już wypatrzycie jakiegoś zwierzaka, dajcie znać innym, zróbcie miejsce aby ktoś inny też go obejrzał. No i nie wolno śmiecić!
 • Paliwo – choć dostępne jest w wielu obozowiskach, jeżdząc dookoła łatwo stracić orientację i poczucie dystansu. Park Krugera to duży park, więc lepiej jeżdzić z pełnym bakiem niż stać i czekać na pomoc 😉
 • Malaria – w Parku Krugera występuje niskie i średnie zagrożenie malarią (w lecie średnie, w zimie niskie) – warto wziąć to potencjalne zagrożenie pod uwagę i jeśli nie macie zamiaru brać środków antymalarycznych, Kruger Park zaplanować pod koniec pobytu (tak, aby w przypadku dopadnięcia przez choróbsko leczyć się już po powrocie).

Choć pewnie z mojego wpisu wynika, że szanse zobaczenia zwierzaków w Parku Krugera są duże, to jednak aby nie być zbytnią optymistką, przytoczę słowa z pewnego forum dla turystów i fotografów 😉
„Szanse upolowania obiektywem najciekawszych zwierzaków są odwrotnie proporcjonalne do ilości pieniędzy wydanych na wakacje i sprzęt” ;-D

Poniżej kilka moich własnych zdjęć potwierdzających, że tych zwierzaków w Parku Krugera jest jednak sporo!

12 thoughts on “Park Krugera – czyli gdzie polować (obiektywem!) na Wielką Piątkę

 1. Pingback: RPA - Polki na Obczyźnie

 2. Trochę obok, ale ściśle w temacie.. polecam obejrzeć poruszający materiał na temat safari w RPA: Safari tourism: paying to kill (Krwawe safari – płać i zabijaj) – dokument pokazujący drugie dno farmerów (a także i parków domniemanej ochrony zwierząt) związanych z tym procederem.

  • Właśnie byłam.Niezapomniane przeżycie.Wielkiej piątki nie zaliczyłam-zabrakło lamparta,hipopotamy tylko głęboko zanurzone(widać było uszy,oczy i czasem grzbiet),nosorożce i bawoły z bardzo daleka.Polecam wszystkim.

 3. Hej,

  Tu Jola z Audio-blog!

  Pozdrawiam i dziękuję za informację o nowym wpisie.

  Jednak pojawia się po raz któryś z rzędu ten sam problem: link w twoim komunikacie, który do mnie dotarł nie jest aktywny, wyskakuje mi komunikat: „Podana strona nie istnieje, sprawdź poprawność adresu”.

  Zapraszam na naszą nową stronę http://www.audio-blog.pl

  Strona jest już od kilku miesięcy pozycjonowana, rozpoczęliśmy nagrywanie audio-komentarzy do audycji. Te wszystkie zmiany na pewno przyniosą wymierną wartość dla blogów współpracujących z nami Autorów.

  A ja mam pytanie, czy zdecydujesz się zostać z nami na nowych zasadach?

  U nas dużo zmian, przeszliśmy przez pierwsze „sito” weryfikacyjne konkursu unijnego o umiędzynarodowienie firmy. Czeka nas sporo zmian i ciekawych wyzwań:)

  Skończył się zatem okres „demo” aplikacji i w związku z nowymi posłami na rozwój, w związku z pracami nad ulepszeniem niektórych funkcji aplikacji , od 1 września 2016 wprowadzamy nieco nowości.

  Zapraszamy Autorów, którzy zamierzają kontynuować współpracę z aplikacją Audio-blog do podjęcia decyzji o optymalnym dla Was wariancie zasad członkowstwa i prezentacji bloga w naszej aplikacji. Oferta, którą przedstawię poniżej dotyczy tylko i wyłącznie blogerów, których blogi są już prezentowane w serwisie aplikacji. Nowe blogi będą mogły dołączyć na innych zasadach.

  Wariant pierwszy:

  Pakiet podstawowy.

  W pakiecie tym, obejmującym następujące usługi:

  1. Produkcja wersji audio wpisu w oprawie muzycznej wybranej i nadesłanej ( link) przez autora propozycji ( usługa lektorska plus usługa przygotowania technicznego do emisji, tzw.mastering ). Wpis publikujemy w aplikacji Audio-blog, a dodatkowo wysyłam go dla ciebie w postaci pliku mp3, który będziesz mogła umieścić na swoim blogu lub rozesłać w formie oferty do firm, które mogłyby promować się na twoim blogu. Ostatnio świat żyje podcastami, w samych Stanach Zjednoczonych subskrybuje podcasty około 38 milionów osób- trend widać gołym okiem!

  2. Wpis promujący podcast na naszym fan page na Facebooku (https://www.facebook.com/audioblogapp/) oraz na fan page Google+ (https://plus.google.com/107544309242156355901).

  3. Produkcja video clipu na You Tube promującego twoj blog ( clip złożony z nadesłanych przez ciebie zdjęć oraz cytatów z twojego bloga), w filmiku pojawia się informacja, że twój blog jest dostępny także w wersji do posłuchania dzięki aplikacji). Taki clip proponujemy 1 raz do roku.

  Koszt pakietu usługowego Audio-blog dla autorów już współpracujących z nami to : Uwaga, oferta ważna tylko do końca października 2016;

  200 złotych (PLN) netto plus podatek VAT za KWARTAŁ ( współpracę liczymy w pełnych miesiącach).

  Zatem za podaną kwotę oferujemy produkcję 3 audycji, wysyłkę ich do ciebie, promocję na naszych portalach społecznościowych i produkcję 1 clipu na You Tube rocznie.

  Za usługi wystawiamy fakturę VAT.

  Pakiet ekonomiczny

  Obejmuje te same usługi, które sa wymienione w pakiecie PODSTAWOWYM +

  1.Umieszczenie audycji z twojego bloga w zakładce ” POLECAMY: na pozycjonowanej stronie http://www.audio-blog

  2. Nagrywanie audio-komentarzy ( merytorycznych) do twoich audio-wpisów i publikowanie ich wraz z audycją w aplikacji ( komentatorami blogów podróżniczych dla Audio-blog będą Elżbieta i Andrzej Lisowscy, dziennikarze, twórcy telewizyjnego programu ” Światowiec” oraz regularnie pojawiających się na antenie Radia Kraków programów podróżniczych „Cafe Południk”.

  Cena tego pakietu wynosi ( oferta ważna do końca października) jedynie 500 PLN netto plus podatek VAT za KWARTAŁ usługi ( czyli za 3 miesiące), płatne z góry.

  Spiesz się z decyzją bo dobre okazje nie spadają z nieba!

  Wierzymy, że zostaniesz z nami nie tylko na „próbny kwartał”, po którym możesz podjąć decyzję o rezygnacji z usługi!

  Więcej pytań?

  Napisz do autorów piszących dla nas aby zweryfikować naszą rzetelność: http://www.singielmama.eu, http://www.na-macierzynskim.pl, http://www.szkodnikowo.pl

  Audio-blog to także atrakcyjne wywiady z coachem i psychoterapeutą, to ciekawe felietony pisane przez Polaków rozsianych w różnych zakątkach świata.

  Zapraszamy do posłuchania najnowszych wpisów z naszej aplikacji.Dla dzieci polecamy zakładkę RODZINA, a w niej AUDIKIDS, czyli wierszyki, bajeczki i czasoumilanki 🙂

  Napisz do mnie, chętnie odpowiem na każde pytanie:)

  Jolanta.Gurgul@Audioexpress.pl

  lub:biuro@Audioexpress.pl

  http://www.audio-blog.pl

  Wydawca aplikacji: Audioexpress.pl

  NIP: 678-109-2625

  Pozdrawiam,

  Do usłyszenia w Audio-blog!

  Jolanta Zdolska- Gurgul

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s