Pojedynek ze śmiercią -Joost van der Westhuizen

Wczoraj po południu, po kilkuletniej walce z chorobą (zanikowe stwardnienie boczne) zmarł jeden z najwybitniejszych sportowców RPA, Joost van der Westhuizen. Miał 45 lat.

SOUTH AFRICAN SPRINGBOK JOOST VAN DER WESTHUIZEN DIVES FOR THE BALL.

South African’s Joost Van der Westhuizen (R) passes the ball after a tackle by Australian back Stephen Larkham ( R) and flyhalf George Gregan (C) during the final of the tri-nations cup August 22. South Africa beat the visiting Australians 29-15. JN/KM – RTRX0CH

Joost zadebiutował w reprezentacji rugby RPA w 1993 roku i w ciągu kilku lat stał się kluczowym zawodnikiem drużyny Springboks.
Grał na pozycji łącznika młyna (pozycja nr 9). Łącznie wystąpił w 89 meczach, co aż do 2007 roku (czyli prawie do konca jego kariery) stanowiło rekord kraju.
W momencie zakończenia kariery reprezentacyjnej van der Westhuizen był również posiadaczem rekordu w liczbie przyłożeń w oficjalnych meczach reprezentacji.

Van der Westhuizen powszechnie postrzegany jest jako jeden z najwybitniejszych graczy na swojej pozycji w historii rugby na świecie, czemu dano wyraz przyjmując go do Międzynarodowej Galerii Sław Rugby.
Wystąpił w kilku rozgrywkach o Puchar Świata –  zawsze był inspirującym zawodnikiem, graczem-talizmanem, który brał czynny udział w wielu sukcesach drużyny Springboks.

Joost van der Westhuizen zakończył karierę zdobywając każde trofeum dostępne dla zawodnika z RPA, poza triumfem w Super 12 i zwycięstwem w serii spotkań z British and Irish Lions. Dwukrotnie wygrał Currie Cup (1998 i 2002), raz Puchar Trzech Narodów (1998) i raz Puchar świata (1995).

RIP (*)(*)(*) Joost

Źródła (spośród wielu):

http://www.sport24.co.za/Rugby/worlds-greatest-no-9s-remember-joost-20170207
http://www.iol.co.za/sport/rugby/rest-in-peace-joost-van-der-westhuizen-7637515

Reklamy

5 thoughts on “Pojedynek ze śmiercią -Joost van der Westhuizen

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s