Nowy Minister Finansów RPA… Dejavu?

W zasadzie to przez chwilę zastanawiałam się, czy nie skopiować postu o (prawie) tym samym tytule sprzed półtora roku i zmienić w zasadzie tylko dwa imiona- ustępującego i nowego ministra.
Zamiast David Van Rooyen – teraz jest Malusi Gigaba. Zamiast Nhlanhla Nene – Pravin Gordhan.
Reszta by sie zgadzała.
Ale zdałam sobie sprawę, że trochę niepełna ta historia wtedy by była – a to, co się wydarzyło po wylaniu poprzedniego ministra i przejęciu władzy przez nowego, też jest ciekawe 😉

A więc w wielkim skrócie.

 1. Po wywaleniu Nhlanhli Nene RPA uzyskała „śmieciowy” status kredtowy, co oczywiście wywołało protesty środowisk biznesowych.
 2. W związku z tym ogólnym protestem oraz spadkiem wartości randa „na łeb na szyję” (w ciągu miesiąca na przełomie listopada i grudnia 2015 roku rand stracił ok 20%) David (Des) Van Royen został odwołany i zastąpił go Pravin Gordan – jeszcze wcześniejszy minister,  który od dawna prowadził dość otwartą walkę z prezydentem Zumą.
 3. Rand zaczął iść w górę – ba, odrobił straty sprzed ponad roku, a agencje kredytowe podwyższyły ranking ze śmieciowego na ryzykowny. Pravin Gordhan cieszy się poparciem rynków zagranicznych. Ma głowę na karku i ostro walczy z „niekontrolowanymi wydatkami” co w rządzie Zumy nie jest mile widziane.
 4. Ale prezydent Zuma straszliwie przywiązany był do swojego projektu nuklearnego w oparciu o współpracę z Rosją. Projekt zakłada, że elektrownie nuklearne, które ma wybudować na terytorium RPA Rosja, będą używały uranu z kopalni, w której udziały ma czcigodny 😉 prezydent Zuma. Projekt ten bardzo mocno odpierał zarówno Nhlanhla Nene, jak i Pravin Gordhan.
 5. Prezydent rozpoczął więc wendettę – polegającą na oskarżaniu Pravina Gordhana o takie ciekawe rzeczy jak szpiegostwo, korupcję i oszustwo.
 6. Gdy jednak nie udało się niczego dowieść, prezydent Zuma (w obawie chyba przed rosyjską mafią) ponownie dokonał zmian w swoich ministerialnych szykach i odwołał Pravina Gordhana, którego miejsce zajął Malusi Gigaba (postać podobna do Davida Van Rooyena, ale nieco bardziej wysublimowana, bo w designerskim garniturze).

Malusi Gigaba był wcześniej Ministrem Spraw Zagranicznych i to jemu RPA zawdzięcza nowatorską i jedyną chyba na świecie ustawę, że aby wjechać lub wyjechać z dzieckiem z RPA, konieczny jest pełny odpis aktu urodzenia dziecka oraz upoważnienie sądowe nieobecnego rodzica upoważniające rodzica obecnego (lub inną osobę) do wyjazdu z dzieckiem.
Nie byłoby to chyba szokujące, gdyby obowiązywało to tylko obywateli RPA, ale nie!
Ta ustawa obowiązuje cały, mający ochotę do RPA przyjechać (albo z niej wyjechać) świat…
Szacuje się, że na jego pomyśle przemysl turysteczny RPA stracil szacunkowo ok 20% nie zmniejszając przy tym liczby uprowadzeń dzieci (a o to w ustawie chodziło…)

Rand zareagował podobnie jak ubiegłym razem, spadł i spada dalej.
Właściwie nie rozumiem skąd ten śmieciowy status.
Bo działania prezydenta RPA i reakcje randa na te działania są tak przewidywalne, że chyba zacznę inwestować w walutę 😉

Reklamy

8 thoughts on “Nowy Minister Finansów RPA… Dejavu?

 1. Czyli wychodzi na to, że południowoafrykańskie wino relatywnie stało się teraz tańsze 😉
  Tak na marginesie powiedz, czy w ślad za podobnymi (i obecnymi) zawirowaniami jeśli chodzi o pozycję ZAR, ceny produktów i dóbr (przykładowo: wino, owoce, produkty południowoafrykańskie, benzyna, nieruchomości) reagują wzrostem cen ?

  BTW – czy istnieje jakiś bankowo-kontowy odpowiednik naszych bezpłatnych rachunków bankowych otwieranych przez internet (z płatniczą kartą debetową) ? Może to i doby pomysł zainwestować teraz w walutę – na przyszły rok będzie jak znalazł 😉
  A może w kolejnym cyklu skrobniesz coś na temat systemu bankowego dla ludności ?
  Pozdrawiam.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s