Szlaki Gór Smoczych – Sfinks i wodospad Sterkspruit

Niedawno spędziliśmy kolejny weekend w naszych ulubionych  Górach Smoczych. Ponieważ oprócz Młodego zarówno ja, jak i Duży potrzebowaliśmy odpoczynku, wybraliśmy łatwiutkie szlaki w rejonie Monks Cowl.
Łatwiutkie też dlatego, że nie było nic po środku – albo było łatwiutko albo już dość dużo trudniej – bo całodniowe trasy powyżej 12 kilometrów (licząc drogę tam i z powrotem).
Nie bardzo nam się chciało jeszcze męczyć takimi Młodego, choć coś mi mówi, że to chyba my bylibyśmy bardziej zmęczeni 😉 My te dwie trasy przeszliśmy oddzielnie (Wodospad Strekspruit jest bardzo blisko, tuż za kempingiem – jest to w zasadzie spacer a nie trasa) ale można je połaczyć w jedną wycieczkę, bo Sfinks też nie jest długą trasą.
Długość szlaku: 4 km (Sfinks) + 2,5 km (wodospad Sterkspruit)
Czas: ok 3 godziny (czas łączny, tam i z powrotem, włączając odpoczynek) – w zależności ile czasu spędzicie w jeziorkach skalnych – koniecznie zabierzcie kostiumy kąpielowe, jeśli na trasę idzicie latem, bo ochłoda na pewno się przyda. Sam Sfinks i powrot z niego to ok 2 godziny
Stopień trudności: Sfinks średnio trudny, wodospad Sterkspruit łatwiutki (powiedziałabym, że odpowiedni nawet dla 3-latka)
Nasz własny barometr trudności: kwękanie Młodego, który raczej nie kwękał 😉

Trasę rozpoczyna się z parkingu Monks Cowl EKZNW, gdzie znajduje się punkt informacyjny oraz kemping na którym moożna przenocować. Zanim wyruszycie, zarejestrujcie się w punkcie i zapłaćcie niewielką opłatę, idzie ona na utrzymanie parku krajobrazowego. Tuż za budką gdzie się rejestrujecie, idziecie prosto drogą. Po kilkudziesięciu metrach dotrzecie do słupka, który wskazuje kierunek tras. Trasa do Sfinksa jest na lewo, a do wodospadu Sterkspruit na prawo. W zasadzie od was zależy gdzie pójdziecie najpierw, ale jeśli jest rano i dzień zapowiada się upalnie, to warto zacząć od Sfinksa.

Sfinks jak sama nazwa wskazuje, wygląda jak… Sfinks. Droga prowadzi przyjemną ścieżką, choć chwilami jest dość stromo. Na początku jest trochę cienia, ale później jest mniej krzaków – a ponieważ ścieżka biegnie północymi zboczmi (na południowej półkuli północ to ta słoneczna strona) to w ciągu dnia robi się dość gorąco. W sezonie jest to dość uczęszczana trasa więc nie liczcie na spokój.
Jeśli będziecie się trzymali głównej ścieżki, to w zasadzie nie można się zgubić,  mimo, że w pewnym momencie ścieżka się rozgałęzia. Pierwsza droga na lewo prowadzi do Champagne Castle Hotel, a druga, w dół na prawo – do pensjonatu iKhayalamafu, więc nawet jeśli się gdzieś zgubicie, to nie będzie to katastrofa 😉

Droga najpierw wiedzie przez zarośla i dość mocno w górkę, potem już mniej stromo.
W dalszym ciągu jest trochę krzewów, ale nie dają zbyt dużo cienia, więc na pewno się ciut zmęczycie. Na tyle, aby z ulgą przywitać wodospad Crystal Falls kilkaset metrów od Sfinksa.
Tam można się ochłodzić i uzupełnić zapasy wody (wodę z wodospadu można pić).

Dalej jest już prosto i niedługo, ostatni kilometr przejdziecie podziwiając widoki. Koniecznie wejdźcie na szczyt Sfinksa, scieżka chwilami jest mało widoczna, ale warto ją zlokalizować (zresztą na pewno będą tam inni ludzie, więc można iść za nimi), na samej górze możecie sobie zrobić piknik.
Jeśli macie ochotę na dłuższą trasę, możecie iść dalej do Blindsman Corner, ale to następne 5 km. Wrócić możecie inną trasą, jej długość jest podobna, więc warto urozmaicić sobie w ten sposób wycieczkę.
My z naszym 7-latkiem nie gotowi byliśmy na 12 km marszruty 😉

Schodząc w dół, możecie zahaczyć o wspomniany wcześniej wodospad Sterkspruit, od którego przy słupku na dole trzeba skręcić w lewo. Droga prowadzi przez las (Fern Forrest), a potem przez trawy, najpierw dotrzecie do mniejszego wodospadu ze skalnym jeziorkiem, w którym można pływać, a jakieś 200 metrów dalej jest wodospad Sterkspruit. Tutaj już nie da się popływać, bo jest odgrodzony.
Poniżej kilka zdjęć pięknch Gór Smoczych!

Reklamy

2 thoughts on “Szlaki Gór Smoczych – Sfinks i wodospad Sterkspruit

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s