Safari życia: Botswana i Zambia/Zimbabwe – trasa

Poprzez Południową Afrykę prowadzi kilka niesamowitych tras safari. Można je potraktować oddzielnie, albo połączyć w jedną, dużą wyprawę.

Jedną z najciekawszych tras jest trasa przez botswańskie baseny solne (Makadikadi i Nxai), parki Delty Okavango (Moremi i Chobe) aż do Wodospadów Victorii w Zambii lub w Zimbabwe (wodospady leżą na granicy tych dwóch państw).
Nasza planowana trasa przebiegała tak, jak poniżej – oczywiście przy takiej trasie potrzebny jest porządny samochód 4×4. O przygotowaniach do safari pisałam tutaj.

Johannesburg – Gaborone – Baines Baobabs – Maun – Khwai – Savuti – Kasane – Livingstone – Kubu Island – Johannesburg

Cała trasa zajmie ok. 14-15 dni bez większego pośpiechu. Ponieważ drogi są bardziej piaszczyste niż technicznie trudne, w określeniu „porządny” chodzi mi głównie o wysokość zawieszenia. Na piach więcej nie potrzeba, choć „low range” się przydaje. My wybraliśmy się „soft – roaderem” i nie do końca podołał. Musieliśmy przez to ominąć Savuti, do którego można się dostać jedynie przez park Moremi, a potem Chobe.

Alternatywna trasa omijająca Savuti polega na powrocie do Maun oraz udaniu się w kierunku Nata. Tuż przed Nata należy skręcić na północ (droga A33) w kierunku Kasane. Trasa z Maun do Kasane zajmie ok 7 godzin, 650 km) a z Maun przez Khwai i Savuti co najmniej 2 dni (400 km) Podróżując przez Khwai i Savuti, konieczny będzie nocleg w Savuti, a prawdopodobnie także w Khwai – po Savuti już można spokojnie dojechać do Kasane. Rezerwacje, zwłaszcza w Savuti (kamping) trzeba robić wcześniej, ale ponieważ wiele ludzi zmienia plany i nie dociera na czas, można próbować pojawić się bez rezerwacji – jest spora szansa, że miejsce się jednak znajdzie. Jeśli nie – pozostaje nocleg w samochodzie, co przy odpowiednio wyposażonym samochodzie (patrz poprzedni wpis) nie powinno stanowić problemu.

Nasz Renault Duster (wersja 4×4) poległ przy Khwai. Skończyło się na skrzywionych amortyzatorach i dziurze w zderzaku (od spodu, więc nie widać). A podobno to była w miarę „dobra droga ” 😂

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2279277558755006&id=100000183533280

cdn…

4 thoughts on “Safari życia: Botswana i Zambia/Zimbabwe – trasa

  1. To trasa bardzo podobna do tej, którą i ja planuję! Czy auto było własne czy korzystaliście z jakiejś wypożyczalni? W ogóle da się wypożyczonym samochodem przekraczać granice?

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s