„Obserwował ją na placu zabaw” – predator z Pretorii

Chociaż nie lubie pisać o złych i smutnych wydarzeniach, to czasem trzeba. Kilka dni temu w jednej ze znanych „familijnych” restauracji w dość bogatej dzielnicy Pretorii została zgwałcona 7-letnia dziewczynka. Napastnik dostrzegł ją na placu zabaw, poszedł za nia do damskiej toalety, następnie siłą zaciągnął do toalety męskiej. Gdy dziewczynka nie wrociła po kilku minutach, jej zaniepokojona mama poszła jej szukać. Pomoc wezwała natychmiast, gdy tylko usłyszała odgłosy dochodzące z toalety.

Goście restauracyjni wyważyli drzwi i sprawca został zatrzymany na gorącym uczynku. Gdyby nie to, że policja przyjechała szybko, być może by nie przeżył. Tłum gotów był sam wymierzyć sprawiedliwość, szybko i na miejscu. W sumie to chyba aż tak bardzo mnie to nie dziwi, bo sądy działają tu dość opieszale.

W RPA gwałt to jedno z najczęstszych przestępstw. Jego ofiarą może tu paść prawie każdy. Wiek nie gra roli. Płeć czasem też nie. Dlaczego więc ta akurat sprawa tak rozwścieczyła tłum i media?
Sprawcą okazał się młody chłopak, uczniak prawie. O niewinnej buzi. Łudząco zwyczajny. Predator. Biały chłopak z sąsiedztwa.

Chłopak czeka na proces, oby nie za długo. W internecie hula dziesiatki (jesli już nie setki) kopii nagrania – nie tyle z gwałtu, co z tego, co nastapiło bezpośrednio po nim. Jest bardzo drastyczne – nie bedę linkować, ciekawscy moga poszukać po frazie „dros rape video”. Policja i prokuratura prosi o nie kopiowanie i nie dzielenie się nagraniem w social media, bo wtedy nie bedzie mogło być wykorzystane w sądzie. Moim zdaniem wykorzystane i tak by być nie mogło, bo pokazuje sytuację „po”. Sceptycy twierdzą, że sprawa nie miałaby takiego rozgłosu, gdyby sprawca nie był biały. Pewnie jest w tym sporo racji, ale to chyba nie ma znaczenia.

Zanim przyjechałam do RPA, byłam stanowczo przeciwna karze śmierci. Po kilku latach pobytu już nie jestem – bo kryminaliści tutaj, zwłaszcza ci cieżkiego kalibru, pobyt w więzieniu traktują jak wakacje. Utrzymanie więźnia to ok 140 tys randów na rok. Za tę kwotę można posłać do szkoły dziesięcioro dzieci, albo nawet więcej.
Elementy takie jak ten powyżej po prostu są marnotrastwem przestrzeni i powietrza. Chociaż akurat w tym przypadku, ten typ w wiezieniu nie bedzie spędzał wakacji, lecz dostanie to, na co zasłużył. Oby już niedługo.

https://www.timeslive.co.za/news/south-africa/2018-09-28-sharing-dros-rape-video-could-jeopardise-case-warns-government/

Reklamy

8 thoughts on “„Obserwował ją na placu zabaw” – predator z Pretorii

  1. Przykre to, że sprawa nie miałaby takiego oddźwięku, nikogo by nie zdziwiła, gdyby nie to, że sprawca jest biały. Ja nie jestem za karą śmierci, choć uważam, że koszt utrzymania więźniów nie powinien społeczeństwa tyle kosztować… Cóż chłopak dostanie, to na co zasłużył jak tylko dostanie się do więzienia…

  2. Tak jak napisałaś, gwałt w RPA to codzienność. Trochę interesuję się tym co się tam dzieje, może dla tego że to dokładnie drugi koniec świata. Gdy by nie to że napastnik był biały nikt by się tym jakoś specjalnie nie zainteresował. I właśnie to jest najbardziej przerażające.

    • Masz racje i troche tez nie masz racji. Gdyby zdarzylo sie to tam gdzie sie wydarzylo, czyli w popularnej restauracji, to byloby to naglosnione bez wzgledu na kolor sprawcy. Natomiast gdyby sie to wydarzylo w township, to gdyby sprawca byl czarny, nikt by o tym nie wiedzial. Po prostu zniklo by to w gąszczu innych podobnych przestepstw. Inna sprawa to to, ze gdyby to bylo w township i sprawca zostalby zatrzymany na goracym uczynku, to sprawiedliwosc zostalaby wymierzona na miejscu.

  3. Ludzie władzy dbają o wygodę więzień, bo tam mogą trafić, natomiast do szkół już raczej nie pójdą. Mężczyźni rządzą, więc gwałt i przemoc z nimi. Przykre, że nie ma szans na powstrzymanie dramatu pokrzywdzonych.
    Serdecznie pozdrawiam

    • Zgadza sie, ze film nie bedzie i nie powinien byc dowodem. Natomiast faktem jest, ze zatrzymano wlasciwego czlowieka, ktory dokonal gwaltu. Sa na to inne dowody (dna). Dziecko bylo we wlasciwym miejscu, a nawet jesli nie byloby to nie mial prawa jej tknac.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s