Zdjęcie ze Schweizer-Reneke – rasizm w zerówce?

Dwa tygodnie temu światem Whatsappa, Facebook i Instagrama w RPA wstrząsnęło zdjęcie klasy 6-latków, którym młoda nauczycielka podzieliła się z rodzicami.
Zdjęcie przedstawiało dwa stoliki – przy jednym czwórka czarnych dzieciaków, a przy drugim, większym grupa dzieci białych. Dla podzielonej rasowo RPA, gdzie nawet niewielki cien rasizmu urasta do astronomicznycn rozmiarów, takie zdjęcie to woda na młyn jeśli chodzo o działalność ekstremalnmych partii lewicowych.
Działacze zareagowali standardowo – wyszli na ulicę, spalili parę opon i zrobili przed szkołą rozróbę.
W jej efekcie Bogu ducha winną nauczycielkę która zdjęcie wysłała oskarżono o rasizm i zawieszono w obowiązkach a szkołę zamknięto na dobrych kilka dni – właśnie ze względu na wspomnianą rozróbę i palenie opon.

Ale zdjęcie jak to zdjęcie – odtwarza chwilę. Pokazuje ułamek sekundy, a w następnym obraz jaki ukazuje może być zupełnie inny.

A jak wyglądała sytuacja w tym przypadku?

 1. Nauczycielka która zrobiła zdjęcie nie była opiekunem klasy. Po prostu zrobiła zdjęcie.
 2. Językiem nauczania w szkole jest Afrikans – to dlatego kilkoro dzieci, które nie posługiwały się nim biegle siedziało osobno. Szkoła zatrudniająca tłumacza do pomocy dzieciom, skutecznie chciała skutecznie przekazać im instrukcje (to był pierwszy dzień dziciaków w szkole). Chwilę później dzieci zostały rozsadzone – ale to natępne, nie budzące kontrowersji zdjęcie nie zdobyło w Internecie takiej popularności.
 3. Ministerstwo Edukacji nie zadało sobie trudu, aby sprawę wyjaśnić – na szczęście młoda nauczycielka miała nieposzlakowaną opinię i wystarczająco dużo siły, aby ministerstwo wyzwać na pojedynek.
 4. Po rozpatrzeniu sprawy sąd (bo nauczycielka podała sprawę do sądu) przywrócił nauczycielkę do wykonywania poprzednich obowiązków.

Media posiadają wielką moc kreowania opinii – tyle że obecnie nie odbywa się ona na podstawie rzetelnie relacjonowanych faktów, ale najprostszego i niezwykle wybórczego środka przekazu, jakim jest zdjęcie.
I choć można się w powyższym przykadku nie zgadzać z polityką szkoły co do rozsadzania dziecie (nawet na chwilę), to z tego, że kompletnie zostały zignorowane fakty w tej sprawie nie można już pominąć.
I trudno się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że często rację ma nie ten, kto ją ma, ale ten, kto głośniej krzyczy.

 

Reklamy

5 thoughts on “Zdjęcie ze Schweizer-Reneke – rasizm w zerówce?

 1. Media mają moc, faktycznie, ale to powierzchowne opinie bez zagłębiania się w temat, więc sądy nie są obiektywne.
  Serdecznie pozdrawiam

 2. Bardzo charakterystyczny przypadek wydawania sądów bez sprawdzenia wszystkich okoliczności. Czytałam o te sprawie. Udało się Pani dobrze wyjaśnić co miało miejsce, bo informacje dochodziły sprzeczne. Przy okazji: akurat w tym przypadku zdjęcie nagłośnił lokalny przywódca młodzieżówki DA, partie lewicowe to podchwyciły, ale pierwszym sprawcą był członek DA. Nie spotkały go za to żadne konsekwencje. Przywódca partii: Mmusi Maimane też oburzał się na obrazek, choć bronił samą nauczycielkę. Sprawa na razie skończyła się dobrze, choć władze nie zrezygnowały z badania sytuacji w szkole i szukania ewentualnych „winnych”.

  • Pani Olu, mnie to zdjęcie tez oburzylo, bo to w jaki sposob zostało przedstawione właśnie sklanialo do osądu. Cieszę sie, że powstrzymałam sie od oceny, bo podejrzewalam, ze sprawa moze miec drugie dno. Tak jak napisałam na samym koncu, mozna nie zgadzac sie z polityka szkoly w kwestii dodatkowych wyjasnien grupie dzieci, ale sama nauczycielka jest tu zupelnie bez winy.

   • Ja jak pierwszy raz zobaczyłam to od razu podejrzewałam drugie dno, bo wiedząc o tym, że w RPA często szuka się rasizmu, gdzie go nie ma uzznałam za mało prawdopodobne, że szkoła chciałaby jawnie stosować segregację. Podejrzewałam, że dzieci same tak siadły lub, że był to fragment jakiejś zabawy i losowo tak się złożyło, że przy małym stoliku znalazły się czarne dzieci. Okazało się, że chodziło o sprawy językowe. Pozdrawiam i niech dalej Pani pisze, bo to są mało znane rzeczy.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s