Praca w RPA: wizy i administracja – czyli papierkowa robota (aktualizacja)

Dziś aktualizacja kwestii wizowych. W ostatnich latach zmianiły się nieco zasady przyznawania wiz (choć w praktyce wygląda to podobnie) oraz nazwy niektórych wiz, choć same kryteria przyznawania są podobne. Stąd też, w komentarzach będziecie widzieli dużo starsze daty, niż data wpisu.
We wpisie o BBBEE przybliżyłam trochę specyfikę rynku pracy RPA i problem z którym boryka się ten kraj – czyli drenaż mózgów.

Jeśli zachęciło was to do poszukiwania pracy w tym pięknym ale niezbyt bezpiecznym kraju, to zanim jeszcze zaczniecie poszukiwania i podejmiecie pewne trudne do odwrócenia decyzje, należy wziąć pod uwagę jeden kluczowy element.

O PRACĘ I ODPOWIEDNIA WIZĘ STARAMY SIĘ PRZED WYJAZDEM!!!

Jedynym z zasadzie wyjątkiem od tej reguły może być sytuacja, gdy to firma wysyła pracownika na koniec świata i wszystko sama organizuje – ale nawet wtedy, warto się dopytać jak będzie wyglądała sprawa pobytu na miejscu jeśli sprawy wizowe będą się opóźniać.
Bo może się ukazać, ze bez pozwolenia na prace firma nie będzie w stanie zapłacić, bank nie otworzy konta, a urząd celny nie wyda „mienia przesiedleńczego” bez słonych opłat…
I co wtedy? Ano jak dobra firma to da zaliczkę… Ale lepiej to wiedzieć od początku niż się stresować już na miejscu i zastanawiać nad powrotem…

Chcąc przyjechać do RPA do pracy są do wyboru następujące rodzaje wizy:

 1. Wiza transferowa (intra-company transfer permit) – dla pracowników już zatrudnionych w oddziale tej samej firmy w innym kraju. Ważna do 4 lat, po upływie których trzeba opuścić RPA (wizy nie można przedłużyć). Najłatwiejsza w uzyskaniu, ale nie pozwala na zmianę pracy.
 2. Wiza „korporacyjna” (corporate visa) – bardzo podobna do intra-company transfer, ale pozwala na zadrudnienie większej ilości pracowników do wykonania konkretnych zadań, stosowana jest głównie w przemyśle ciężkim i przyznawana jest na krótszy okres czasu (maksymalnie 3 lata), podczas któreego nie można zmienić pracodawcy. Po upływie ważności wizy należy wrócić do kraju.
 3. Ogólne pozwolenie na prace (general work permit) – typowa praca na kontrakcie dla konkretnego pracodawcy. Ta kategoria obejmuje większość przyznawanych pozwoleń. Podobnie jak wiza transferowa nie pozwala na zmianę pracy (procedura rozpoczyna się od nowa). Ten rodzaj wizy generalnie przyznawany jest na 5 lata (z możliwością przedłużenia). Przyznawana zazwyczaj na wykonywanie pracy na stanowiskach gdzie potrzebne są zarówno wysokie kwalifikacje jak i doświadczenie zawodowe.
 4. Pozwolenie dla wysoko kwalifikowanych (critical skill permit) – to oczywiście najbardziej pożądany rodzaj wizy! Pozwala na przyjazd do RPA i poszukiwanie pracy na miejscu. Dozwolona jest zmiana pracodawcy, a wiza wydawana jest na okres do 5 lat. Kwalifikacje musza być zweryfikowane przez South African Qualifications Authority (SAQA) – tutaj znajduje się obecna lista zawodów.

O każdą z tych wiz należy starać się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Istnieje kilka innych kategorii wizowych związanych z pracami badawczymi, wolontariatem, wymianami międzynarodowymi itp, których tu nie opisałam (bo są to wizy przyznawane rzadziej). Więcej informacji o wymienionych pozwoleniach znajduje się na stronie VFS Global. Można rowniez skontaktować się z Ambasada RPA (00-675 Warszawa ul. Koszykowa 54, tel. 022 625 62 28 tel. 022 625 62 33 tel. 022 625 72 39 fax. 022 625 62 70)

…… to co poniżej do w dalszym ciągu prawda :-)……

Czy wspominałam już, ze O PRACĘ I ODPOWIEDNIA WIZĘ STARAMY SIĘ PRZED WYJAZDEM?

A o to dlaczego…

RPA to kraj w Afryce. A w Afryce czas płynie inaczej.
Pamiętacie chyba Króla Lwa i słynne wyrażenie „Hakuna Matata”?
Otóż to wyrażenie jest tak samo prawdziwe w RPA jak i w Kenii skąd pochodzi, choć tutaj funkcjonuje pod określeniem T.I.A. (This Is Africa)

cdn (dalsze aktualizacje wkrótce)

Przeczytaj także:

Koszty życia w RPA – opieka zdrowotna
Koszty życia w RPA – opieka nad dziećmi i edukacja
Koszty życia w RPA – podstawowe wydatki
Praca w RPA: kto, co, gdzie i za ile – czyli w końcu trochę konkretów 😉
Praca w RPA: BBBEE – czyli wyrównywanie szans

Reklamy

14 thoughts on “Praca w RPA: wizy i administracja – czyli papierkowa robota (aktualizacja)

 1. Witam,

  Mam konkretne pytanie dot. wiz typu „exceptional skill permit”. Jestem tzw. kontraktorem w działce IT, działam wystawiając faktury za pośrednictwem kilku spółek (poza PL). Od pewnego czasu dostaję konkretne $$ zlecenia od pośredników IT z Johannesburga. Ale ponieważ poziom pośredników bywa różny klienci zaczęli zwracać się z propozycjami współpracy do mnie bezpośrednio. Niestety ze względu na specyfikę biznesu trzeba być na miejscu (banki = dostęp do danych poufnych).
  Moje pytanie: czy trudno jest samodzielnie wyrobić wizę tego typu? Bardzo wątpię żebym otrzymał propozycję pracy ponieważ dla obu stron generuje to stertę papierów i problemów, co innego przy współpracy typu B2B która jest w bardzo wielu przypadkach preferowana. Przynajmniej na początku.
  Przejrzałem stronę SAQA natomiast nie chciałbym rozpocząć czegoś bez potrzeby. Czy od razu skierować się z tym zapytaniem do ambasady?? Jeżeli mogę liczyć na poradę ew. gdzie uderzyć z pytaniem (może warto skorzystać z pomocy pośrednika wizowego??).

  Pozdrawiam autorkę i gratuluję prowadzenia bardzo ciekawej strony.

  • Dziekuje 🙂 Tego typu uslugi swiadczy sie teraz przez internet, wiec nie sadze, aby akurat na to wydali wize. W RPA potrzeba jednak specjalistow, developerow IT itp, wiec warto dokladnie sprawdzic jak wyglada proces weryfikacji kompetencji, bo moze sie okazac, ze sie w cos “wstrzelisz” z umiejętnościami. Wize “critical skills” wyrabiasz samodzielnie, nie jest do niej potrzebna oferta pracy. Jak ja juz dostaniesz, to masz rok na znalezienie pracy i wtedy juz nikt nie sprawdza, czy pracujesz w zawodzie. Moim zdaniem warto sprobowac. Przejrzyj dokladnie liste zawodow (jest aktualizowana co jakis czas) i dopasuj swoje kompetencje do ktoregos z nich. Posrednik wizowy moze sie przydac, ale raczej nie bedzie konieczny.

   • Dziękuje za odpowiedź – pełna zgoda o critical skills.

    Jestem po wizycie w ambasadzie. Do listy dokumentów niezbędnych do otrzymania wizy trzeba dostarczyć: zaświadczenie Medical Certificate, zaświadczenie Radiological Report (oba na drukach ambasady), zaświadczenie o niekaralności (przetłumaczone na angielski). W przypadku małżeństw jeszcze akt ślubu, a jeżeli mają dodatkowo podróżować dzieci to akty urodzenia. Co do zewnętrznego pośrednictwa – nie ma to sensu bo i tak trzeba osobiście stawić się w ambasadzie żeby mogli zdjąć e-odcisk palca. No i zaświadczenie SAQA w oryginale, z którego ambasada zrobi sobie kopię.

    Otrzymałem ten sam dokument dot. critical skills – kwalifikacje które mam pasują w dwóch sekcjach (Information Communication & Technology) oraz edukacyjne (Professionals and Associate Professionals). Dla potomnych: praca jako freelancer z działalnością poza RPA nie łapie się w ich akt więc lepiej od razu przystąpić do rocznej wizy dla krytycznych specjalizacji (szkoda że ma roczną ważność a nie jak w przypadku USA B1/B2 10 lat).

    Pytanie o SCoE: jak w praktyce wygląda uzyskanie zaświadczenia od SAQA? Czy jeżeli wykształcenie pasuje w sekcji „Professionals and Associate Professionals” to czy nie wystarczy przetłumaczone zaświadczenie o uzyskaniu magisterium + dołączenie kopii org. tego dokumentu z uniwersytetu (bardzo użyteczny papier – wyższy priorytet niż kopia dyplomu). W szczególności sformułowanie „recognised by SAQA or any relevant government Department” – zakładam że polskie uniwersytety łapią się w taką grupę. Zależy mi na maksymalnym uproszczeniu procedury i oszczędności czasu.

    Serdecznie pozdrawiam!

    • Dziewczyna, ktora pracuje u mnie w dziale zalatwila wszystko w ciagu 2-3 miesiecy, wiekszosc europejskich uniwersytetow sie lapie do grupy „recognised”, ale aby na 100% potwierdzic, trzeba rozmawiac za SAQA bezposrednio. Moga tez pytac o wyniki z poszczegolnych przedmiotow.

     • Jeżeli byłaby taka możliwość to byłoby super, gdyby Twoja koleżanka opisała jak to procedowała (np. czy wystarczy samo magisterium, czy dołączyć również świadectwo maturalne; czy kopia dyplomu czy zaświadczenie o ukończeniu studiów a może i to i to?).
      W sieci jest bardzo mało informacji na temat nostryfikacji SAQA, pytałem w ambasadzie w Warszawie ale tam nikt się tym nie zajmuje, pokazano mi tylko jak wygląda taki dokument. Jedyne czego byli pewni to, że trzeba każdy wysłany dokument przetłumaczyć na angielski przez tłumacza przysięgłego.
      Sam wniosek o przyznanie wizy Critical Skills wypełnia się odręcznie na formularzu i składa osobiście. Koszt wizy = 150 EUR przeliczany po kursie ambasady (na ten moment około 650 PLN). Druga ważna informacja: należy dołączyć potwierdzenie biletu lotniczego w jedną stronę (może być potwierdzenie rezerwacji bez zakupu samego biletu).
      W naszym polskim przypadku nie ma również potrzeby dostarczania zaświadczenia o szczepieniu przeciw żółtej febrze jeżeli nie będziemy przemieszczali się przez obszar, na którym jest ryzyko jej występowania (przeważnie loty z PL są via Włochy, Turcja albo Dubaj – w tym przypadku można sobie to darować).
      Na koniec link do nieco bardziej szczegółowych informacji o wizie C.S. z punktu widzenia obywatelki Meksyku: https://thelifestylehunter.com/critical-skills-visa-work-south-africa/
      Potwierdza ona to o czym tu piszemy i dodała tylko novum w postaci przynależności do organizacji zawodowych – pytanie czy na etapie starania o wizę ma to sens?

     • Postanowiłem uzupełnić moje własne pytanie – przyda się dla tych którzy dopiero rozpoczynają lub myślą rozpocząć proces nostryfikacji wykształcenia by SAQA (wszystko co poniżej w oryginalnej pisowni anglojęzycznej):
      • A signed online application page (pro-forma invoice)
      • Certified copy of ID or passport
      • Proof of payment
      • Consent form
      • Certified copies of the actual graduation certificate
      • Certified copy of a complete academic transcripts (from the first, to the final year)
      • Certified copy of qualification in the original language (from non-English speaking countries)
      • Certified copies of sworn English translations of your qualifications and academic transcripts (academic record or statement of results) if the qualifications are not in English.
      • There are region-specific additional requirements – page 2 of the application form “what must be submitted”.
      Wszystko co powyżej należy wysłać do SAQA House na adres 1067 Arcardia Street, Hatfield Pretoria.

     • Neo – dziekuje za komentarz i aktualizacje. Zapomnialam o nim zupelnie, zreszta ta dziewczyna juz o nas odeszla (tak to jest inwestowac w cudzoziemców…) Wszystkim, ktorzy sie zdecyduja na prace w RPA zycze powodzenia i sukcesow!

     • Zebrałem to wszystko żeby innym było łatwiej – paradoksalnie najwięcej materiałów znalazłem w języku hiszpańskim. Polecam również kanał FB SAQA – dość sprawnie odpowiadają na pytania – dobrze przed rozpoczęciem zbierania dokumentów upewnić się że nie wprowadzili zmian / czegoś nie dodali – przesyłają aktualną listę z ogólnym opisem. Dla mnie novum był kompletny scenariusz studiów (od I do V roku studiów – niby dyplom potwierdza uzyskane wykształcenie ale oni jednak chcą zrobić punktację każdego z zaliczonych przedmiotów niezależnie).
      SAQA zwraca uwagę żeby dostarczyć im upoważnienie (notarialnie potwierdzone) do zweryfikowania przesłanych dokumentów – okazuje się że wiele osób o tym zapomina i … dokumenty wracają.
      Piszesz, że ludzie rezygnują – może wpływ ma ogólnie pojęte bezpieczeństwo (?). W moim przypadku chciałbym już mieć procedurę Crit.Visa za sobą i rozpocząć pracę w Johannesburgu. Czy to dobry kierunek – czas pokaże. Liczę że w sierpniu lub we wrześniu wyląduję na południowoafrykańskim kontynencie.

 2. Pingback: Życie w RPA – raj na ziemi czy istne piekło? | Blondynka w Krainie Tęczy

 3. Witam,
  Orientujesz sie moze jak uzykas zaswiadczenie o niekaralnosci z Polski bedac juz w RPA? Przebywam obecniena dwuletnim Relatives Permit, ale wkrotce bede mogl sie starac o permanent permit, dlatego tex musze skompletowac wszystkie dokumenty ponownie bo wazne byly tylko przez 6 miesiecy. Przebywam obecnie w Cape Town, wiec zastanawiam sie czy mozna takie zaswiadczenie uzykas droga pocztowa (tak jak bylem to w stanie zrobic w UK) czy bede tez musial wybrac sie do konsulatu osobiscie. Jedyne co znalazlem na stronie konsulatu to kwota jaka musze zaplacic…

  • Najlatwiej poprosic kogos z rodziny, mysle ze droga pocztowa albo przez ambasade tez jest to mozliwe, ale nie probowalam. Mnie zawsze wysyla moja mama. Koniecznie poleconym albo kurierem bo czasem przesylki gina.
   Aha, aplikacja „permanent” trwa bardzo dlugo, czasem nawet dwa lata. W tym czasie powinienes miec wazny „temporary residence” wiec prawdopodobnie bedziesz musial zlozyc dwie aplikacje w tym samym czasie. Nie wiem, czy to jest konieczne, mnie tak doradzili w Deloitte, no ale oni maja z tego pieniadze.

   • Dzieki za informacje! Myslalem, ze takie podanie musi byc z obecnym adresem zamieszkania itd. Przynajmniej jedno z glowy. Rozgladalem sie na exapt forum i widze ze faktycznie prawie kazdy tam pisze, ze czas oczekiwania na permanent permit to nawet 2 lata czyli obecny tymczasowy nie daje rady. Przyzwyczajenie sie do African time zajmie mi chyba dluzej niz myslalem 😉 bo przeciez wszystko sie dzieje just now 😉
    Dzieki i pozdrawiam!

 4. Witaj Kuba, odpowiadam na forum, bo inni tez mogą być zainteresowani.
  Firma musi Ci wysłać ofertę pracy/ kontrakt.
  Następnie mogą wybrać, czy starają się o wizę dla ciebie sami, czy przesyłają ci potrzebne dokumenty i starasz się w Polsce.
  Wymagane dokumenty:
  – kontrakt/ oferta (podpisana przez obie strony)
  – oświadczenie, ze jestes odpowiednim kandydatem na oferowane stanowisko oraz, ze firma nie znalazła nikogo na rynku lokalnym (firma) (Letter of Undertaking) oraz e pokrywają ewentualne koszty repatriacji
  – uzasadnienie swojej decyzji (Motivation Letter)
  – forma BI-1738
  – opinia lekarza (Medical Certificate – na specjalnym druku)
  – wynik prześwietlenia płuc (Radiological Report – na specjalnym druku)
  – zaświadczenie o niekaralności (przetłumaczone na angielski)
  – dokumenty potwierdzające kwalifikacje (przetłumaczone na angielski)
  – bilet powrotny
  – paszport ważny przynajmniej 30 dni PO wygaśnięciu oczekiwanej wizy
  Wszystkie dokumenty powinny być do ściągnięcia ze strony (do sciagniecia ze strony http://www.residencepermit.co.za/temporary-residence-exchange-permit.php).
  Mozna poprosić jakieś lokalne biuro o pośrednictwo, ale nie jestem pewna, czy warto, lepiej chyba skontaktować się z Ambasada RPA i omówić temat.
  Pozdrawiam!

 5. Witam.
  Chciałbym wyjechać do RPA, do pracy. Mam tam zagwarantowane stanowisko, ale jak wiadomo potrzebna jest wiza. W RPA mam siostrę, która mieszka tam od kilku lat i jest w związku małżeńskim z obywatelem tego kraju. Pierwszy raz będę starał się o wizę stąd moje pytanie, co powinienem teraz zrobić? Dodam, że byłem raz w RPA przez 30 dni. Jeśli ktoś mógłby mi pomóc, proszę o kontakt na: kuba.whisperwind@gmail.com
  Za wszelką pomoc z góry dziękuję i pozdrawiam.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s