Clarens – na tropie dinozaurów

Clarens to niewielkie miasteczko położone w prowincji Free State (Wolne Państwo) u podnóża górskiego parku Golden Gate.
Ze względu na swoje położenie jest idealna bazą wypadową z której można zwiedzić cały park, obfitujący w wiele tras pieszych, rowerowych oraz 4×4. Łatwo tu dotrzeć z Johannesburga, dlatego oprócz międzynarodowych turystów znajdziecie tu wielu „lokalsów” właśnie z tego najbogatszego rejonu RPA.
Miasteczko nie bez powodu nosi swoją nazwę – została ona nadana tej wtedy jeszcze wiosce w 1912 roku aby uhonorować prezydenta Paula Krugera, który miał duży wpływ na historię tych okolic.
Paul Kruger spędził ostatnie lata swego życia w wiosce w Szwajcarii o identycznej nazwie.

Clarens słynie nie tylko ze swego pieknego położenia – jest także domem wielu artystów, co można łatwo zauważyć po ilości galerii, antykwariatów i muzeów, co nadaje temu miasteczku swoisty urokliwy klimat. Atrakcyjności dodaje także obfitość restauracji, kafejek, barów, butików i innych fajnych „rupieciarni”, w których można spędzić pół dnia. A gdy górskie powietrze zimą da się we znaki, na ulicy u lokalnego sprzedawcy można kupić lokalny Mampoer na rozgrzewkę 😉

Oprócz swojej „chill-outowej” atmosfery, miasteczko znane jest ze swych zasobów paleontologicznych.
Przed około 200 milionami lat żyły na tym terenie dinozaury, a w 2009 roku na przemysłowych terenach należących do firmy Eskom (producent energii elektrycznej) natrafiono na świetnie zachowany, największy do tej pory okaz znaleziony w RPA. Po tym odkryciu rozpoczęto paleontologiczne i geologiczane prace badawcze, podczas których znalezione jeszcze wiele innych okazów – obecnie Clarens oferuje 2-3 godzinne wycieczki (Dinosaur Tours), podczas których można obejrzeć okazy i prześledzić proces formowania się skał na przestrzeni różnych epok.

fossilised skull in Clarens

Wiecej o Clarens można znaleźć na oficjalnej stronie miasteczka.

One thought on “Clarens – na tropie dinozaurów

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s