#dzień 75 – corona lockdown

Gdy dwa i pół miesiąca temu RPA wprowadziła stan wyjątkowy, nikt nie miał pojęcia ile to wszystko potrwa ani jakie będą konsekwencje ograniczenia gospodarki. Statystyki, przynajmniej te dotyczące RPA były jedynie spekulacjami, zarażonych osób było ok. 1000.

Po 11 tygodniach stanu wyjątkowego, który tutaj był dużo bardziej restrykcyjny niż w wielu innych krajach (może jedynie poza Chinami) widać już bardziej co przyniosły zmiany. Liczba zakażeń to obecnie 48285, zmarło 998 osób. Przeprowadzono prawie milion testów, co jak na kraj rozwijający się nie jest złym wynikiem.

Pierwsze 6 tygodni (poziom 5) były stanem podczas którego nikt nie miał prawa przebywać poza domem. Do przebywania poza domem potrzebna była przepustka od pracodawcy z zaakceptowanej listy. Pracować mogły jedynie firmy produkujące artykuły pierwszych potrzeb (również ustalonej odgórnie, mało logicznej, listy). Jedynymi powodami do wyjścia z domu były wizyta u lekarza, wyjście do apteki lub sklepu (po artykuły pierwszej potrzeby) lub na policję w celu zgłoszenia przestępstwa.

Nie działał e-biznes (uzasadnieniem było nie dawanie mu przewagi nad innymi formami biznesu). Wiele firm musiało pozwolić na pracę zdalną, oczywiście szkoły też zostały zamknięte. Wprowadzono prohibicję i zakaz sprzedaży papierosów. Rand bardzo stracił na wartości. Dość kuriozalnym efektem takiego stanu rzeczy był dość duży spadek przestępczości.

Kolejne 4 tygodnie (poziom 4) były bardzo podobne. Jedynymi zmianami było rozszerzenie listy artykułów pierwszej potrzeby o sprzęt komputerowy, pozwolenie na działalność e-comerce oraz pozwolenie na spacery w godzinach od 6 do 9 rano. Rand nieco się wzmocnił, ale dalej był słaby. Pomimo nacisków, nie zniesiono ani prohibicji, ani zakazu sprzedaży papierosów.

1 czerwca RPA przeszła na poziom 3. Lista dostępnych artykułów jest teraz dużo szersza. Wolno już przebywać na zewnątrz (koniecznie w masecze). Zniesiono prohibicje, ale nie zakaz sprzedaży papierosow. Wzrosła przestępczość, ale wzmocnił się też rand. W dalszym ciagu zamknięte sa restauracje (można zamowic na wynos). Z rzeczy kuriozalnych – zezwolono na działalność salonów dla psów, ale nie zakładów fryzjerskich czy kosmetycznych.

„…Gdy Twój pies wyglada lepiej niż Ty…” 🤣

Dalej zamknięte sa plaże, ale dozwolone jest wedkarstwo rekreacyjne. Plaże są wiec wypełnione moczącymi kije wędkarzami i ich rodzinami. Dozwolone jest uprawianie sportów wodnych, ale jedynie dla profesjonalistów – w ostatnich dniach łatwo więc stać się zarówno licencjonowanym wędkarzem, jak i profesjonalnym surferem…

Statystyki COVID19 w RPA nie sa złe, ale liczba zarażonych nadal szybko wzrasta. Dużo mniejsza niż w Europie czy USA jest natomiast śmiertelność – jest to dość trudne do wyjaśnienia, bo RPA nie ma zbyt dobrej publicznej opieki zdrowotnej. Podejrzewam, że może być to związane z nieco inna strukturą wiekową (spoleczenstwo w RPA, tak jak zresztą w innych krajach Afryki) jest sporo młodsze niż społeczństwo w Europie czy USA, a z dotychczasowych badań wynika, że młodsze osoby lepiej dobie radzą z wirusem. Najwięcej zarażonych jest w Western Cape (głównie w Cape Town), gdzie najwięcej było przypadków „obywatelskiej niesubordynacji”. Póki co, sytuacja wygląda lepiej niż przewidywano, rand odzyskuje na wartości, ale biorąc pod uwagę tempo przyrostu zakażeń, to chyba jeszcze nie koniec.

3 thoughts on “#dzień 75 – corona lockdown

  1. Teraz to wszystko tak dynamicznie się zmienia, że nigdy nie wiadomo, kiedy zaskoczy nas kolejny lockdown. Warto śledzić takie informacje na bieżąco, zwłaszcza jeśli planuje się jakieś podróże.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s