Gdzie latać (lub nie) dronem w RPA

Choć obecnie podróże są mocno utrudnione, a RPA, oprócz mutacji wirusa (który wprawdzie rzadziej zabija, ale za to szybko się przenosi) posiada dość mocne obostrzenia przy wjeździe w postaci 14-dniowej kwarantanny spędzanej na własny koszt tylko w wyznaczonym do tego celu ośrodku, postanowiłam podzielić się mapą, która może przydać się przy planowaniu podróży.

W RPA prawo jest tak samo restrykcyjne pod względem latania dronami, jak nowe prawo w Europie, choć nie ma limitu wagowego do 250 gramów. Generalnie wolno latać do wysokości 45 metrów lub wysokości najwyższej przeszkody w obrębie 300m (RVLOS), 50m od ludzi i budynków (odległość pozioma).

No i oczywiście poza strefami ograniczeń, które przedstawia poniższa mapa. Podróżnych z dronem na pewno rozczaruje fakt, że absolutnie nie wolno latać nad parkami narodowymi, zwłaszcza tymi że zwierzętami (park Krugera i kilka innych absolutnie wykluczone, kary są wysokie i egzekwowane).

Poza rezerwatami ze zwierzętami są jeszcze parki krajobrazowe, w których „w zasadzie” też nie wolno latać, ale służby nie są tak restrykcyjne w egzekwowaniu przepisów jak w przypadku parków ze zwierzętami. Ma to związek ze zorganizowanym klusownictwem, które w RPA jest poważną plagą.

Loty w RPA nie są logowane do DroneRadar, więc nie zawsze wiadomo, kto lata w pobliżu. Mapy w aplikacjach zwykle są aktualne, choć mogą istnieć rozbieżności. Poniższa mapa nie pokazuje rodzaju strefy, ale dość dokładnie pokazuje gdzie wolno, a gdzie nie wolno latać

https://goo.gl/maps/b2RsJhMsBihqj1B59

6 thoughts on “Gdzie latać (lub nie) dronem w RPA

  1. Szczerze mówiąc to: srać na RPA. RPA przez zachowania małp są dla białych utracone. Pozostaje mieć tylko nadzieję, iż w którymś momencie nastanie tam wojna domowa, która mogłaby coś zmienić na korzyść ludzkości. Polecam Botswanę.

    Polubienie

  2. Czy to prawda, że w związku z covidem coraz więcej południowoafrykańczyków myśli o emigracji do Kanady? Znam człowieka z Cape Town, który spędził wiele lat na emigracji w Chinach. Stwierdził, że chciał wrócić do RPA bo to jego dom i miejsce urodzenia. Pytam, ponieważ niektóre artykuły takie jak ten poniżej wydają mi się trochę przerysowane.

    https://businesstech.co.za/news/wealth/476844/more-south-africans-are-leaving-for-canada/

    Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s