Filmy

Poniżej przedstawiam najciekawsze filmy związane z RPA. Większość opisów pochodzi z Filmweb.pl

Niektóre opisy są przeze mnie zmienione lub uzupełnione, ale staram się nie zdradzać zbyt wielu szczegółów :-)

*****

Jerusalema (2008)„JERUSALEMA”

Film przedstawia historię Lucky’ego Kunene – ubogiego mieszkańca slumsów Hillbrow. Wszystko, czego Lucky pragnie od życia to dom nad wodą, piękna żona i BMW. Ale pochodzi z biednej rodziny z Soweto,  a jego wniosek o przyznanie stypendium właśnie został odrzucony.

W poszukiwaniu lepszego życia rozpoczyna więc karierę drobnego przestępcy, a następnie złodzieja samochodów.

Wkrótce dostrzega jednak, że jeśli chce osiągnąć coś dużego, musi wziąć sprawy w swoje ręce. Lucky wpada na pomysł prowadzenia agencji nieruchomości, która głównie dzięki brutalnym metodom perswazji osiąga duży sukces.

Ale sukces przyciąga kłopoty. Wciągnięty w wojnę z policją i z lokalnym handlarzem narkotyków, Lucky musi pozostawać zawsze krok przed nimi – inaczej straci swoje imperium lub życie.

Obsada: Daniel Buckland, Robert Hobbs, Motlasi Mahloko i inni.

*****

Tsotsi (2005)„TSOTSI”

Tsotsi jest młodocianym liderem johannesburskiego gangu  – nastolatkiem bez uczuć, agresywnym, zamkniętym s sobie,  twardym i bezwzględnym. Żyje z kradzieży i napadów. Zabija dla pieniędzy. Podczas jednej z akcji uprowadza samochód i ku swojemu zaskoczeniu odkrywa na tylnym siedzeniu niemowlę.  Zawozi dziecko do swojego domu w slumsach.

Film ukazuje sześć dni z jego życia, podczas których zachodzą w nim trudne do przewidzenia przemiany.  Obrazowo ukazane tło społeczne stanowi świetny kontekst dla wiarygodnie pokazanej transformacji głównego bohatera.  Reżyser skupia się na jednostkowej historii, pokazuje biedotę, dla której życie poza prawem to często konieczność.

Świat bogatych, o który ociera się żyjący w slumsach Tsotsi jest jak z innego wymiaru.  To salon z pięknymi meblami, pięknie wyposażony pokój dziecka, drogi samochód, a wokół tego masywne ogrodzenie, niemal niemożliwe do sforsowania. Bogaci i biedni. Luksus i slumsy.  Dwa światy tak bliskie i tak od siebie odległe.

Obsada: Presley Chweneyagae, Mothusi Magano, Israel Makoe i inni

*****

Invictus - Niepokonany (2009)

„INVICTUS”

Nieprawdopodobna historia która wydarzyła się naprawdę. Prezydent RPA Nelson Mandela łączy siły z kapitanem narodowej drużyny rugby w celu zjednoczenia kraju podczas nadchodzących Mistrzostw Świata.

Zwolniony po dwudziestu siedmiu latach z więzienia i wybrany w demokratycznych wyborach prezydent Mandela staje na czele zduszonego apartheidem, podzielonego społecznie i kulejącego ekonomicznie RPA. Wbrew oczekiwaniom ciemnoskórej większości, nie zaczynają się represje wobec Afrykanerów, a prezydent staje na straży skonfliktowanych tradycji.

Chce zjednoczenia i wybaczenia. Swoją szansę dostrzega w sporcie, a konkretniej – w zbliżającym się Pucharze Świata w rugby. Pod wodzą Francois Pieenara, grająca dotąd na pół gwizdka, kojarząca się z upadłym reżimem, drużyna pokonuje potężniejszych rywali i przy akompaniamencie wielojęzycznych pieśni dociera aż do finału…

Film bardzo realnie przedstawia wydarzenia z pierwszych miesięcy po upadku apartheidu i sposób w jaki Mandela zjednał zarówno białych jak i czarnych. To co mogło przerodzić się w krwawą rewolucję, stało się fundamentem nowego systemu.

Obsada: Morgan Freeman, Matt Damon, Tony Kgoroge i inni.

*****

Zew wolności (1992)„THE POWER OF ONE”

Afryka, RPA, II wojna światowa. Angielski chłopak nazywany P.K traci rodziców. Trafia do szkoły z internatem gdzie jest jedynym Anglikiem wśród burskich dzieci i tego powodu jest prześladowany. Przygarnia go dawny przyjaciel jego dziadka – Profesor von Vollensteen zwany „Doc”-em.

Choć Niemiec z pochodzenia, to jednak przygarnia chłopca i traktuje jak własnego wnuka. Odkrywa w nim talent do gry na pianinie, wciąga do pomocy w opiece nad ogrodem kaktusowym. Decyzją władz angielskich wszyscy Burowie są internowani, i Doc również trafia do więzienia. P.K odwiedza go co dziennie i przy tej okazji poznaje murzyna Geela, który zaczyna uczyć go boksu.

Po wojnie chłopak kontynuuje pod okiem Geel treningi bokserskie i zapisuje się do prywatnej szkoły. Tam poznaje i zakochuje się w Marii, której ojciec jest liderem Nacjonalistów w RPA . Jego losy dramatycznie zwiążą się z apartheidem, sportem i miłością do Marii, aż dojdzie do tragedii która odmieni życie P.K.

Obsada: Stephen Dorff, Armin Mueller-Stahl, Morgan Freeman, Fay Masterson i inni.

*****

Stander (2003)„STANDER”

Prawdziwa historia życia Andre Standera, najmłodszego kapitana policji w Johanessburgu oraz jednocześnie najbardziej notorycznego złodzieja napadającego na banki w Republice Południowej Afryki.

Andre Stander to młody, biały policjant cieszący się z wygód i komfortu jakie zapewnia mu życie klas średnich w RPA lat 70., kraju rozdartego przez Apartheid. Będąc pod dużym wpływem wzrastającej liczby morderstw, w których odgrywał rolę świadka, ale też kata, Stander podejmuje decyzję, aby sprzeciwić się systemowi, któremu przez swoje dotychczasowe życie służył.

Jego forma buntu przyjmuje nadzwyczajną formę serii zuchwałych napadów na banki, co prowadzi do sytuacji, że ten młody policjant częstokroć ponownie pojawia się na miejscu zbrodni jako kierownik śledztwa. Ostatecznie jednak zostaje złapany i aresztowany. Stander trafia do więzienia, gdzie zaprzyjaźnia się z wyjętymi spod prawa Allanem Heylem oraz Lee McCallem.

Po ucieczce z więzienia „Gang Standera” przemierza kraj napadając na banki. W oczach opinii publicznej gang, okazujący tak daleko idący brak respektu dla obowiązującego systemu, staje się grupą prawie legendarnych bohaterów ludu, współczesnym odpowiednikiem Bonnie i Clyde’a. Dla rządu RPA, któremu dawniej służył aktualny powód wielkiego zamieszania, młody eks-policjant i jego gang, stają się najbardziej poszukiwanymi ludźmi w kraju.

Obsada: Thomas Jane, Melanie Merle, Marius Weyers, Deborah Kara Unger i inni

*****

Skóra (2008)

„SKIN”

Film jest oparty na prawdziwych wydarzeniach.

Opisuje dzieje czarnoskórej Sandry Laing urodzonej w 1950 roku w Południowej Afryce, z dwojga białych rodziców, nieświadomych swego pochodzenia od czarnych przodków.

Rodzice Sandry byli miejscowymi sklepikarzami, prowadzącymi sklep wśród czarnej społeczności.

Wychowywali czule swą czarnoskórą córkę jako ich „białą” małą dziewczynkę, niestety – w dobie apartheidu prawo ingeruje w życie rodziny. Dziewczynka zostaje re-klasyfikowana jako kolorowa i wyrzucona z „białej” szkoły.

Film opisuje trzydziestoletnią podróż Sandry od odrzucenia do akceptacji, od zdrady do pojednania i jej dalsze losy w poszukiwaniu swego miejsca w zmieniającym się świecie.

Obsada: Sophie Okonedo, Sam Neill, Alice Krige i inni

*****

Dystrykt 9 (2009)„DISTRICT 9”

Obcy, którzy przybyli na Ziemię 28 lat wcześniej, przetrzymywani są w zamkniętych obozach. Prywatna spółka postanawia wykorzystać ich do stworzenia broni masowego rażenia.

To, co widzimy, to brutalnie szczere studium ludzkiej ksenofobii ubranej w szaty wciągającego kina akcji. Na przykładzie głównego bohatera Wikusa Van De Merwe’a widzimy, jak fałszywym jest przekonanie, że rasizm i związana z nim przemoc to domena szaleńców i zwyrodniałych potworów.

Wikus to typowy Kowalski, nieszczególnie bystry, ale sympatyczny, otwarty facet, kochający mąż i oddany pracownik. I ten przemiły człowiek z uśmiechem na ustach opowiada o tym, jak odgłos palonych młodych kosmitów przywodzi na myśl strzelający popcorn.

Wikus z rozbrajającą ignorancją przybliża widzom działania, które nie sposób nazwać inaczej, jak czystkami etnicznymi bądź ludobójstwem. Ponieważ jednak Obcym odmawia się równego statusu, traktuje się ich jak zwierzęta, nagle wszystko z nimi można zrobić.

Obsada:  Sharlto Copley, Jason Cope, Nathalie Boltt i inni

*****

Hańba (2008)

„DISGRACE”

Profesor David Lurie jest wyrafinowanym człowiekiem i wykładowcą literatury brytyjskiej w Cape Town.

Po rozstaniu z żoną wiedzie samotne życie i jest zajęty wyłącznie zaspokajaniem swoich pragnień. Poezja, dobre wino i muzyka klasyczna towarzyszą jego życiu częściej, niż ludzie. Z życia bierze to co chce, nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Nie waha się  wykorzystywać w tym celu swej pozycji i statusu społecznego.

Nawiązując jednak romans z młodziutką studentką  ryzykuje karierę i wkrótce potem, zaskarżony przez nią, traci pracę i szacunek otoczenia.

W poszukiwaniu spokoju po skandalu ze studentką, przeprowadza się na farmę córki w Eastern Cape – szereg tragicznych wydarzeń które następują powoduje, że profesor Lurie będzie musiał skonfrontować się z samym sobą i swoją przeszłością. Zwłaszcza, że będzie świadkiem wykorzystania siły do osiągnięcia tego samego celu, co on – przewagi.

Obsada: John Malkovich, Eriq Ebouaney, Jessica Haines

*****

Rozpalić ogień (2006)

„CATCH A FIRE”

Film oparty na autentycznych wydarzeniach mających miejsce w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku w Afryce.

Pracownik rafinerii Patrick Chamusso jako jeden z nielicznych stara nie mieszać się do polityki.

Prowadzi spokojne życie, w wolnym czasie gra w ukochaną piłkę i zajmuje się rodziną. Jednak pewnego zostaje oskarżony o sabotaż, którego nie popełnił.

Po wielu dniach przetrzymywania i tortur (również na niewinnej żonie) zostaje oczyszczony z zarzutów, ale wyrządzonej krzywdy nie da się już naprawić.

Patrick radykalnie zmienia swoje poglądy. Postanawia wstąpić do ANC, by jako jeden z jej członków móc wpłynąć na losy swojego kraju.

Obsada: Tim Robbins, Derek Luke, Bonnie Henna i inni.

*****

„SARAFINA”

Kolejny niezwykle istotny film (tym razem muzyczny) historyczny o RPA to „Sarafina!”, przedstawiający wydarzenia końca lat osiemdziesiątych, gdy apartheid chylił się już ku upadkowi.

Sarafina to kilkunastoletnia uczennica szkoły w Soweto, której przyszło żyć w tym niezwykle trudnym okresie.
Wydarzenia lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych to kontrowersyjna karta w historii RPA. Z jednej strony jakże sprawiedliwa walka z apartheidem, z drugiej strony typowe dla tego okresu akty terroryzmu, podpalanie „wrogów publicznych” (zwane lokalnie „necklacing”), wandalizm i palenie szkół (pod przykrywką idei wolność przed edukacją („liberation before education”).
To w tych latach miało miejsce krwawe powstanie w Soweto w którym zginął Hektor Pieterson, młodociany symbol walki z apartheidem – „Sarafina!” to sfabularyzowana historia tego powstania. To historia o poszukiwaniu tożsamości i wewnętrznej walce bohaterki, która całym sercem będąc przeciw apartheidowi jednocześnie nie popiera metod walki którą przyszło jej i toczyć.

Obsada: Whoopi Goldberg, Leleti Khumalo, Miriam Makeba

Reklamy

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s