Coraz więcej mieszkańców RPA ubiega się o azyl

Jak wynika z wynika z raportu migracyjnego Stats SA, tysiące mieszkańców RPA ubiegało się o azyl za granicą. Pierwszy krajowy raport na temat migracji pokazuje, że liczba osób składających wnioski o nadanie statusu uchodźcy w RPA maleje, podczas gdy liczba mieszkańców RPA szukających ochrony w USA, Irlandii i Kanadzie i innych krajach sukcesywnie wzrasta.

Ogromny problem azylowy w RPA mógł się zmniejszyć w ostatnich latach, ale i tak więcej obywateli RPA ubiega się o azyl za granicą niż miało to miejsce kilka lat wcześniej. Pomimo tego, że liczba osób ubiegających się o ochronę poza granicami RPA blednie w porównaniu z liczbą ubiegających się o nią w tym kraju przybyszy z innych krajów, wzrost jest wyraźny – co pokazuje raport Stats SA o profilu migracyjnym dla Republiki Południowej Afryki
Ich motywacje są z pewnością zróżnicowane – w dużej mierze kierowane względami politycznymi, gospodarczymi, społecznymi i środowiskowymi.


Kiepski wizerunek

W marcu 2018 roku The Guardian doniósł, że Republika Południowej Afryki zażądała od australijskiego ministra spraw wewnętrznych Petera Duttona wycofania jego komentarzy sugerujących, że biali farmerzy są prześladowani i powinni otrzymać przyspieszone wizy humanitarne z „cywilizowanego kraju”.
Komentując film dokumentalny o brutalnej przestępczości na wsi, Dutton powiedział, że rolnicy zasługują na „szczególną uwagę”. Poniżej kilka dość znanych przypadków.

W 2010 r. Charl i Naira Nel powiedziały kanadyjskiej Radzie ds. Imigracji i Uchodźców, że obawiają się bycia ofiarami przestępstw i przemocy – kobiety obawiały się gwałtu, który jest powszechny w RPA, a wszystkie obawiały się przemocy wymierzonej w białych.
W 2014 r. rodzinie Nel ostatecznie przyznano azyl.

Jeden z najbardziej znanych (lub niesławnych) azylantów w RPA, Brandon Huntley, który wjechał do Kanady na podstawie tymczasowej wizy pracowniczej w 2004 r., Twierdził on, że był celem ataków w RPA ze względu na swój kolor skóry. Huntley utrzymywał, że został napadnięty i siedmiokrotnie dźgnięty nożem przez czarnoskórych ludzi z powodu swojej rasy, a także był nazywany „białym psem” i „osadnikiem”, ale nigdy nie zgłosił policji domniemanych napastników ani incydentów rasizmu.
W 2014 r. kanadyjski sąd odrzucił jego wniosek, stwierdzając, że Huntley nie spełnia kryteriów przyznania statusu uchodźcy.


Fakty mają znaczenie

Raport migracyjny Stats SA został opublikowany w zeszłym miesiącu w ramach zobowiązania do realizacji Globalnego Paktu na rzecz Bezpiecznej, Uporządkowanej i Regularnej Migracji Międzynarodowej Organizacji.
Jest on ilościową oceną danych migracyjnych pochodzących z najnowszego spisu powszechnego, a także danych z badań gospodarstw domowych, badań akademickich, Banku Światowego, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, UNESCO, policji SA oraz departamentów spraw wewnętrznych i edukacji podstawowej.
Badania zostały sfinansowane w ramach projektu Unii Europejskiej dotyczącego zarządzania migracją w Afryce Południowej.

Raport pokazuje, że drenaż mózgów był znaczący, a liczba mieszkańców RPA któa powróciła do kraju w ciągu ostatniej dekady, jest mniejsza, niż wstępnie szacowano.
W ciągu 20 lat liczba mieszkańców RPA przebywających za granicą wzrosła z 501 600 do 914 901 – i to tylko do 2020 roku, ponieważ dane opierają się na najnowszych dostępnych informacjach z Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ.
W 2011 r. do RPA powróciło 45 866 obywateli, ale do 2022 r. liczba ta spadła do 27 983.
Wzorce dotyczące uchodźców w RPA pokazują inny interesujący trend: liczba wniosków o przyznanie statusu uchodźcy w tym kraju zmniejszyła się od 2015 r., kiedy to około 1 096 021 cudzoziemców ubiegało się o ochronę w ramach mandatu Wysokiego Komisarza ONZ ds.

Do 2022 r. o azyl w RPA ubiegało się 84 316 uchodźców, głównie z Etiopii, Demokratycznej Republiki Konga i Bangladeszu – w systemie zarządzania zaprojektowanym na ok 50 000 wniosków rocznie.
Odrzucenia, według Amnesty International, wyniosły aż 96%, głównie z powodu biurokratycznej nieefektywności i bezpodstawnych wniosków o azyl składanych głównie przez imigrantów ekonomicznych.

Według raportu Amnesty International powoduje to ogromne zaległości w rozpatrywaniu odwołań i rewizji, przez co niektóre osoby ubiegające się o azyl pozostają w systemie bez ostatecznej decyzji w ich sprawie nawet przez 19 lat.
Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) szacuje, że w 2020 r. było około 281 milionów międzynarodowych migrantów (najnowsze aktualne dane), co stanowi 3,6% światowej populacji.
Europa i Azja gościły odpowiednio około 87 i 86 milionów międzynarodowych migrantów, co stanowi 61% globalnej liczby migrantów międzynarodowych.
Ponieważ dane dotyczące przymusowej emigracji są skąpe, Stats SA zaczerpnął swoje wskaźniki z internetowej bazy danych statystycznych UNHCR. Raport migracyjny pokazuje, że w 2000 r. za granicą mieszkało 266 uchodźców z RPA.
Liczba ta zaczęła rosnąć w ciągu następnych kilku lat, osiągając 803 w 2004 roku. W 2009 roku populacja uchodźców spadła do 542, ale od 2010 roku ponownie wzrosła.

Do 2022 r. 4 258 uchodźców z RPA mieszkało za granicą

Stats SA twierdzi, że decyzja o ubieganiu się o azyl poza RPA jest często spowodowana złożoną interakcją czynników politycznych, gospodarczych, społecznych i środowiskowych, a także indywidualnymi okolicznościami i słabościami.
„Podkreśla to znaczenie zajęcia się podstawowymi przyczynami migracji, promowania praw człowieka i sprawiedliwości społecznej oraz zapewnienia dostępu do ochrony osobom potrzebującym”.

W 2021 r. głównym miejscem docelowym dla azylantów z RPA były Stany Zjednoczone, schronienie tam znalazło 1370 osób.
Kolejnym ważnym celem podróży w tym samym roku byłą Irlandia z 638 osobami, podczas gdy Australia przyjęła 495 osób.
Kanada przyjęła 187, a Izrael 391 osób. Mniejsza liczba osób zwróciła się do Wielkiej Brytanii, Brazylii, Francji, Republiki Korei i Niemiec.
W 2022 r. Stany Zjednoczone pozostały głównym celem podróży, przyciągając 1 351 osób.
Irlandia odnotowała wzrost do 726, podczas gdy Australia również odnotowała wzrost do 525.
Kanada odnotowała znaczny wzrost, z 321 osobami szukającymi schronienia.

Oryginalny artykuł na Daily Maveric https://www.dailymaverick.co.za/article/2024-04-02-thousands-of-south-africans-have-sought-asylum-abroad-says-stats-sa-migration-report/?utm_source=Sailthru

Co o tym myślisz?