Johannesburg – top 10

Gdy życie rzuciło mnie do Johannesburga (ponad 12 lat temu), nie bardzo wiedziałam czego się spodziewać.
Ale zdecydowałam się spojrzeć nie tylko na statystyki i spróbować… Jak dotąd, wiele było wzlotów i sporo upadków – najwięcej, pomimo tych wszystkich statystyk, związanych z pracą, a nie z tą niechlubną przestępczością. I choć dość już mam Johannesburga, to dość mam go głównie ze względu na „prozę życia”, jak w każdym wielkim mieście, żyje się tu szybko i intensywnie.

Johannesburg jest młodym historycznie miastem – nie znajdziecie tutaj barokowych zamków czy średniowiecznych ruin.
Ale znajdziecie wiele miejsc związanych z trudną historią RPA oraz przepięknych zakątków gdzie pośród natury można spędzić kilka niespiesznych godzin.

1. Soweto

Przybywając do Johannesburga polecam na liście miejsc do zobaczenia umieścić Soweto. I to nie dlatego, że jest tam coś innego niż w innych częściach Johannesburga – bo wbrew pozorom Soweto to nie jest biedna dzielnica ze slumsami lecz ogromna prawie półtora-milionowa dzielnica posiadająca zarówno bogate jak i ubogie części. Miłośnicy „slum tourism” mogą się tu porządnie rozczarować, choć jeśli biędę chcą zobaczyć, to pewnie zobaczą.
Soweto należy zobaczyć ze względu na jego  historyczne i kulturalne znaczenie dla obecnego RPA. To tutaj rozpoczęło się powstanie które zaowocowało obaleniem apartheidu i powstaniem nowego systemu.

Soweto jest jednym z pierwszych miejsc w których powstała muzyka kwaito, afrykański hip-hop.
To w Soweto znajduje się muzeum Apartheidu i pomnik Hektora Petersona a przez wiele lat było domem Nelsona Mandeli (który też można obejrzeć).

Oprócz miejsc historycznych znajdziecie tam modne centrum handlowe Maponya Mall (będące doskonałym przykładem że Soweto zamieszkują nie tylko ubodzy czarni mieszkańcy). Możecie odwiedzić restaurację Wandie’s Place gdzie pośród specjałów kuchni międzynarodowej będzicie mogli skosztować tradycyjnych afrykańskich potraw.
Możecie nawet skoczyć na bungee z Orlando Towers a później odwiedzić kilka lokalnych barów nazywanych „shebeen” i w towarzystwie lokalnych mieszkańców spróbować miejscowego piwa.
mammas_shabeen_1

2. Apartheid Museum

Muzeum Apartheidu to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Kupując bilet obowiązuje „segregacja rasowa” – tak jak za dawnych czasów.
Losowo dostaniecie bilet do wejścia dla białych albo dla nie-białych i poprzez fotografie, zebrane filmy, przykłady aktów prawnych i zagłębicie się w historię RPA.
ApMus

3. Sharpeville

Sharpeville to jedno z okrytych ciemną kartą miejsc w którym w wyniku zamieszek z policją zginęło 69 osób protestujących przeciw obowiązkowi rejonizacji.


Nadal owiana mgłą tajemnicy – do chwili obecnej  równie wiarygodne źródła podają sprzeczne informacje. Wg jednych tłum nie był uzbrojony i zachowywał się pokojowo, wg innych agresywny tłum miał zamiar otoczyć i zdobyć komendę policji. Dla upamiętnienia wydarzeń z Sharpeville dzień 21 marca został mianowany w RPA dniem Praw Człowieka.

4. Africa Umoja lub inny lokalny spektakl

Jeśli podczas pobytu znajdziecie czas na wizytę w teatrze, proponuję jeden ze lokalnych spektakli. Mój ulubiony to Africa Umoja – niestety, od niedawna jego artyści są w podróży po USA (życzę im powodzenia, bo zasługują) i na razie nie wiadomo, kiedy będą występować w RPA.
Ich występy to kolorowo-muzyczno-roztańczona podróż przez historię i kulturę RPA która wyciśnie łzy z oczu oraz rozświetli nam twarz uśmiechem.
Zobaczymy tu „gum-boot dance” (taniec w gumiakach) czy „snake dance” (taniec węża), usłyszymy najbardziej chwytliwe piosenki związana z afrykańskim folklorem – takie jak Shosholoza czy Mama Thembu’s Wedding Song, zobaczymy na własne oczy jak w RPA wymieszały się różne kultury które nadały kształt dzisiejszej sztuce, zwłaszcza jeśli chodzi o muzykę i taniec. Jeśli nie dacie rady ich obejrzeć, to wybierzcie inny, najlepiej z repertuaru Soweto Theatre
post_africa-umoja

5. Gold Reef City

Gold Reef City to historyczny park tematyczny w którym każdy znajdzie coś dla siebie.  Jego korzenie sięgają 19-go wieku, gdy złoto było głównym celem przybyszów z Europy. Został zrekonstruowany bank, oficyna wydawnicza, browar i pub. Można odwiedzić jedną z kopalni oraz wziąć udział w sesji wymywania złota.
Warto skorzystać też z wielu „wesołomiasteczkowych” atrakcji które spodobają się nie tylko dzieciom.

6. Melrose Arch

Melrose Arch to Mekka dla młodych, pięknych i bogatych.
Tutaj znajdziecie najlepsze designerskie sklepy, nietypowe butiki i galerie a na kolacje zjecie w nietuzinkowej restauracji z pięknym wystrojem i fantastycznym jedzeniem.
Na koniec możecie odwiedzić jeden z luksusowych klubów czy barów i wypić kolorowy koktajl którego nie nie powstydziłaby się Carrie z „Seksu w Wielkim Mieście”.

Image result for melrose arch rosebank

7. Wioska Lesedi

Wprawdzie Lesedi to jedynie skansen, ale i tak warto go odwiedzić.  U bramy zostaniecie powitani przez wodza i zaprowadzeni do wioski gdzie będziecie mogli zapoznać się z kulturą plemiona Ndebele, ich obrzędami, strojami oraz domostwami, a następnie zostaną nam przedstawione pozostałe główne grupy etniczne zamieszkujące RPA (Zulu, Basotho, Xhosa i Pedi).

8. Ogród Botaniczny

Gdy już znudzi wam się zwiedzanie i będziecie mieli ochotę odpocząć, odwiedźcie jeden z okolicznych ogrodów botanicznych.
Najpopularniejszy jest w dzielnicy Emmenertia gdzie na 81 hektarach znajduje się kilka tysięcy gatunków roślin i drzew. Dla maluchów jest kolejka, a w pobliższej restauracji można posilić się po spacerze wśród pięknych roślin.

File:Walter Sisulu Botanical Garden landscape.jpg

9. African Craft Market – Rosebank 

Do African Craft Market (tylko w niedziele) warto wybrać się po etniczne zakupy. Będziecie mieć tam największy wybór wyrobów z drzewa, drutu, paciorków, juty i wszystkie inne kolorowe śliczności, a także kilka galerii z biżuterią.
Wskazane jest targowanie się, ale zapewne nie uda się tam kupić niczego za przysłowiowy „bezcen”.  Mieszkańcy Afryki (w odróżnieniu od mieszkańców Azji) często wolą czegoś nie sprzedać niż sprzedać zbyt tanio i „psuć” market…

10. Carlton Centre

Carlton centre to centrum handlowe położone w 50-piętrowym wieżowcu. Ani wieżowiec, ani centrum nie są specjalną atrakcją, ale warto wjechać na ostatnie piętro i obejrzeć panoramę Johannesburga…
Polecam jako jeden z ostatnich punktów programu wizyty…

Przeczytaj także:

10 powodów dla których warto odwiedzić RPA
Niezwykłe miejsca na noclegi
Atrakcje dla dzieci i nie tylko – top 10 RPA
Pytania i odpowiedzi cz.1 – bezpieczeństwo i transport
Pytania i odpowiedzi cz.2 – zwiedzanie i zakupy
RPA – informacje ogólne

5 thoughts on “Johannesburg – top 10

  1. Dziękuję za prowadzenia bloga, za ciekawe i rzetelne wpisy. Były bardzo pomocne przed moim wyjazdem do RPA, gdzie pracowałam przez 2 lata. Od tamtej pory zaglądam tu regularnie. Serdecznie pozdrawiam!

  2. Podczytuję Cię, ponieważ przeciętny Polak niewiele wie o RPA. Czasem lakoniczne wstawki można przeczytać, a o życiu codziennym mieszkańców praktycznie wiadomości brak.
    Dziękuję za rzetelność i posty o tym kraju tęczy.
    Serdecznie pozdrawiam

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s